ospa !!!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Może jedna rybka już nie dała rady i za późno na leczenie, nie wiem. A może to jej taka natura, u mnie często niektóre też tak mają, a wcale nie są chore. Obserwuj ją czy nie robi sie apatyczna i słaba, jeśli nie...to może to tylko przejściowe.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Rozumiem ze zastosowała gold Oomed, no niestety producent tego nie napisze ,nie posłuchałas nas na forum wiec tego sa takie skutki.Jest to preparat który trzeba umiec dawkowac bo moze wywołac(i czesto wywołuje ) nie pozadane skutki a zaburzenia równowagi moga byc tego objawem.Rybce powinno przejsc ale radze zmierzyc jeszcze poziom azotanów i azotynów dla pewnoesci czy to nie tu tkwi przyczyna.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

no wlasnie, nie mialam grzalki wiec zdecydowalam sie na preparat do ktorego nie trzeba podwyzaszc temp. a potem przeczytalam na forum ze ichtiosan moge tez stosowac bez ogrzewania, no ale juz po fakcie. A co do Gold Oomedu to jest tam napisane ze 5 ml na 20 l wody . Dalam dawke ktora na moje akwa byla bardzo niska , bo tylko 15 ml a akwa ma prawie 100l wiec nie wiem skad te objawy zaburzenia rownowagi itd. Poza tym inne ryby - zero objawów. Z drugiej strony nie podejrzewalam ze po tym preparacie moze to wystapic ;/ Ale rybcia ma sie juz troche lepiej ,pływa normalnie ,tylko jest troszke oslabiona. Pozdrawiam
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

A ja mam tylko jedo pytanie z tą grzałką, nie miałaś w akwa grzałki i nie masz nadal, jak to u Ciebie wygląda?

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

mam same welony wiec uznalam grzalke za niepotrzebna, bo one sa zimnolubne. Temp. pokojowa - ok. 22-23 stopni , teraz jest mi potrzebna jedynie w takich przypadkach jak ta ospa. Mam tez drugie akwa - bez grzalki i tam bezproblemowo sobie rybki zyja, wiec tu tez nie zastosowalam. Ale nie wiem czy o to konkretnie w pytaniu chodzilo :):):)
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Ok, no rozumiem, ale jak widzisz grzałkę mimo to warto mieć, bo nie znany dzień ani godzina kiedy jest wskazana. Zresztą jak byś ją miała i ustawioną na te 22 stopnie to by się nie włączała a w razie potrzeby jak znalazł. A pytałem tak, bo nie do końca wiedziałem jaką masz obsadę w akwa i się trochę zdziwiłem a i wiedziałem skąd ta ospa.

Serdecznie pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

no fakt ze grzałka jest przydatna, dkatego bede musiala sie zaopatrzyc w chociaz jedna.
Apropos stosowania mfc - dałam przedwczoraj tego gold oomed a po podmianie zastosuje teraz jeszcze mfc , Owl pisal w jednym poscie ze trzeba powtarzac ten zabieg z mfc co 3 dni? Nie widzialam o tym , czy jak ja juz stosowalam ten gold oomed a teraz po tej podmianie zastosuje mfc to tez musze co 3 dni powtarzac dawke? Ile razy wtedy ? Dzieki za odpowiedz
Pozdrawiam :]
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No tak, myślę ze tak powinnaś, zresztą na ulotce mfc jest też tak napisane jak pamiętam. Choć trochę się teraz pogubiłem, bo chyba generalnie była mowa o ichtiosanie. Ja miałem ospę 2 razy i szybko oraz skutecznie zadziałał ichtiosan. A jak czytałaś to co pisał OWL z mfc co 3 dni to na pewno jest ok i po podmianie zrób taką właśnie kurację.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Tak zgadza sie tak pisałem bo jesli leczy sie ospe jakimkolwiek lekiem to wskazane jest powtarzac kuracje co 3 dni przez 2 tygodnie.
Pozdrawiam
Przemek
ODPOWIEDZ