Dziwna choroba podobna do pleśniawki :/

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Dziwna choroba podobna do pleśniawki :/

Post autor: Max »

Nie znalazłem żadnego opisu w internecie , wiec może ktoś z was będzie wiedział co to za choroba.
Objawy: Biały nalot wyglądający jak pleśniawka wielkości ok. 1 mm, znajdujący się tylko i wyłącznie pod przednimi płetwami i tylko tam (mianowicie przyczepiony jest do przedniej płetwy od środkowej strony). Ryba czasami ociera się w to miejsce. Zachowanie ryby nie odbiega od normy, zauważalne tylko ocieranie raz na jakiś czas ok. 1 do 15 minut. Ryba, o której mowa to razbora klinowa
Zdjęcie służy za model ,a strzałka wskazuje chore miejsce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Mam pytanie,wpszczałes jakies nowy ryby do akwarium :?: moze wkładałes rosliny jakies :?: Bo mam podejrzenia tylko musze sie upewnic.Mianowicie jak jest to podobne do tego co miał nexus(wesz rybia) to mamy odpowiedz.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Tak, dokładałem jedną roślinę. Ok. miesiąc temu.
Co do leczenia nie znalazłem informacji . Z informacji wyniki, że jest to pasożyt zewnętrzny i żywi się krwią ryb z rzędu karpiowatych.

Tylko jest tu mała rozbieżność, na zdjęciach które pokazał NEXUS „wesz rybia” powodowała zaczerwienienia, a u razbory jest to tylko biały nalot, żadnego zaczerwienienia :/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm to nie to w takim razie ,zastanaiwa mnie czy to nie poczatek jakiejs innej chorby ale ze masz dosc dobre warunki w akwarium(tak mniemam) jej rozwój jest powolny.Kurde szkoda ze ciezko jest zrobic zdjecie bo musi to byc naparwde małe.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Jest małe a na dodatek razbory też nie są duże. Brakuje mi tylko aparatu z funkcją zdjęcia w ruchu :/
Na razie objawy wystąpiły na 2 rybach i tylko w tych samych miejscach = wewnętrzna strona płetwy. Nie ma żadnego zaczerwienienia :/

Skoro byłby to pasożyt to miejscem jego występowania powinno być całe ciał a nie tylko miejsca pod płetwami, chyba ze szczególe odmiana :/
Ostatnio zmieniony 18 sty 2006 19:44 przez Max, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Skoro pojawiło sie na dwóch rybkach odłow je do baniaka osobnego i poddamy je na wszelki wypadek osobnemu leczeniu w trypaflavinie(narazie standardowa dawka).Obserwój pozostałe ryby bo jesli okaze sie to silnie zarazliwe bedziemy musieli ostro kombinowac z powodu braku zdjecia..
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Może ten rysunek troszkę rozjaśni sytuacje.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

No to tak czy siak kapiel w trypaflavinie ich nie ominie bo jesli to jakas zmutowana plesniawka,martwica czy co kolwiek innego Trypaflavina nie zaszkodzi bo splewka po rysunku jak widze odpada.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Pleśniawkę odrzucam, a co do pasożytów to występujące w okolicach płetw lub pod nimi.
Zainfekowane osobniki przeniosłem do oddzielnego zbiornika, resztę bacznie obserwuję.
Zobaczę czy po pewnym czasie objawy znikną, czy nie.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ