leczenie ospy sera costapur

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pyzik2
Posty: 1
Rejestracja: 19 sty 2006 11:01

leczenie ospy sera costapur

Post autor: pyzik2 »

witam

posiadam akwarium 100 l
a. borelli 1+2
ramirezki 1+1
10 bystrzykow armstronga
3 kiryski
3 otoski
duzo roslin wszelakich

od trzech dni mam w nim ospe:( postanowilem ja leczyc preparatem sera costapur choc zastanawialem sie jeszcze na metoda z temperatura (podniesienie jej do 32-33 stopni) ale jednak w obawie o niektore rybki (kiryski) wybralem chemie (historia mnie osadzi czy wybor byl sluszny).

costapur dawkuje zgodnie z zaleceniami producenta "1 i 3 dnia 22 krople lub 1 ml na 40 l wody, w niektorych przypadkach powtorzyc 5 i 7 dnia"
tak wiec na moje 100 l przypada zgodnie z instrukcja 2,5 ml jako jedna dawka
w czasie kuracji temperature wody w zbiorniku podnioslem do 28-29 stopni
moje pierwsze pytanie....czy dawkujac w ten sposob utrzymuje wystarczajacy poziom leku tzn. czy nie powinno sie go dodawac codziennie?? pytam bowiem na roznych forach akwarystycznych spotkalem sie z innym sposobem dawkowania
a drugie pytanie.......lek z roznych wzgledow podaje na noc...czy cykl rozwojowy kulorzeska ktory wywoluje ospe rybia przebiega tak samo w nocy i w dzien..czyli krotko mowiac czy podawanie sera costapur w nocy jest tak samo skuteczne jak podawanie go w dzien.....

dodam jeszcze ze po pierwszej dawce wiekszosc kropek zniknela ..na 3 rybkach pozostaly jeszcze pojedyncze...dzis w nocy podalem druga dawke...i zobaczymy...
trzecie pytanie.........czy i po jakim czasie podac dawke leku "przypominajacą"
z gory dzieki za odpowiedz
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Najlepszy na ospe jest ichtiosan ale skoro wybrałes costapur to zostanmy juz przy tym wyborze.Lek mozesz podawac codziennie napewno to nie zaszkodzi i napewno nie przez tydzien tylko dwa tygodnie dla pewnosci i zabicia wszystkich form cyklu rozwojowego kulorzeska.a co do podawania w nocy nie widze zadnych prezeciwskazan ospa to nie oodinoza.
Pozdrawiam
Przemek
ODPOWIEDZ