coś się dzieje z płetwami...

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

coś się dzieje z płetwami...

Post autor: Grzempek7 »

akwa 200l. temperatura wody 27-28, filtr AQUAel 250, napowietrzane, Obsada: 2 bojownik, 4 ramireza, 4 prętnik, 4 otoski, 9 kiryski, 1 lorikaria red, 1 niebieski zbrojek, 2 L-ki, 3 kosiarki,
Karmienie: Tropical Welsi Gran, JBL - płatki (Gala), Tetra WaferMix - wymienione raz dziennie, czasami (1,2 razy na tydzień): mrożona Artemia (IT), czasami TetraMin Crisps.
Parametry wody podam jak zmierzę tj. za około 1 godz.
Podmiana wody około 25 l. co 1,2 tygodnie.

Objawy: przedwczoraj padł bojownik samiec, nie jadł, chował się wystraszony, "ubywało mu płetw." Natomiast dzisiaj zauważyłem miejscowe ubytki płetw u prętników - jeden z nich ma górną płetwę w jednym miejscu jakby wygryzioną, natomiast płetwy boczne postrzepione. U otosków zauważyłem znaczny ubutek płetwy grzbietowej (zostały jakby "ości"...). Jakieś trzy cztery dni temu samicz bojownika miała postępioną płetwę grzbietową ale teraz jest ok. Rybki nie są osowiałe. Są takie jak zazwyczaj poza tymi oznakami na płetwach. Ramirezka złożyła ikrę na liściu - i odgania wszystko co się rusza, ale to chyba nie jest przyczyna?
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hej!

A ja stawiam na pielegniczki!
Bronia swojego potomstwa!

Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

A ja stawiam na martwice zwiazana z przerybieniem,i na niezły mix ryb przydennych :wink: Oprócz niezbyt udanej obsady(kosiarki,L?? itd)Chciałbym pozanc paraemtry wody jak pH TWW,TWO,NO2,NO3.narazie radze do akwarium ogolnego wlac MFC poniewaz jesli nawet któras ryba podskubuje inne To MFc powstrzyma infekcje.
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm a może to martwica płetw to już gorzej bo tedy trzeba zastosować leczenie i podawać witaminy oraz środki bakteriobójcze.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

aktualnie mam na stanie Trypaflavin (preparat do odkażania wody). Może być czy czekać na MFC? Mam małą imprezkę i w MFC mogę zaopatrzyć się dopiero jutro.
Parametry wody zmierzę wkrótce...

Naucz sie w koncu korzystac z opcji zmien.Mod

a tak wogóle to dlaczego Owl piszesz o przerybieniu? Największa z nich to chyba zbrojek nebieski. Kiryski ledwo co od ziemi odrosły. No kosiarki szybko rosną, ale to w końcu 200l. Nawet jakby ich liczyć na cm to nie wyjdzie 200... Uzasadnij proszę.
Zgadzam sięże jeżeli chodzi o dno to jest trochę dużo, ale one raczej się nie biją. Zatargi widzę na linii ramireza - bojownik...
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Re: coś się dzieje z płetwami...

Post autor: Owl »

Grzempek7 pisze:akwa 200l. temperatura wody 27-28, filtr AQUAel 250, napowietrzane, Obsada: 2 bojownik, 4 ramireza, 4 prętnik, 4 otoski, 9 kiryski, 1 lorikaria red, 1 niebieski zbrojek, 2 L-ki, 3 kosiarki,
Dwa samce bojownika w akwarium to z czasem równa sie masakrze,reszta niby w porzedku dobrana pominawszy ze mix azji z amerykami i to ze nie wiesz nawet jakie zbrojniki z seri L u Ciebie pływaja.Wszystkie zbrojnikowate jakie masz sa rybami o szybkiej przemianie materi wiec brudza w akwarium i co za tym idzie masz przerybienie.Pozatem nie wiadomo czy te l to nie sa czasem jakies duze zbrojniki.200l niby duzo niby znowu nie tak jak sie widac Ci wydaje.No i te nieszczesne kosiarki dla nich minimum 500l bo to sa stadne i duze ryby(20cm).Pozatem walki o owierzchnie dna na[ewno nastapia bo masz straszne zageszczenie.
a co do zatargów na lini bojownik ramirezka to nic dziwnego bo niepotrzebnie mieszałes biotopy.Proste.
Trypaflavine tez mozesz podac napewno nie zaszkodzi a pomoze.
Przemek
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

1. mój błąd - nieprecyzyjnie się wyraziłem: mam 2 samiczki bojownika (samiec dokonał żywota przedwczoraj). Docelowo dokupię 1 samca.

2. L-ki - wiem jakie pływają, tylko nie wymieniałem. Już kiedyś z Tobą na ten temat rozmawiałem (zebra ;-)) . Mam L-204 oraz L-134. Piękne sztuki (tzn. na razie malutkie - ok. 5-6 cm każdy). W sumie dla mnie mogłyby być same ;-)

3. Kosiarki - aktualnie mają na oko max 5-6 cm. Rzeczywiście jak mocno podrosną to je oddam. Ale również są bardzo wdzięczne do oglądania. W sumie wole je od chociażby prętników.

4. Parametry wody zbadałem. A więc:
Testy sery:
dkH 8
pH 7,5-8,0 (chyba o drobinkę za wysoo, ale od początku tak mam)
dGH 15,0 (nie wiem czy to duż czy nie i co z tym zrobić)
NO2 , 0,3 mg/l (min., więc OK)


5. Trypaflavin: Czy mogę wlać przy założeniu, że np. jutro dodam MFC? Dawkowanie - na flaszce piszą 30 ml na 150 l. Tego się trzymać?
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Ad1)aha wiec nie jest tak źle :)
Ad2) aha no tak pamietam,ja mam dobra pamiec ale krótka
Ad3)Wiem,rozumiem ale niestety szkoda meczyc tak wdziecznych rybek
Ad4)Znosnie ,mogłbys obnizyc twardosc i pH np ketapangiem tropicala i mieszac wode do podmianek z destylowana.
Ad5)albo idziemy w trypaflavine albo w MFC.Wiec moze zastosujemy trypaflavine narazie w normalnej dawce.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No parametry wody z lekka za wysokie, ale nie jest moim zdanie źle. Co prawda może mała próba, aby nad nimi popracowac, tzn. nad twarodścią no i przede wszystkim pH, ale to może po leczeniu, no chyba ze jakimis naturalnymi metodami. Co do mieszania leków, nie wiem ale osobiście bym prowadził jedną kurację.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

poszła dawka Trzpoflavin (40 ml). Co dalej? powtórzyć za czas jakiś.? czy na razie obserwować?
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Czekac i obserwowac,powtórzyc w razie braku efektu.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

wiecie - mam takie głupie pytanie. Dałem 40 ml na 200l akwa - czyli jak piszą na butelce - dawka profilaktyczna.
Natomiast woda zrobiła się mocno zielona (zielono-żółta)!!! Czy mam coś z tym robić, czy samo przejdzie?
Napowietrzanie w normie (nie mogędać więcej bo jest na maxa).
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Wszystko ok samo przejdzie ,trypaflavina ma taki kolor.
Pozdrawiam
Przemek
ODPOWIEDZ