Betta Splendens - chyba pleśniawka :( RATUNKU!!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Olav
Posty: 101
Rejestracja: 05 gru 2005 15:31
Lokalizacja: Toruń

Betta Splendens - chyba pleśniawka :( RATUNKU!!

Post autor: Olav »

Ryb nabawił się jakiegoś choróbska - ma postrzępioną tylną płetwę i pojawił się na długości jakichś 3-4 milimetrów taki nalot białych "włosków" Nie wiem, jakie parametry wody poza tym:

Zbiornik 25 litrow, gesto obsadzony roślinnością, filtracja, napowietrzanie, i grzałka.

Do dziś 26stopni - podniosłem teraz do 30(tzn przed chwila podkrecilem, ale troche to potrwa - grzałka 25watt).

Co jest mojemu rybowi, co musze podać??

Dodam,że kirysy (2 pstre i 2 "panda") są całkowicie zdrowe, tzn bez oznak jakiegokolwiek choróbska.
Ble ;p
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Moim zdaniem to martwica płetw nie plesniawka ,kapeil długotrwała w podwójnej dawce MFc lub standardowej Trypaflaviny pomogła pomóc.W razie watpliowdci zerknij do kompendium chorób.
Pozdrawiam
Przemek
Olav
Posty: 101
Rejestracja: 05 gru 2005 15:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Olav »

A te "białe włoski"??
Ble ;p
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Objawy: Płetwy na obrzeżach robią się białe, krótsze i postrzępione, obumierają. Może wystąpić brak apetytu oraz kołyszące ruchy
Przemek
Olav
Posty: 101
Rejestracja: 05 gru 2005 15:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Olav »

Czytalem ;p Ale pleśniawka tezx mi pasowala...no zobaczymy - ma 30 stopni i ide zaraz po jakieś preparaty do leczenia :]
Ble ;p
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Plesniawka atakuje całe ciało ryby po drugie nie wyglada jak włoski tylko jak wata,niestety nie mam zdjec zeby ci pokazac ale na 99% jestem pewien ze to martwica zwłaszcza ze to bojownik.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No niestety, jednak z tego co wiem to bardzo trudne do wyleczenia i sporadyczne przypadki, że da się uratiwac rybki, więc nie zwlekaj z tymi lekami. Wspomagająco polecam jeszcze podawac witaminy.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Olav
Posty: 101
Rejestracja: 05 gru 2005 15:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Olav »

Niestety w jedynym sklepie zoo w toruniu otwartym poo 18 nie mieli nic dzisiaj :/ Kupie leki z samego rana - podnisolem temp na 29 stopni i dolałem witaminek, a ten martwy kawalek pletwy z "włoskami" delikatnie usunąłem. Ryb jest żywy, chętnie je, tylko płetwy ma nietakie :/ Kiedyś - z pol roku temu - tez byl problem, zrobila mu sie dziurka w pletwie - wtedy wystarczylo zwiekszenie temp - ale teraz wyglada to powazniej :( Jak bedzie sie poprawiać, lub (co mam nadzieje nie nastapi) pogarszać, to dam znać :]
Ble ;p
Olav
Posty: 101
Rejestracja: 05 gru 2005 15:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Olav »

Grzałkę ustawiłem na 30 stopni, podałem 2,5 mililitra FMC i zgasiłem światyło - od wczorajszego podwyższenia temperatury w akwa nie widać pogorszenia.

BTW - po czym poznać poprawę?? i czy bez światła przez 3 dni i po podaniu FMC muszę się liczyć z dużymi stratami w roślinach??
Ble ;p
Olav
Posty: 101
Rejestracja: 05 gru 2005 15:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Olav »

Po wlaniu MFC pletwy, jakby zostaly "przypalone" w tych obumierajacych miejscach i choroba sie zatrzymala - od 3 dni sie nie pogarsza - czy to znaczy, ze juz jest ok?? Od dzisiaj wraca swiatlo do akwa - narazie na 3 i pol godz - szkoda mi roślin :/
Ble ;p
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No, może się poprawia, ale leczenie moim zdaniem nadal, jak pisałem ciężko z tego rybkom wyjśc, więc trzeba cierpliwie i konsekwentnie nadal stosować lecznie plus witaminy, jak już chyba też wczesniej wspominałem.


pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

To jest tak:zatrzymała sie faza chorobowa ale zeby nie wróciła w xczasie regeneracji osłabionych płetw trzeba kontynuowac leczenie.teraz radze zmienic preparat na akryflavine.
Pozdrawiam
Przemek
ODPOWIEDZ