Krewetkarium 10l

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz199415
Posty: 268
Rejestracja: 10 lut 2010 10:18
Lokalizacja: Kłodzko

Krewetkarium 10l

Post autor: mariusz199415 »

Witam. Nie wiedziałem w jakim dziale napisać więc pisze tutaj :) Otóż mam małe akwa 31x14,5x22 czyli prawie 10l. Chciałbym założyć to akwarium dla krewetek. I prosił bym was o porady i pomoc.
1. Po pierwsze podłoże. Zastanawiam się nad ziemią ogrodowa i na to bazalt. Mam ziemie w akwa ogólnym i spisuje się świetnie.
2. Po drugie filtracja. Mam Aqua Szuta Turbo N550, i chyba Hailea BT 200. Myślałem żeby zrobić jakiś kubełek DIY ale jakoś nie mam pomysłu. Szukałem ale nie mogłem znaleźć dobrej propozycji. Jeśli coś macie proszę o radę ;)
3. Po trzecie oświetlenie. I tu mam największy problem. Nie chce wydawać dużo kasy na oświetlenie a nie wiem co można by było wymyślić? Macie jakieś pomysły?
4. No a tu chciałbym się zapytać jakie rośliny do tego krewetkarium? Dostępne z ogólnego jest rotala, marsilea hirsuta, strzałka skrzydlata i mech :)

Za wszelką pomoc i własne sugestie serdecznie dziękuje ;)
Pozdrawiam! Mariusz ;)
Awatar użytkownika
ivandrago
Początkujący pomocnik
Posty: 425
Rejestracja: 12 sty 2009 12:14
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: ivandrago »

Ad 3 .
zwykła lampka na biurko wystarczy- nawet taka zaczepiana czy stojąca za 15 zł z biedronki.
Ad 1 . Bazalit dropby ok . Ziemia w takiej kałuży - nie wiem czy nie narobi ci klopotów z wodą .
Ad 2.
Załóż gąbke drobną i filtr gotowy - jak za mocno bedzie wodą ruszał dorób deszczownice .
Awatar użytkownika
mariusz199415
Posty: 268
Rejestracja: 10 lut 2010 10:18
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: mariusz199415 »

Mam taka na biurko ale ma 15W? Może być? Czy może założyć ledową żarówkę?

To co jako podłoże? Bo bez ziemi nie wiem czy roślinki dadzą radę. Może jakieś kulki gliniano torfowe?
Pozdrawiam! Mariusz ;)
Awatar użytkownika
ivandrago
Początkujący pomocnik
Posty: 425
Rejestracja: 12 sty 2009 12:14
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: ivandrago »

lampka bedzie ok - dodaj kulki pod korzonki i roslinki beda rosly - 10 litrow to troche malo dla krewetek - takie moje skromne zdanie
Awatar użytkownika
mariusz199415
Posty: 268
Rejestracja: 10 lut 2010 10:18
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: mariusz199415 »

Krewetek nie będzie tam dużo. Na początek kilka sztuk. Jeśli wszystko będzie ok to zajmę się akwa 25l, z którego powstanie krewetkarium :)

A czym nawozić akwa i ile czasu na początku świecić?
Pozdrawiam! Mariusz ;)
Awatar użytkownika
Kosi
Akwarysta
Posty: 2479
Rejestracja: 04 gru 2008 19:23
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kosi »

mariusz199415 pisze:1. Po pierwsze podłoże. Zastanawiam się nad ziemią ogrodowa i na to bazalt. Mam ziemie w akwa ogólnym i spisuje się świetnie.
Kulki gliniano-torfowe, lub pałeczki nawozowe.
mariusz199415 pisze:4. No a tu chciałbym się zapytać jakie rośliny do tego krewetkarium?
Do takiego akwa tylko i wyłącznie rośliny niskie, na 3 plan coś wyższego, rosnącego do 20cm.
mariusz199415 pisze:A czym nawozić akwa i ile czasu na początku świecić?
Jeśli nie będzie niedoboru w liściach roślin to niczym. To już z czasem przyjdzie. Myślę, że na początek ok. 5 godzin.
Awatar użytkownika
Blue Tiger
Akwarysta
Posty: 905
Rejestracja: 28 sie 2007 10:12
Lokalizacja: Borek k. Bochni

Post autor: Blue Tiger »

Ja jeszcze wrócę do oświetlenia, polecam żarówkę energooszczędną o mocy 11W zamieszoną pionowo nad akwa. Mój brat stosuję coś takiego u siebie w 18l i sprawdza się znakomicie.
Awatar użytkownika
mariusz199415
Posty: 268
Rejestracja: 10 lut 2010 10:18
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: mariusz199415 »

Tylko wtedy musiała by być inna lampka. Ja mam taka na 12V z tą żarówka co ma dwie szpilki takie na wcisk.
Pozdrawiam! Mariusz ;)
ODPOWIEDZ