Lampa UV - stosowanie

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
WojtekPi
Posty: 8
Rejestracja: 06 cze 2010 17:57

Lampa UV - stosowanie

Post autor: WojtekPi »

Witam,
akwa 450l, filtr JBL e-1500, temp 26st., ośw. 4xT5 54W, parametry wody pod kontrolą.
Dojrzewa już od 5 tygodni, a od 3 tyg. są rośliny i kilka mało wymagających rybek w tym duży zbrojnik lamparci.
Nagle chyba z powodu niezjedzonego przez zbrojnika kawałka gotowanej marchwi pojawił się gigantyczny zakwit i woda zrobila się mętna aż biaława.
Wyłączyłem oświtlenie i kupiłem lampę UV 9W.
Mam 2 pytania :
- czy w związku z jej niedużą mocą powinienem zmiejszyć przepływ w filtrze 1500l/h (np o połowę)
- ile godzin dzinnie powinna być włączona aby nie wyjałowić wody

Pozdr
Pozdrawiam
Wojtek

500l
Palety-7
Bocje-6
Kosiarki-5
Zbrojnik lamparci-1
Giętkoząb wielkopłetwy-1
Duch amazonski-1
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przede wszystkim zacznij od dużych podmian wody. Na początek 50%, potem po czterech dniach 35-40% i po tygodniu 30%.
Lampę UV możesz stosować non stop przez dwa-trzy dni. Potem daj tygodniową przerwę. Wodę wyjałowi, ale nie ruszy bakterii w filtrze i podłożu. To jest świeże akwarium, więc lampa UV razem z podmianami wody powinna być skuteczna. Przepływ wody nie ma większego znaczenia.

Oświetlenie powinno być włączone normalnie, ponieważ kompletnie nie ma wpływu na pierwotniaki (nie fotosyntezują przecież!), za to dla roślin jest niezbędne.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
WojtekPi
Posty: 8
Rejestracja: 06 cze 2010 17:57

Post autor: WojtekPi »

Witaj BARA

ale skąd sie to wzięło ?

Testy Zoolek
PO4 ok 0,1
NO3 ok 3
pH ok 7
NO2 ok 0,05
NH3 ok 0,01
niby wszystko OK
Wybacz ale pomiana 50% to 20 wiader wody z RO3 ?
Zacząłem to robić , może 10 wiader mi sie dzisiaj uda (120l)

Pozdr
Pozdrawiam
Wojtek

500l
Palety-7
Bocje-6
Kosiarki-5
Zbrojnik lamparci-1
Giętkoząb wielkopłetwy-1
Duch amazonski-1
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wojtku, przepraszam, masz rację, nie spojrzałam na litraż. Podajesz samą wodę z RO czy mieszasz ją z kranówką?

Podmieniaj wodę, ile możesz.
Nie znam Twojego akwarium więc trudno mi jest zdiagnozować parametry. pH wydaje się całkiem ok, NO2 powinno być zero, ale może test Cię zmylił.

Zakwity pierwortniaków zawsze wiążą się z przeżyźnieniem wody i tego własnie chcemy się pozbyć podmianami. Bo filtr żyzności wody nie zmniejszy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
WojtekPi
Posty: 8
Rejestracja: 06 cze 2010 17:57

Post autor: WojtekPi »

Witaj Bara,
w ciągu ostatnich 3 dni podmieniłek ok 100l wody z RO, włożyłem watę w ostatnie pięrto fitra - efekt zerowy, woda metna jak była tak jest.
Dziś dotarła lampa UV, zainstalowalem i zmniejszyłem przepływ w filtrze, jak zaleca producent (JBL).
Zobaczymy za perę dni.
Pozdrawiam
Wojtek

500l
Palety-7
Bocje-6
Kosiarki-5
Zbrojnik lamparci-1
Giętkoząb wielkopłetwy-1
Duch amazonski-1
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wojtku, masz akwarium 450l, więc ta niewielka podmiana, jaką zrobiłeś, to nawet nie jest 30%...

W takim przypadku rzeczywiście spróbuj z lampą, chociaż cały czas powinieneś podmieniać wodę. Czemu na taką z RO? Po co? Mieszaj RO z kranówką, więcej wyjdzie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
WojtekPi
Posty: 8
Rejestracja: 06 cze 2010 17:57

Post autor: WojtekPi »

Lampa UV działa od wczoraj.
Podmieniam z RO, bo chcę przy okazji obniżyć pH poniżej 6,5. ponieważ docelowo zamieszkają tu Palety
Pozdr
Pozdrawiam
Wojtek

500l
Palety-7
Bocje-6
Kosiarki-5
Zbrojnik lamparci-1
Giętkoząb wielkopłetwy-1
Duch amazonski-1
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Czystym RO ciężko będzie ci aż tak zbić pH... proponuję zakwasić wodę z RO (co nie jest trudne), no i mieszać z kranówką, czyste RO nie nadaje się zbytnio do życia, to jest bardzo wyjałowiona woda...
Pozdrawiam
Tomek
WojtekPi
Posty: 8
Rejestracja: 06 cze 2010 17:57

Post autor: WojtekPi »

BARA pisze:Wojtku, masz akwarium 450l, więc ta niewielka podmiana, jaką zrobiłeś, to nawet nie jest 30%...

W takim przypadku rzeczywiście spróbuj z lampą, chociaż cały czas powinieneś podmieniać wodę. Czemu na taką z RO? Po co? Mieszaj RO z kranówką, więcej wyjdzie.
Po tygodniu dziłania lampy UV i podmianach wody , zakwitł ustał, woda kryształ - dzięki za pomoc.
:lol:
w zał fotka
Pozdr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam
Wojtek

500l
Palety-7
Bocje-6
Kosiarki-5
Zbrojnik lamparci-1
Giętkoząb wielkopłetwy-1
Duch amazonski-1
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Myślę, że lampa niewiele tu pomogła :wink: Raczej podmiany i filtracja biologiczna.
Z opisu wyglądało to na pierwotniaki, a one muszą coś jeść. Pewnie im się jadło skończyło. W młodych zbiornikach to normalne.

Jak to sprawka lampy, to zakwit powróciłby po jej wyłączeniu.
A czas leci...
ODPOWIEDZ