Cichlid Omnivore - pokarm dla wszystkożernych pielęgnic

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pley
Posty: 1
Rejestracja: 12 wrz 2011 20:39
Lokalizacja: Kraków

Cichlid Omnivore - pokarm dla wszystkożernych pielęgnic

Post autor: Pley »

Mimo tego, że firma ta nie specjalizuje się tylko w karmach dla naszych podopiecznych, to mówiąc TROPICAL, pierwsze co nam wpada do głowy, to widok wielkiej gamy pokarmów, dzięki którym ta firma zyskała swoją renomę.

Dzięki uprzejmości firmy TROPICAL dostałem możliwość wybrania pokarmów do testów, a jako, że uważam pielęgnice za swoją "działkę" to skupiłem się na pokarmach dla pielęgnic. Po kilkunastu minutach rozmowy wróciłem ze stoiska z pokarmami FLOWER HORN adult i CICHLID OMNIVORE. Dziś chcę się skupić na tym drugim pokarmie.

CICHLID OMNIVORE to pokarm wieloskładnikowy dla pielęgnic wszystkożernych, a jako, że moje pielęgnice różnią się wielkością, to zainteresowały mnie dwie granulacje.
Obrazek


Pierwsza granulacja, to small- to brałem z myślą o moich Cryptoheros myrnae, Apistogramma sp. abacaxis, Apistogramma cacatuoides, Aequidens pulcher i Neolaprologus leleupi, których wielkość wynosi 5-9cm.

Druga granulacja opisana była jako MEDIUM- ten pokarm jest przeznaczony dla średnich i dużych pielęgnic, w tym przypadku będą to moje Cichlasoma amazonarum i Hypselecara temporalis, a więc ryb w przedziale 12-30cm.
Obrazek


Informacje producenta
Pokarmy CICHLID OMNIVORE są pokarmami wieloskładnikowymi z dodatkiem astaksantyny i glonów spirulina do codziennego karmienia. Gralulki zostały wyprodukowane w technologii HTST, co zapewnia hydrostabilność, bardzo wysoką przyswajalność oraz bezpieczeństwo biologiczne. Bogata receptura zaspokaja różnorodne potrzeby pokarmowe ryb wszystkożernych. Znaczny udział błonnika reguluje pracę przewodu pokarmowego, a zawarte w pokarmie karotenoidy w naturalny sposób wzmacniają barwy ryb.

Skład: produkty pochodzenia roślinnego, zboża, roślinne ekstrakty białkowe, ryby i produkty rybne, mięczaki i skorupiaki, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, glony (Spirulina platensis min. 1,5%), drożdże, oleje i tłuszcze, materiały paszowe pochodzenia mineralnego.

Dodatki paszowe: wit. A 27 950 j.m/ kg, wit. D3 1 750 j.m/ kg, wit. E (octan alfa- tokoferolu) 85mg/ kg, wit. C (fosforan kwasu askorbowego) 250mg/ kg, zabarwienie astaksantyną 45mg/ kg. Z barwników i przeciwutleniaczami- dodatki UE.

Składniki analityczne : białko surowe 43,0%, tłuszcz surowy 5,0%, włókno surowe 3,0%, wilgotność 8,0%. Zawiera mączki rybne- nie może być stosowany dla przeżuwaczy.

Pierwsze co się rzuca w oczy, to przeźroczysta przykrywka opakowania pokarmu. Już zauważyłem jakiś czas temu, że TROPICAL zaczyna przestawać produkować pokarmy z tymi kolorowymi przykrywkami- moim zdaniem to wielki plus, bo wiemy co kupujemy. Jak już jesteśmy przy tych nakrętkach, to po chwili zauważyłem napis "UV FILTER", co prawda ja osobiście nie jestem zwolennikiem zostawiania pokarmu w miejscach do których dochodzą promienie słoneczne, ale wiem, że ten bajer przyda się naszym zapominalskim!
Obrazek

Obrazek


Następną ciekawostką była nakrętka przy mniejszym (90gr) opakowaniu pokarmu- było tam coś, co ja pieszczotliwie nazywam "regulacją". Dzięki tej "funkcji" nie mamy możliwości wysypania połowy pokarmu do akwarium, co zdarzyło się na pewno każdemu z nas ( no bo komu nie zadrżała ręka, lub nie chciał być dobrym wujkiem i nie dał małemu dziecku nakarmić rybki?).
Obrazek

Obrazek


Z doświadczenia wiem, że nie zawsze warto wierzyć w to, co jest napisane na opakowaniu, więc wrzuciłem pokarm do akwarium i obserwowałem- jak to na pierwszy dzień karmienia nowym pokarmem przystało ryby nie zjadały wszystkiego...
Po ok. 30minutach pokarm nadal się unosił, nie powiększył znacznie swojej objętości, a podczas wyciągania z akwarium nie rozwarstwiał się mocno i nie brudził wody.
Obrazek


Karmie ryby tym pokarmem trzeci dzień, zostaje zjadany przez większość gatunków, ale ryby jedzą go niezbyt chętnie (oczywiście apisto w ogóle nie spasował), ale biorę pod uwagę takie kwestie jak stres związany z wcześniejszymi zmianami w akwarium, jak i zwykłe przyzwyczajenie do jednego typu pokarmu (moje pielęgnice zawsze miały z tym problem), tak więc ostateczną opinie wystawie za jakiś czas.

Ryby wypróżniają należycie, więc to w tej chwili cieszy mnie najbardziej, jednakże ryby po zjedzeniu pokarmu wyglądają na ociężałe. Od jutra zacznę karmić o 1/3 mniej niż dotychczas, bo może ryby są po prostu przejedzone- jeżeli moja teza się potwierdzi, to pokarm trafi na moją listę pokarmów, gdyż jego cena jest naprawdę atrakcyjna, a pokarm może starczyć na dlugi okres czasu!

Wstępna ocena: 7/10

Ewentualne punkty z tytułu "aktywny użytkownik" proszę dołożyć do użytkownika Sepher
320L Pielęgnice Amerykańskie
200L Pielęgnice Amerykańskie
112L Pielęgnice Amerykańskie
86L Tanganika
52L Black Waters
ODPOWIEDZ