Filtr AquaEL FAN 2 plus - od nowa

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Macioszek

Filtr AquaEL FAN 2 plus - od nowa

Post autor: Macioszek »

AquaEL FAN 2 plus

Filtr wewnętrzny przeznaczony do oczyszczania i napowietrzania wody. Posiada wygodny regulator przepływu wody oraz regulację kierunku wylotu. Dość cichy.
Pojemność Zbiornika: 100-150L
Wydajność: 450 l/h
Moc: 5,2 W

Opisywany przezemnie filtr jest dość żywotny. Ma około 3 lat. Oto On:
Obrazek

Oryginalnie jest przy nim gąbka o dość grubych dziurkach, która przy filtracji zbiornika 54l nie spełniała moich oczekiwań. Producent podaje, że urządzenie można stosować nawet w 150L akwarium, moim zdaniem jest to przesada. Gąbka bardzo szybko przeciąkała odpadami z przefiltrowanej wody. Zapychała się momentalnie [praca ok.2-3tyg.], w konsekwencji czego filtr przestawał pracować. Ponad to mając w akwarium piasek, przynajmniej raz na tydzień miałam awarię, ponieważ przedostawał się przez gąbkę do wirnika co skutkowało zatarciami i straszliwym dziękiem zgrzytu.
Przez te problemy postanowiłam troszeczke przerobić oryginał. Zamieniłam obudowe z gruboziarnistą gąbką na dużą, walcowatą, drobnoziarnistą gąbke.
Obrazek
Po tym zabiegu Filtr stał się o jakies 70-80%wydajniejszy i skończyły się problemy z zasysaniem piasku do wirnika.
Niestety filtr potrzebował jeszcze jednej poprawki. Po roku użytkowania, musiałam zmienić przyssawki[na zdjęciu wyżej]. Niestety okazało sę także,że zablokował się regulator przepływu wody. Prawdopodobnie w szczelince zgromadziły się glony, uniemożliwiając swobodne manewrowanie regulatorem. Wioskuję, że filtr nie został zabezpieczony i przystowoany na taką ewentualność. No niestety glony pojawiają się w zasadzie w każdym akwarium.

Podsumowując, filtr uważam za dobry, mimo wymogu zastosowania kilku przeróbek. W końcu czego nie zrobimy dla naszych podopiecznych.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2012 16:41 przez Macioszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To raczej nie jest test a informacja o przeróbce. Czyli podsumowując zostawiłaś tylko i wyłącznie samą głowicę na gąbce. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, spotkane dosyć często, ale zawsze warto o tym wspomnieć i je opisać.
Ja się zastanawiam tylko nad jednym: czy przepływ wody przez prezentowaną gąbkę, wymuszony działaniem głowicy (ustawionej na minimum) nie będzie za szybki i czy nie lepiej byłoby zastosować większą gąbkę.

Ten filtr ma w oryginale dwa wkłady gąbkowe wewnętrzne. Warto byłoby załączyć ich zdjęcia dla osób nie znających tego filtra.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Macioszek

Post autor: Macioszek »

W tym zestawie filtr działa u mnie już od ponad pol roku i jestem bardzo zadowolona. Własciwie to nie wiedziałam gdzie umieścić, ten artykuł.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Raczej to powinno trafić do działu Autorskie rozwiązania...

Czy możesz załączyć zdjęcie oryginalnych wkładów tego filtra?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Macioszek

Post autor: Macioszek »

nie moge,bo takowych już nie posiadam..filtr ma 3lata,trudno jest trzymać bezuŻyteczne elementy skoro gwarancji juz nie ma..
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mam pytanie, bo sama używam tylko i wyłącznie filtrów AquaEl. W jakim akwarium ten opisywany filtr rozpoczynał swoją pracę? Mocno zapiaszczonym? Do jakiej filtracji był stosowany? Może w za dużym akwarium był umieszczony za nisko (przy dnie) i stąd szybkie zabrudzenia wkładów?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Macioszek

Post autor: Macioszek »

od nowosci, byl w akwarium o pojemnosci 112L, ale podloze jakie bylo tpo nie pamietam, na pewno nie piasek, jakies inne "markowe" jak np. JBL
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niestety okazało sę także,że zablokował się regulator przepływu wody. Prawdopodobnie w szczelince zgromadziły się glony, uniemożliwiając swobodne manewrowanie regulatorem
W filtrach poprzedniej serii, jak choćby Uni Filter 500 regulacja przepływu wody jest rozbieralna (przy dostępie do wirnika) do pozwala na wyczyszczenie zarówno całej komory jak i samego regulatora.

A przy filtrach wewnętrznych, używanych jako biologiczne , regulacja przepływu wody jest bardzo istotna. W momencie rozpoczynania pracy filtra należy nastawić minimum, a potem wraz z dojrzewaniem wkładów - kiedy opór przepływu wody rośnie - regulację należy odkręcać. W biologicznych filtrach wewnętrznych zawsze przepływ wody przez filtr powinien być minimalny, a nie wartki. Bakterie muszą mieć czas na wychwycenie z przepływającej wody substancji pokarmowych.

Filtrów wewnętrznych używam od lat, po ustabilizowaniu się wkładów każdy z nich jest tak ustawiony, że z wylotu (przeniesionego zawsze na drugi koniec akwarium) woda leci bardzo słabym strumieniem. Wtedy filtr spełnia swoją funkcję biologiczną.

Oczywiście, używając filtrów wewnętrznych tylko i wyłącznie jako filtrów mechanicznych, wspomagających pracę innego (biologicznego), przepływ wody powinien być ustawiony maksymalnie, a czyszczenie wkładów powinno się robić dosyć często.

Ta przeróbka, jaką zaprezentowałaś, może być używana zarówno jako mechanik jak i biolog. Wszystko zależy od rodzaju gąbki i od - powtarzam - szybkości przepływu wody.

Jestem wielką fanką filtrów wewnętrznych i ten temat mnie bardzo interesuje.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ