Gałęzie dębowe do akwarium

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Gałęzie dębowe do akwarium

Post autor: BARA »

Witam,

Mam nietypowy dylemat. Przyniosłam z lasu kilka świeżych (nie suchych) gałązek dębu, żeby je wsadzić do akwarium z żagnicami umożliwiając im lepsze miejsce do wyjścia nad wodę i wylęgu. Mam jednak wątpliwości dotyczące tych gałązek. Są świeże, chociaż od soboty nieco podeschły leżąc na parapecie poza wodą. Mają zawiązki pączków liści. Nie są okorowane.

Czy mam czekać aż wyschną?
Czy mam uciąć wszystkie zawiązki pączków?
Czy mam okorować gałązki?
Czy mam je sparzyć wrzątkiem czy wystarczy przepłukanie w gorącej wodzie?
Czy nie wybiję wszystkiego co żyje (krewetek, ślimaków i żagnic) jak włożę do akwarium 25l gałązki (dwie) dębu?

Bardzo Was proszę o podpowiedź, szczególnie osoby mające doświadczenia z używaniem drewna dębu w akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Macioszek

Post autor: Macioszek »

moim zdaniem mozesz miec problem z swieŻymi galeziami, bo jak je okorujesz to zaczna plesniec, a jak tego nie zrobisz to woda moze saie pod truc.. Dab ma gorzka kore.. Co do paczkow.. Nie ryzykowalabym rozwiniecia..


Zawsze mozesz je okorowac.. Wladowac do piekarnika aby wysuszyc "tak jak suszysz grzyby" a potem przegotowac.. Ale miedzy suszeniem a gotowaniem zrobic z tydzien przerwy.. Ja tak robilam.. I teraz ladnie wyglada..
Awatar użytkownika
Magainis
Akwarysta
Posty: 1225
Rejestracja: 06 paź 2009 19:19
Lokalizacja: Anglia/ Podkowa Leśna

Post autor: Magainis »

Nie no spokojnie to gałązki dębu a nie azbest- niczego nie wybiją. Jedyne co to mogą zacząć gnić jak są nieokorowane. Najlepiej jakbyś jakąś suchą zeszłoroczna trzcinę znalazła i im wsadziła, one najchętniej się na trzciny wspinają i przepoczwarczają.
Filarem akwarystyki jest fakt, że rybka lubi pływać...
marcin
Akwarysta
Posty: 566
Rejestracja: 05 mar 2005 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcin »

ja wrzuciłem ostatnio pare cienkich gałązek, nic z nimi specjalnego nie robiłem, sparzyłem tylko zeby nie puściły listków :wink: i wszystko żyje :) także niczym sie nie przejmuj.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Ja bym je dla pewności wysuszył, bo mogą zacząć się rozwijać, widziałem akwarium z wierzbą wystającą z akwarium, która mimo, że była ścięta normalnie rozwinęła liście...
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Magainis
Akwarysta
Posty: 1225
Rejestracja: 06 paź 2009 19:19
Lokalizacja: Anglia/ Podkowa Leśna

Post autor: Magainis »

Wierzba jest specyficzna pod tym względem, wystarczy gałązki ucięte wsadzić do wody czy ziemi i ci korzenie zapuszczają. Dąb się tak nie zachowa. Jedyne co to łyko pod korą może zacząć gnić.
Filarem akwarystyki jest fakt, że rybka lubi pływać...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Gałązki pozbawiłam najpełniejszych pączków, sparzyłam wrzątkiem i bez okorowywania wsadziłam do akwarium. Rezultaty tego działania opiszę za kilka dni.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ