Testy wody (pH i CO2)

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
hibek
Posty: 39
Rejestracja: 25 sty 2006 12:32
Lokalizacja: Gliwice

Testy wody (pH i CO2)

Post autor: hibek »

Witajcie
Obecnie używam kropelkowego testu pH firmy Sera. Jednak mam pewne trudności w ocenie wartości pH. Mimo że nie jestem daltonistą i widzę wszystkie odcienie barw to porównanie zabarwionej (przezroczystej) wody ze wzorcem w pełnym kolorze na białym tle sprawia mi trudność. Wydaje mi się że rozrzut pomiaru w tym momencie jest taki ile odcieni danego koloru :-(
Posiadam test twardości (TWW i TWO) Zooleka i to rozwiązanie mi pasuje w 100% bo pomiar polega na dodawaniu do próbki wody tylu kropel testu, dopóki kolor w filce nie zmieni się na zupełnie inny. Ilość dodanych kropel określa wartość badanej twardości. Więc nie mam tu rozterki czy moja próbka jest barwy ciemno zielonej czy jasno zielonej.

1. Z tego co oglądałem w sklepie na żywo tetra ma podobny wzorzec co Sera. Czy są testy pH innych firm które mają lepiej rozwiązane pomiary? A może jest jakiś inny tani sposób na pomiar pH... Z tego co wiem papierki są jeszcze bardziej niedokładne.

2. Na czym dokładnie polegają długotrwałe testy (np. test CO2 Sery). Wkłada się jakiś pojemnik do akwarium, i co dalej? I czy taki pomiar można uznać za wystarczający? Pytam o test CO2 bo obliczeniom zawartości CO2 ze wzoru (kalkulatora) nie bardzo mogę zastosować skoro nie jestem w stanie określić sensowenie pH.

A wszystkie te pytania biorą się stąd że zacząłem podawać CO2 stosując dzwon dyfuzyjny Tetry (zestaw Optimat). Napełniam go i dość szybko rozpuszcza się w wodzie. Właściwie wymaga napełnienia 1,5 do 2 razy za dnia. Wiem że powinienem mieć 2 takie dzwony w swoim 112l akwarium. Niemniej nie chcę przesadzić z dwutlenkiem. Z TWW=8 i pH szacowanego na 8 wynika że mam bardzo niskie stężenie CO2 w wodzie.

A swoją drogą to producenci na stronach powinni zamieścić troszkę więcej informacji o swoich testach. Tetra i Sera wydają serie poradników które są super dla początkujących. Jednak brakuje im istotnych szczegółów dotyczących produktów natomiast wiele jest marketingowych stwierdzeń typu "do pomiaru czegoś tam najlepiej użyć testu firmy X".
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Dokładnie zgadza się to co piszesz. No niestety, ja osobiście do pH posiadam test Tetry, metoda kropelkowa, ale nie jest to tak jak pisałes w zooleku do twardosci. Tutaj tez wkraplasz okreslona liczbe kropel i badasz kolor roztworu i na podstawie wzorca jestes w stanie okreslic pH, niestety z dokladnoscia 0.5 zakladajac, ze nie popelniasz bledu przy interpretacji koloru. Najdokladniejszym rozwiazaniem bylby tu pH-metr, urzadzenie z soanda pH i wyswietlaczem ktorego pomiar bylby z dokladnoscia do 0.1. Wtedy faktycznie znajc pH i TWW (mierzone zakladam jak wspominales zoolekiem gdzie jest sie dobrze swtierdzic wynik) ma sens w obliczaniu teoretycznie wartosci CO2 w wodzie. A tak niestety sa bardzo duze rozbierznosci, gdyz niewielka zmiana pH założmy przy stalem TWW daje juz duze różnice w CO2.
Zatem jak wspomniales jest tes do CO2 na stale wmontowany w akwa (posiadam takowy) z trzema mozliwymi kolorami zabarwienia, zoltym, zielonym lub niebieskim, kadzy sygnalizuje zawartosc CO2: zolty - za duzo, zielony - odpowiednio, niebieski - za malo.
Umieszczasz to w akwa i wytzrymuje mniej wiecej 2-3 tygodnie. Potem musisz na nowo nabrac wody z akwa i zakroplic specjalny preparatem i dalej masz kontrole ciagłą CO2. ja to stosuje od jakiegos czasu i sie sprawdza :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Myslę że przydałby się na Forum temat, w którym Akwaryści, mający jakies doświadczenie z testami, zestawiliby testy różnych firm, porównując cenę, sposób użytkowania, dokładność, na jak długo starczają, dodając osobiste uwagi... Ja jestem całkowicie zielona w tym temacie, a sądząc po innych postach, które się ostatnio coraz częściej pojawiają, inni też mają z tym problem. Jest tyle firm, spore różnice w cenach... A pzrecież wiedza o parametrach wody gra kluczową rolę w pielęgnacji rybek i zapobieganiu chorobom :)
Pozdrawiam
hibek
Posty: 39
Rejestracja: 25 sty 2006 12:32
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: hibek »

Mireks: dzięki za odpowiedź. A możesz mi jeszcze napisać jakiej firmy masz test ciągły na CO2?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

jsli będziesz mial na TWW i pH to niepotrzebny ci na CO2 :
http://www.holenderskie.pl/download/kalkulator_CO2/
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Peter pisze:jesli będziesz mial na TWW i pH to niepotrzebny ci na CO2 :
Peter przyczataj dokładnie post hibka i mój, o czym tam pisaliśmy w sprawei określenia CO2, oczywiście test nie jest potrzebny kiedy jestesmy w stanie bardzo dobrze (dokladnie) określić wartość pH, najlepiej do 0.1. Wejdz sobie w kalkulator i dla danego TWW zmien pH tylko w zakresie zmian o 0.5 (dokladnosc niestety standardowego testu pH) i zobaczycz jakie masz roznice w zawartosci CO2.

Hibek ja używam testu w akwa do CO2 Sery.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
hibek
Posty: 39
Rejestracja: 25 sty 2006 12:32
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: hibek »

Mireks: jeszcze raz dzięki za konkretną odpowiedź. Utwierdziłeś mnie w przekonaniu że test CO2 jest niezbędny a dodatkowo pomogłeś podjąć decyzję co do typu.

Peter: podzielam uwagi Mireks'a, lepiej przeczytać ze zrozumieniem poprzednie posty by nie tracić energi na udzielanie odpowiedzi które nic nie wnoszą.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Spoko, możesz sie pokusic na samodzielne wykonanie takiego testu CO2 a zakupic tylko kropelki do zakraplania, tu masz fajny link i gdzies pod koniec jest opis jak to wykonac, gdybys nie chcial wydawac kaski na testerek:
http://paletki-arka.republika.pl/CO2.html

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
hibek
Posty: 39
Rejestracja: 25 sty 2006 12:32
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: hibek »

O super, byłem kiedyś na tej stronie ale nie zauważyłem tego urządzenia albo je wówczas pominąłem.

Czyli jak rozumiem woda z akwa + odczynnik zajmują dolną część elementu 1 (do czerwonej kreski). A górną część elementu 1 i całą elementu 2 zajmuje powietrze. Wodę wraz z odczynnikiem wlać należy przed włożeniem do akwa i zapewne należy uważać aby nie przechylić i nie wylać odczynnika do wody w akwarium. Czy gdyby odczynnik przedostał się do wody awkariowej to czy jest szkodliwy dla ryb lub roślin?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Dokładnie jak piszesz. Jeśli jednak coś się dostanie, nie jest szkodliwe dla ryb ani roślin, przynajmniej owego szkodliwego działania nie zauwazylem w swoim akwarium a test stosuję juz 2 miesiące.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ