Automat do podmiany itp

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Mamunafryta
Początkujący pomocnik
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2012 22:25

Automat do podmiany itp

Post autor: Mamunafryta »

Hej

zamieszczam tani, prosty układzik do automatycznej podmiany wody, pilnowania poziomu wody itp

fotka 1 zawór napełniający
fotka 2 pływak zaworu spustowego - proste rozwiązanie
fotka 3 zawór spustowy

Do budowy użyto starego typu nowych zaworów do spłuczki, zawór napełniający jest normalnie zamontowany, zawór spustowy jest obrócony o 180 stopni.
Na zdjęciu zawór napełniający nie ma pływaka, gdyż codziennie jestem przy zbiorniku i bez pływaka lepiej wykonać podmianę automatyczną wody.
Zawór spustowy, aby działać musi być obrócony o 180 stopni oraz obciążony a także posiadać pływak. Przy niskim poziomie wody zawór jest zamknięty, jak zostanie przekroczony "graniczny" poziom wody pływak otwiera zawór i woda wypływa w moim przypadku na zewnątrz chałupy :D
Zawory maja konstrukcje prostszą od cepa i w przypadku awarii przepuszczają a więc zalanie nie grozi tylko co najwyżej susza :lol:
Zawór spustowy podłączony jest pod filtr zewnętrzny.

Koszt wykonania około 20 pln i co najważniejsze układ działa bez prondu :wink:

PS koło zaworu napełniającego widać filtry od RO - 2x wkłady szlifujące + 1x mineralizator.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 29 paź 2012 18:52 przez Mamunafryta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

No układ fajny ;) jednak nie rozumiem twojej niechęci przed elektroniką ;) mniejsze ryzyko, że się coś zatnie niż w przypadku mechanicznych elementów wykonanych z plastiku ;) a podłączyć układ można tak, że w razie prądu nic się nie stanie ;)
Pozdrawiam
Tomek
Mamunafryta
Początkujący pomocnik
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2012 22:25

Post autor: Mamunafryta »

Zawory też się zacinają a ten ma wiele dziesiątków lat testów w spłuczkach :lol:
Układ można tak ustawić, aby automatycznie wymieniał wodę i przy okazji pilnował poziomu - każdy może to zrobić 8)
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

W spłuczkach też się często zacinają, częściej jak elektrozawory ;)
Tak na szybko machnąłem taki układzik, który sterowałby dolewką wody, oczywiście krańcówkę musiałby wciskać jakiś pływak ;) jako, że nie miałem w programie czegoś takiego jak sama cewka, czy elektrozawór (niestety wersje Demo mają to do siebie...) to jako urządzenie wykonawcze użyłem silnika prądu stałego (do zastąpienia elektrozaworem, może zaistnieć potrzeba zrobienia tego na osobnym torze prądowym zasilanym napięciem sieciowym 230V). Przypomnę tylko, że jest to wyłącznie schemat dolewki, jakby się trochę pobawić można by całkowicie wykluczyć udział człowieka przy podmianie wody (wystarczy użyć jakiejś pompki do spuszczania połączonej przez elektrozawór i 2 przekaźników czasowych)
Obrazek

PS dodam tylko, że najzwyklejsze przyciski, przełączniki, styki w przekaźnikach mają gwarantowane 1mln (1 000 000) przełączeń, więc nie ma obawy o to, że nie zadziałają, myślę, że elektrozawór ma podobnie, więc nie ma obawy, że przez wadliwe styki coś się stanie ;)
Pozdrawiam
Tomek
Mamunafryta
Początkujący pomocnik
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2012 22:25

Post autor: Mamunafryta »

Teraz zobacz ile rzeczy trzeba użyć, aby zrobić taki układ w elektronice. Zwykły śmiertelnik nie mający zielonego pojęcia o elektronice mój układ zmontuje bez problemu - potrzebne są tylko 2 zawory reszta czy mechaniczny czy elektroniczny jest taka sama.
Wstawiłem ten układ, aby każdy nawet niedoświadczony użytkownik forum mógł zrobić.

PS z zawodu jestem elektronikiem a termometr mam zwykły 8) bo to najprostsze, najtańsze i najbardziej niezawodne urządzenie do pomiaru temperatury :wink:
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Ile urządzeń?? Przekaźnik, elektrozawór, przycisk z ryglem, krańcówka, na dobrą sprawę to wystarczy, lampkę dodałem opcjonalnie ;) a jakby nie patrzeć, elektronika to przyszłość ;) i jako mechatronik czasami lubię sobie coś powymyślać ;) a z termometrem się zgodzę, ten z alkoholem jest lepszy niż elektroniczny, jednak wyświetlacz jest czytelniejszy ;)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

To się nazywa lenistwo... ;) ale pomysły ciekawe. Osobiście jednak wolę wodę podmieniać sam
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Wiesz Kamil, ale jak kto ma dużą hodowlę, to można pomyśleć o systemie automatycznej podmiany ;) chociaż przy dużej ilości akwa to by trochę drogo wyszło...
Pozdrawiam
Tomek
Mamunafryta
Początkujący pomocnik
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2012 22:25

Post autor: Mamunafryta »

Zbiornik mam w piwnicy, żona + reszta babińca nie wiedzą o tym :D więc noszenie wiader z wodą nie wchodzi w grę dlatego zrobiłem ten automat.
Bojler 900 lytry - Gurami, Tęczanki, Kosiarki, Krewetki, Kiryski, Bocja karłowata, Bocja Kubotai, Molinezje, Zbrojniki + Ślimole + masa zielska i kamoli oraz korzeni.
Przerybienie jest wtedy kiedy ryba wystaje z talerza :)

http://youtu.be/E04E-wVzMOQ
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

Zaraz...zaraz nie wiem czy dobrze rozumiem. :shock: :shock: :shock: :| Chcesz powiedzieć że ukrywasz przed rodziną 900 litrowy baniak :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :shock: :shock: :shock: :shock: :roll:
Mamunafryta
Początkujący pomocnik
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2012 22:25

Post autor: Mamunafryta »

macioch pisze:Zaraz...zaraz nie wiem czy dobrze rozumiem. :shock: :shock: :shock: :| Chcesz powiedzieć że ukrywasz przed rodziną 900 litrowy baniak :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :shock: :shock: :shock: :shock: :roll:
Dokładnie tak :D od prawie roku zakładam zbiornik i tylko 1 osoba z rodziny wie o tym. Zbiornik jest w piwnicy, kobity boją się pająków więc przy wejściu przykleiłem kilka sztuk i problem z głowy :lol:
Bojler 900 lytry - Gurami, Tęczanki, Kosiarki, Krewetki, Kiryski, Bocja karłowata, Bocja Kubotai, Molinezje, Zbrojniki + Ślimole + masa zielska i kamoli oraz korzeni.
Przerybienie jest wtedy kiedy ryba wystaje z talerza :)

http://youtu.be/E04E-wVzMOQ
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

O ja cie... fajnie robisz :mrgreen:
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Mamunafryta
Początkujący pomocnik
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2012 22:25

Post autor: Mamunafryta »

Muszę bo mam pyskatą kobitę o imieniu "Pretensja" :D - wiecznie: po co ? na co ? itd czyli taką jak ma 60-80% facetów żonatych - swojskie klimaty :lol:
Bojler 900 lytry - Gurami, Tęczanki, Kosiarki, Krewetki, Kiryski, Bocja karłowata, Bocja Kubotai, Molinezje, Zbrojniki + Ślimole + masa zielska i kamoli oraz korzeni.
Przerybienie jest wtedy kiedy ryba wystaje z talerza :)

http://youtu.be/E04E-wVzMOQ
ODPOWIEDZ