kolejna lampa LED :)

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

kolejna lampa LED :)

Post autor: Sir_Yaro »

Kilka dni temu sprzedałem koledze z klubu malawi swoją lampę :), więc najwyższy czas zbudować następną.

Ma ona być już w pełni wyczesana :P Z użyciem technologii które sprawdziły się przy poprzednich 4 lampach.

Założenia są takie:
- 2 lampy spięte ze sobą w trybie master/slave lub zupełnie 2 niezależne jednostki (jeszcze nie wiem),
- ledy chłodzone wodą,
- raczej jeden obieg wody w lampach,
- sterowanie jasnością przez zewnętrzny sterownik 4 niezależnymi kanałami PWM (na bazie RasperryPi),
- kontrola temperatury lampy w 4 punktach przez czujniki 1-wire,
- zasilanie 24V,
- w każdej lampie 5 ledów 12000K (~4000lm) oraz 4 ledy niebieskie.

Praca posuwa się ładnie do przodu:

Trzon lampy oparłem tak samo jak wcześniej na aluminiowej rurze kwadratowej 20x20.

Obrazek

Obrazek

W otwory wklejam szybkozłączki na wąż fi 8mm.
Obrazek

Obrazek

Użycie profilu 20x20 okazało się błędem - trzeba było celować w 25x25. Dzięki temu można było by użyć od wewnątrz nakrętki, a nie bawić się we wklejanie złącza. Użyłem dwuskładnikowego kleju epoksydowego distal. Wg wszelkich opisów po zastygnięciu jest on nie toksyczny. Jeśli ktoś ma z tym doświadczenie proszę o informację - inaczej będę musiał przeprowadzić jazdę próbną na jakiejś rybce :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ze względu na tymczasowy brak $$$ przykleiłem do profilu klejem fujik walające się po szafkach ledy marki "krzak". Potem je wymienię na coś porządnego :)

Obrazek

W lampie wywierciłem dziury i zamontowałem gniazda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

montaż w obudowie :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Płytka na drivery gotowa :)
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Kabelki polutowane. Klej mocujący płytkę z driverami do lampy wysycha.
Jutro testowe właczenie.
Niebieskie ledy powinny dotrzeć do PT :)

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek


lampa testowo podłączona i działa.
Obrazek

Profil zakleiłem i będę jutro płukał i prrzy okazji sprawdzę szczelność. Jesli niebieskie dotrą do mnie do PT to w sobotę będe miał ją gotową i mogą się brać za drugą sztukę. :)

Szczesliwie niebieskie dotarły już dzisiaj :) Zamontowałem 4szt, kolejne 4 będa w 2 lampie, a ostatnie 2 w czymś zupełnie innym co robie :P
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Częściowo złożona:
Obrazek

I podłączona. W tym momencie w pokoju jest totalnie ciemno i świeci tylko lampa :)
Obrazek
Obrazek

A tutaj coś z czego nie jestem dumny ale jest konieczne. :(
W akwarium mały rybek sprawdza czy distal nie jest toksyczny ;( Woda krąży w obiegu zamkniętym przez akwarium i lampę. Jesli po 20h wszystko będzie w porządku to lampa wyląduje na dużym akwarium. Jesli nie... To będę bardzo, bardzo zły....
Obrazek
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Opis wykonania doskonały i ciekawy. Dziękuję za zamieszczenie, na pewno się przyda.

Jaki jest koszt całkowity takiej instalacji?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

Pamiętaj, że lampy już miałem więc nie musiałem wydawać na obudowę.
Wymiana wszystkich flaków i przerobienie tego kosztuje mnie jakieś 250zł/lampa.

Rybka z powyższych testów wyszła nietknięta. :) Po drobnych modyfikacjach lampa została złożona do kupy, poskręcana i postawiona na akwarium. I jest gotowa do pracy.
Pozostaje jeszcze przerobienie drugiej sztuki :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A możesz określić dla takiego laika jak jak realny koszt wytworzenia takiej lampy?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

Przeciez pisałem :)
Wymiana wszystkich flaków i przerobienie tego kosztuje mnie jakieś 250zł/lampa.
Mowa oczywiscie tylko o materiałach bez robocizny (a tej jest sporo i trzeba mieć sporo narzędzi). Do tego dochodzi koszt obudowy - jesli masz jakąś to nie liczysz. Jesli nie - to musisz kupic. Jak rzuciłem okiem na allegro to lampy których wygląd nie powoduje łzawienia oczu można kupic od 130 do 500zł. Choć najlepiej kupić zepsutą za bezcen :)
Mowię oczywiście o lampie 150cm. Mniejsze będą tańsze.
Przeróbka mniejszej też będzie tańsza bo mniej ledów będzie potrzebne. :)

Jesli jesteś ciekawa czegoś dokładniejszego to powiedz o jaką długość pytasz to ci oszacuję dokładniej.
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Długość ok 100 cm. Pytam z ciekawości, bo technologia jest bez wątpienia przyszłościowa.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

Dużej różnicy by nie było. Wnętrzności z 30zł mniej (220zł) + koszt obudowy.
Wiec możesz szacować 400 - 550zł jeśli ma wyglądać fajnie.

Wersje odpustową by się pewnie dało zrobić za 300zł... :)
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jasne, bardzo dziękuję za odpowiedź.

Twoim temat interesuje się obecnie spore grono osób spoza forum, głównie moi znajomi elektrycy i elektronik, więc od nich też masz podziękowania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Szkoda, że na razie to tylko projekty do samodzielnego składania :(

Ogólnie gratulacje za chęci, cierpliwość i wykonanie :brawo
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

chemik4 pisze:Szkoda, że na razie to tylko projekty do samodzielnego składania :(
A co mogło by byc innego? Brzmi jakbys coś sugerował :) Tylko nie wiem co... :) :?:
Ogólnie gratulacje za chęci, cierpliwość i wykonanie :brawo
Dziękuję bardzo.
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Czy coś sugeruję... nie wiem, myślałem np. o takich modułach: (na dole strony "L8-RGB-PROSTOKAT-SS"). A nuż by się to nadawało na mniejsze akwaria.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

chemik4 pisze:Czy coś sugeruję... nie wiem, myślałem np. o takich modułach: (na dole strony "L8-RGB-PROSTOKAT-SS"). A nuż by się to nadawało na mniejsze akwaria.
Jak kiedyś liczyłem to takie ustrojstwa były bardzo nie ekonomiczne. Masę prądu szło tylko w ciepło, a nie w światło. No i diody dawały znacznie mniej światła niż pełnoprawne moduły.

Mam podobne listewki użyte do oświetlenia blatów w kuchni i patrząc na to jak świecą w ogóle nie widzę ich w akwarium. Szczególnie roślinnym.
Przy malawi czy tandze to pewnie dało by sie jeszcze cos sensownego zrobić bo tam wymagania są o niebo niższe.
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
ODPOWIEDZ