oświetlenie Erica

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

oświetlenie Erica

Post autor: Eric »

co powiecie na taki zestaw do moich 30W? Myślę nad 2 x 24W lub 1x24W co dałoby w sumie jakieś 0,6W/l Co doradzicie? Dwie świetlówki dodatkowe T5 czy jedna w zupełności wystarczy?
http://allegro.pl/zestaw-dodatkowe-oswi ... 24104.html
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Koszt tego zestawu z linku jest kosmiczny. Dodanie dodatkowej świetlówki T8 do moejej belki, razem ze statecznikiem, zapłonnikiem, kablem, włącznikiem, oprawkami itd wyniosło mnie niecałe 60 zł.

Świetlówki T8 o najlepszej barwie światła 865 i mocy 18W kosztują poniżej 10 zł w zwykłym sklepie elektrycznym (Narva).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Po co Tobie 2x24W w 30 litrach? Glonów się nie boisz? Toż to w solniczkach tyle światła ludzie nie mają.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kuba, Kolega Eric napisał, że chce dołożyć dodatkowe oświetlenie do posiadanych przez siebie 30W, a nie do akwarium 30l. Nie doczytałeś dokładnie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Aaaa...ups...eeee....no to dokładaj te 2x24W śmiało! :D
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Eric »

na aukcji bez świetlówek zestaw taki kosztuje około 100zł a na jedną świetlówke 60-70zł. Czekam jeszcze na info od kumpla co ma sklep akwarystyczny czy załatwi coś taniej i będzie zakup bo mam niesmak przy 30W
baniakmaniak
Posty: 82
Rejestracja: 09 lis 2010 0:02
Lokalizacja: Kielce

Post autor: baniakmaniak »

Nie opłaca się inwestować w technologie T8. Mimo małych kosztów świetlówki świecą mniej więcej rok a nawet jak dłużej to ich barwa zmienia się ( wypala się lumofor). Świetlówki T5 mają o wiele większe zalety mimo ich ceny. Np ja testuję swoją Sylvanię Aquastar już 5 rok świeci mniejwięcej 9-10 godzin dziennie. Świeci już jakieś 17000 godzin i barwa jej wygląda zupełnie tak samo jak nowej. Fakt świeci trochę ciemniej ale roślinki nadal niźle rosną przy 24W w baniaczku 85l.
Lightmaniac
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Eric »

dlatego chcę dołożyć dwie T5 :wink: z tym co mam będzie dużu zapas :D
ODPOWIEDZ