Spirulina.

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Spirulina.

Post autor: krzych_100 »

Witam.
Założyłem nowy temat, ponieważ wiele mówi się o żywieniu ryb spiruliną oraz można kupić wiele pokarmów z dodatkiem spiruliny.
Podając za Wikipedią, spirulina to nazwa handlowa alg z grupy sinic (cyjanobakterii) należących do rzędu Oscillatoriales.
Część źródeł wręcz zachwyca się składem tych alg, głównie ze względu na występowanie w dużym stężeniu składników: witamin, kwasów tłuszczowych i minerałów.
Na przykład tabletki, które kupujemy, najprawdopodobniej podlegają jakiemuś procesowi przetwórczemu: ciśnienie, temperatura. Myślę, że ma to bardzo duży wpływ na zawarte w pokarmach składniki.
Wyczytałem także, że spirulina jest algą rosnącą w basenie Pacyfiku.
Dlaczego zatem karmi się ryby słodkowodne czymś, co rośnie w morzu?
Ale jak naprawdę z tym jest?
Czy tak, jak karmi się nas propagandą, że najwięcej witaminy C zawierają cytrusy?
Czy spirulina jest takim przykładem (wymysłem)?

Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Dlaczego zatem karmi się ryby słodkowodne czymś, co rośnie w morzu?
Widocznie ma to naprawdę dużo wartości odżywczych.
Paletki też są karmione wolowiną, krylem i innym groszkiem a w naturze tego przecież nie jedzą :roll:
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ale ta wołowina, kryl i inny groszek, to nie tucz?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

tak, to jest tucz.

Spirulina z alg jest dobrze dostępnym i naturalnym pokarmem roślinnym zastępującym wielu gatunkom ryb niezbędne składniki roślinne w pożywieniu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Osobiście uważam spirulinę za niezły suplement diety dla ryb i krewetek.
Oprócz ryb także kobiety często ją stosują jako bazę maseczek :)
Dzięki temu miałem dość długo dostęp do czystej spiruliny, takiej która nie została jeszcze rozcieńczona dodatkami kosmetycznymi.
Susz lekko moczyłem i porcjowałem po dwie trzy krople, przyciskałem czymś ciężkim i zostawiałem aż wyschnie.
Tak spreparowane płatki podawałem "pod wodę" aby szybko opadły a nie rozmoczyły się.
Krewetki dostawały amoku i robiło się czerwono w miejscu gdzie spadł płatek..
To co zauważyłem na pewno, to fakt iż w okresie kiedy często ją podwałem, nastapił boom urodzeniowy wśród krewetek.
Także Gupiki częściej się kociły...
Niebawem dostanę nową porcję spiruliny więc będę mógł sprawdzić czy to nie był przypadek..
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Remiku, zaciekawiłeś mnie. Proszę sprawdź podobnie i opisz wszystko w osobnym temacie, łącznie z podaniem nazwy producenta spiruliny, jej pochodzenia, sposobu pozyskania, podawania itd.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Jasne. Tak zrobię. Postaram się także o jakąś fotorelację :)
Jeżeli chodzi o nazwę i producenta to koleżanka od której to miałem kupowała ją bodajże na Allegro. Jednakże strona producenta która mi podała niestety jest chyba nieaktywna: ekoland-zielonki.pl
W każdym razie biorąc pod uwagę że za 150ml czyli ok 20-25g płatków ze spiruliny 36% trzeba dać co najmniej 10zł to cena 75zł za 500g czystej jest śmieszna.
Gdyby za nośnik użyć np mączki kukurydzianej w stosunku 50/50 do spiruliny, otrzymamy około 1000g bazy o zawartości spiruliny 50% a więc jakieś 40 uzupełnień o wartości ogólnej około 400zł.
ODPOWIEDZ