Czy takie podłoże się nadaje?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
KubaW
Posty: 19
Rejestracja: 09 gru 2014 9:35
Lokalizacja: Łódź

Czy takie podłoże się nadaje?

Post autor: KubaW »

Cześć,

chciałbym prosić, abyście mi doradzili w kwestii podłoża. Otóż w weekend własnoręcznie przywiozłem, przesiałem, wypłukałem i wygotowałem żwirek do mojego akwarium. Na forum znalazłem informację, że jeśli po polaniu octem podłoże 'pieni' się, to nie nadaje się ono do akwarium (będzie zatwardzać wodę?).

W moim przypadku wygląda to następująco: po polaniu żwirku, słychać delikatne 'syczenie', a po wrzuceniu żwirku do wody z octem widać delikatne bąbelkowanie (trudno to nazwać pianą, ale jednak coś tam się dzieje). Czy takie objawy dyskwalifikują podłoże? Czy może da się je jeszcze uratować?

Biorąc pod uwagę, ile pracy włożyłem w przygotowanie podłoża, aż nie chce mi się myśleć, że będzie ono do wyrzucenia... Ale z drugiej strony, nie chciałbym sobie narobić kłopotu na później. Aha - oczywiście żwirek nie jest w akwarium, tylko cierpliwie czeka ;)

Według wodociągów woda ma następujące parametry:
- twardość: 10,42 – 12,21 stopni niemieckich (czyli miękka/średnio twarda)
- pH: 7,0 - 7,5

Dziękuję za wszelkie wskazówki.
Bardzo początkujący
Akwarium 112-litrowe
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Zależy jaką planujesz obsadę, dla niektórych ryb żwir (nawet obojętny) nie jest odpowiedni.
Możesz wrzucić warstwę żwiru do wiadra z wodą (odpowiednie, jak w akwarium, proporcje żwiru do ilości wody) i zmierzyć parametry po 24h a następnie po tygodniu, jeśli wzrost twardości da się kontrolować podmianami wody i uzupełnianiem ubytków wodą RO (demineralizowaną) to możesz go zastosować.
PS
Jaką ma granulację ten żwir? gruby żwir nie nadaje się na podłoże, może być co najwyżej zastosowany jako uzupełnienie aranżacji np. w biotopie Ameryki Centralnej.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
KubaW
Posty: 19
Rejestracja: 09 gru 2014 9:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KubaW »

Dzięki za odpowiedź. Chyba rzeczywiście najprościej będzie zmierzyć parametry wody - postaram się zaopatrzyć w jakieś testy.

Żwirek jest raczej drobny - 2-3mm, choć zdarzają się też pojedyncze większe kamyki, tak 7-8mm.

Co do obsady - wstępnie myślałem o zbrojnikach niebieskich + brzanki sumatrzańskie, choć teraz skłaniam się ku kiryskom + gupikom.

EDIT:
planuje przefiltrować wstępnie kranówkę przez taki kuchenny filtr do wody - jeśli się nie mylę powinno trochę zmniejszyć twardość
Bardzo początkujący
Akwarium 112-litrowe
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Dla kirysków odpowiednim podłożem jest piach, wiec przynajmniej w części akwarium musiałbyś dosypać piachu. Worek 25kg kosztuje około 8zł w sklepach budowlanych typu castorama. Dla zbrojników zresztą też najlepszy jest piasek.

Filtrowanie przez dzbanek zmniejsza twardość, jest nawet gdzieś na forum post o tym.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
ODPOWIEDZ