Belka oświetleniowa T5 2x8W - prototyp.

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Belka oświetleniowa T5 2x8W - prototyp.

Post autor: krzych_100 »

Przedstawiam swój pomysł zbudowania sobie belki oświetleniowej, do małych zbiorników i nie tylko...
Do budowy belki wykorzystałem:
- profile aluminiowe (kątowniki), w cenie ok. 6-11 zł/mb,
- spienione PCV gr. 6mm (zakupiłem płytę 1x1,5m za ok 50zł),
- oprawki bryzgoszczelne z kablami 4 szt (po ok. 7zł/szt.),
- dwa statecznik Tridonic 1-13W (po ok. 30 zł/szt.),
- dwie świetlówki T5 8W (na razie marketowe),
- galanteria (śrubki, podkładki nakrętki, włączniki, konektorki, peszel).
Podstawą jest ramka z kątownika 12x12x1,5 mm - może być mniejszy lub większy, w zależności od długości zastosowanych świetlówek i długości stateczników. Przyciąłem je w taki oto sposób i obrobiłem kątowniki boczne.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
W bocznych kątownikach wywierciłem otworu tak, aby przechodził przez nie peszel (4/7mm). Peszel ma się zaczepiać o węższy otwór w kątowniku.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
No o pozostaje poskładać całość.
Obrazek Obrazek Obrazek
Do zrobienia odbłyśnika użyłem blachy aluminiowej o grubości 0,5 mm, do dostania w LM (ok. 16 zł za większy arkusz).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pierwotnie zakładałem, że nad akwarium będą tylko świetlówki bez statecznika. Planowałem to wszystko do zbiornika o powierzchni 30x30, jednak w trakcie wyszło tak, że spokojnie mogą zmieścić się także stateczniki (14,5 cm długości jeden statecznik).
Także w trakcie prac zmieniłem jeden kątownik na szerszy (20x25mm bodajże). No i w końcu zadziałało...
Obrazek Obrazek Obrazek
Jest to tylko prototyp/propozycja, ale drugi egzemplarz jest w trakcie konstruowania. Brakuje jeszcze obudowy i kilku rzeczy, które ze względu na niewielkie wymiary nie bardzo wiem, jak zainstalować (tzn. wiem, ale nie wiem, czy będzie dobrze).
Belka przeznaczona jest na dwie świetlówki T5 8W, ale można też zainstalować 6W - statecznik to obsłuży, bo jest dedykowany do takich mocy. W belce będzie jeszcze drugi włącznik - ale tutaj się zastanawiam, bo kabel zasilający ma już jeden, który włącza całość.
Największym problemem okazują się być same oprawki, a dokładniej ich wielkość - trzeba trochę je zmodyfikować - obciąć nadmiar gumy na kablu. Nie liczyłem dokładnie kosztów, pewnie nie są niewiele mniejsze od kosztów belki oryginalnej, ale zostać bohaterem w swoim akwarium - bezcenne...

CDN...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ