Zabezpieczenia przed słońcem

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
elwisjaga
Posty: 1
Rejestracja: 13 lut 2015 19:30
Lokalizacja: Podlaskie

Zabezpieczenia przed słońcem

Post autor: elwisjaga »

Witam :)
Borykam się z dużym problemem, jakim jest padające światło słoneczne na moje akwarium. Niestety pomieszczenia mam dość dobrze oszklone, a tym samym miejsce gdzie stoi akwarium jest bardzo mocno nasłonecznione, co powoduje wiadome konsekwencje. Póki co jest jeszcze znośnie, ale latem praktycznie codziennie należy się czyścić przynajmniej przednią szybę :/ Przeglądając allegro napotkałem kilka aukcji z folią pełniącą funkcję lustra weneckiego np.http://allegro.pl/bruxsafol-folia-typu- ... 84155.html czy ma sens zastosowanie czegoś takiego na szyby w akwarium? Z opisów wynika, że nie przepuszcza zbyt wiele światła do środka. Postarał bym się jedynie o lepsze oświetlenie. A od wewnątrz ryby będą widziały jedynie swoje odbicia, co po pewnym czasie nie powinno ich stresować. Nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat. Interesuje mnie jeszcze jakie promieniowanie najbardziej pobudza glony do wzrostu?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

A nie masz w oknie jakieś firanki czy czegoś tego typu?

Na glony najbardziej działa światło długofalowe - czerwone i pomarańczowe.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

W opisie tej folii jest dużo rzeczy, ale mam wrażenie, że są one nieprzydatne. Opis skupiony jest na redukcji promieniowania UV, zmniejszeniu nagrzewania oraz jakiejś transmisji. Jest to logiczne, bo pochłanianie, czy odbijanie promieniowania UV wiąże się z nagrzewaniem (promieniowanie świetlne to energia, której część jest pochłaniana i wydzielana w postaci ciepła).
Ale na jakie promieniowanie UV reaguje ta folia? UV-A, UV-B, czy UV-C? To ważne, bo każdy rodzaj takiego promieniowania charakteryzuje się inną długością fali i część tego promieniowania pochłaniana/rozpraszana jest w atmosferze.
Glony pojawią się wtedy, kiedy będą do tego sprzyjające warunki: oświetlenie i składniki odżywcze. Przyjmuje się w literaturze (ale tutaj bym dyskutował), że sprzyjające widmo światła, to widmo zawierające się w przedziale 500-600 nm (przejście z zieleni do czerwieni). Poza tym jest jeszcze takie coś, jak maksimum absorpcji dla chlorofili (410, 430 i 662 dla chlorofilu A oraz 453 i 642 dla chlorofilu B, oczywiście w [nm]). Poza tym są jeszcze krasnorosty i fikoerytro-coś tam - to właśnie część widma z przedziału 500-600 [nm]. Są jeszcze karoteny...
Musiałbyś mieć bardzo precyzyjne źródło światła, emitujące promieniowanie o żądanej długości fali. I tutaj jest problem...
Można też zadbać o to, aby glony nie miały składników odżywczych, i tutaj swoją rolę spełniają rośliny.
Napisz, jakie masz rośliny i jaki jest ich wzrost.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ