podmiana wody w nowym akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

podmiana wody w nowym akwarium

Post autor: Max »

Zmieniłem zbiornik na 100 L woda ma dopiero 3 dni, pełny proces dojrzewania powinien się zakończyć za ok. 2 tygodnie, bo 30 % wody jest ze starego akawa i przełożyłem też filtr i dodałem biostarter (tetra Bactozym – chyba dobrze napisałem). Pozostaje pytanie czy podmieniać wodę tak jak w przypadku dojrzałego akwa – 20% na tydzień ? czy poczekać z 3 tygodnie i podmienić? Oświetlenie 40W
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm..Ja osobiscie spotkałem sie z róznymi opiniami.Ja nie podmieniałem i na mój rozum :D tak powinno sie robic.Wiesz woda musi dojrzec a bedzie chyba gorzej dojrzewac jak bedziesz podmieniał wode.Bio starter hmm ja nie dodawałem bo wolałem nie popędzac natury :D
Przemek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Chyba poczekam 3 tygodnie
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

no i tak bedzie chyba najlepiej :D.Życze pieknego i zdrowego akwa :D
Przemek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Dzięki. Postaram się go jakoś dobrze urządzić , dzisiaj idę dokupić parę roślin ale jeszcze się zastanawiam jakie, bo to co mi zostało z 30 l to jest troszkę za mało.
Akwa ma 80cm szerokości a 40cm wysokości oświetlenie jest 5cm nad zbiornikiem, co daje 45 cm do dna, siła oświetlenia 2X 20W jedna świetlówka to (power glo)
Przy takim oświetleniu pozostaje mi tylko posadzenie roślin o małych wymaganiach, takich będę szukał, jak macie jakieś propozycje to piszcie :) Oczywiście w miarę tanie, bo z kasa to lipa :(

PS. Po jakim czasie zacząć dodawać nawóz dla roślin? Oczywiście w mniejszych dawkach na początek :) po tygodniu, czy po 2 tygodniach?
Ostatnio zmieniony 29 mar 2005 11:19 przez Max, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Wode podmień po trzech tygodniach, oczywiście 20 % :wink:

A ja niepolecam biostarterów i innej chemii, po co bez szczególnej potrzeby przyspieszać chemicznie proces dojżewania, niech sobie stoi i samo dojżeje, to jest bezsensowne lanie chemii do akwa, podczas chodowli ryb trzeba się starać aby używac jak najmniej chemii :wink:

A z roślinek to polecam jakąś nadwódke, kryptokoryny, nużańce itd.
POZDR
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Roslinki to głównie kryptokoryna bo jest mało wymagajaca.Oswietlenie hmm rzeczywiscie nie specjalne no ale da sie jakos znieść. :)
Przemek
ODPOWIEDZ