Światło w akwa -jak długo i od której

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Światło w akwa -jak długo i od której

Post autor: Aldred »

Hej
Mam takie jedno małe i głupie pytanko :oops: Wiem, że większość z was jak nie wszyscy włączacie światło rano tzn ok 9. Zgadza się??
I tak się zastanawiam dlaczego akurat tak wcześnie a nie np. ok 12 :roll:
Ja właśnie tak ok12 włączam i o 24 gaszę. Dlatego tak żeby sobie wieczorkiem przed snem popatrzeć :)

Co możecie mi w tym trochę banalnym temacie powiedzieć :?:
Obrazek
Awatar użytkownika
brzucho
Początkujący pomocnik
Posty: 124
Rejestracja: 14 lut 2006 10:57
Lokalizacja: Brodnica

Post autor: brzucho »

Hej!!

Ja robię tak podobnie jak Ty tzn właczam o 13 i wyłączam 0 22.30 codaje mi 9.5 godz i co wg mnie całkowicie wystarcza przy tych roslinkach co mam, ładnie rosną i jest ok

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Myślę, ze od której do której nie ma az wielkiego znaczenia ja tez właczam o 11:30 i wyłaczam o 23:30 dokładnie tez aby popatrzec sobie przed snem na akwa, wiec jak widzisz nie Ty jeden ja rowniez jak TY i brzycho robie podobnie.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Oki to fajnie, że nie jestem jedyny 8)
Edit :wink:
Ostatnio zmieniony 26 mar 2006 11:46 przez Aldred, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
ARRIS
Posty: 12
Rejestracja: 25 mar 2006 12:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ARRIS »

W naturalnym śodowisku ryb woda oświetlona jst przez około 10 godzin a przez pozostałe 14 godzin panuj mrok. Wobec powyższgo należy tak urządzić akwarium by dzień świetlny trwał ni dłużej niż 12 godzn. Swiatło najlepij włączać między godziną 1130-1200 a wyłączać o 2300-2330.
Jeżeli oświetlnie składa się z kilku lamp należy tak włączać aby przez cały dzień światła działała ich połowa bądz nawt jedna trzecia zaś wszystkie świeciły przez około 8-9 godzin
Awatar użytkownika
Robin 88
Posty: 126
Rejestracja: 19 mar 2006 16:24

Post autor: Robin 88 »

Ja swoje swiatlo wlaczam o 10.00 i wylaczam o 01.00 i rosna jak dzikie :wink:
Sprzedaje akwarium w pierony ... wroce za kilkanascie miesiecy ;) jak cos to walic na gg. Pozdro!
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

Ja zapalam światło ok. godz. 8.00, a gasze ok. 22-23.
Akwarium 112l
Kaskada Aquael FZN-2
grzałka z termostatem Aquael 100W
Oświetlenie: Aqua glo 20W, Sun glo 20W
Obsada:
2 skalary
1 gurami marmurkowy
4 żałobniczki
4 kiryski
2 cierniooczki
1 kosiarka
2 zbrojniki niebieskie
1 żabka
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Robin 88 pisze:Ja swoje swiatlo wlaczam o 10.00 i wylaczam o 01.00 i rosna jak dzikie :wink:
To źle robisz... 15 godzin to stanowczo za dużo. Rośliny noi tak nie fotosyntezuja przez cały ten czas. Czyli jest to marnowanie pieniędzy na prąd. W zasadzie nie można przekroczyć 12 h oświetlania, ja oswietlam przez 10 h i myśle że jest to wartość optymalna dla roslin.
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Robin 88
Posty: 126
Rejestracja: 19 mar 2006 16:24

Post autor: Robin 88 »

Wiem ze troche za dlugo,powinienem zmniejszyc,ale zastrzezen nie mam bo rosna ladnie,niedlugo wrzuce fotke
Pozdro :wink:
Sprzedaje akwarium w pierony ... wroce za kilkanascie miesiecy ;) jak cos to walic na gg. Pozdro!
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Jeśli rosną dobrze to OK, ale uważaj żeby prez długi okres zapalonego światła nie dosżło do ataku glonów bo taka opcja tez istnieje.

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Robin 88
Posty: 126
Rejestracja: 19 mar 2006 16:24

Post autor: Robin 88 »

Jeśli rosną dobrze to OK, ale uważaj żeby prez długi okres zapalonego światła nie dosżło do ataku glonów bo taka opcja tez istnieje.
Wiem Karola dlatego sie zaopatrzylem w "pozeraczy glonow" i jest spoko,ale dzieki za rade
Pozdro :wink:
Sprzedaje akwarium w pierony ... wroce za kilkanascie miesiecy ;) jak cos to walic na gg. Pozdro!
Awatar użytkownika
ARRIS
Posty: 12
Rejestracja: 25 mar 2006 12:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ARRIS »

Zbyt długie oświetlni może spowodować znaczny wzrost glonów. Jarzeniówki dające bardziej niebieskie lub czrwone światło znacząco wpływają na wzrost glonów. Dlatego należy tego typu jazenóówki stosować ze światłem dziennym lub jerzeniówki o barwie zbliżonej do dziennego. Ale w momncie inwazji glonów zaradzenim tego poblemu będzie regularna częściowa zmiana wody i znaczna ilość roślin które intensywnie wzrastają.
ODPOWIEDZ