TwinLed DIY

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
dami881
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2016 20:07

TwinLed DIY

Post autor: dami881 »

Witam chciał bym się pochwalić TwinLed DIY zmodernizowaną wersją oryginału dlatego nie używam oryginalnej nazwy.
Urządzenie po za elektrolizą wody przyspiesza wybarwianie roślin i posiada LED UV które eliminują glony.

Zapraszam do obejrzenia i komentowania.



https://www.youtube.com/watch?v=z0EzPU0JmH4
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

:brawo :bredzisz

A co to niby ma dać w akwarium? Bo nie widzę sensu w elektrolizie wody ani w dwóch diodach UV.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Aiquille
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2016 15:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Aiquille »

Gdybyś trochę prześledził tematykę jonizatorów, to wiedział byś że elektroliza to nie tylko rozpad wody na tlen i wodór, ale jeszcze tzw woda alkaliczna czyli OH-
Efektem jest likwidacja zarodników glonów.
Podejrzewam że UV wspomaga ten proces, ale tu pytanie. Jak UV wpływa na florę bakteryjną w akwarium?
dami881
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2016 20:07

Post autor: dami881 »

Witam
Pomysł czysto zaczerpnięty z oryginału ale mój mod polega na tym że dodałem Led UV które jest wykorzystywane we firmowych filtrach.
Akwa mam w miarę utrzymane typowy low-tech. Glonów nie przybyło a jak coś wyskoczy na szybie to ślimaki zjedzą-czasami żona dokarmia :twisted:. Co za uwarzyłem :shock: to że rośliny dostały żywych kolorów.Woda klarowna ryby-krewetki i ślimaki mają się dobrze.
Jak każda nowinka w akwa to są obawy czy sobie nie namieszam.
Obecnie posiadam oświetlenie ledowe własnej konstrukcji ale to w innym czasie i miejscu.

A co do samego UV to podobno wybija wszystko nawet te dobre bakterie, ale nie mamy możliwości zniszczyć wszystkich bakterii ponieważ są wszędzie( filtr podłoże itd.) ale tu mogę się mylić.

Pozdrawiam
Aiquille
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2016 15:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Aiquille »

Jak długo już to używasz? Znalazłem oryginalne filtry z diodami UV, więc chyba nie zabije to moich krewetek :P bo będę chciał się do ciebie uśmiechnąć ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niestety stosowanie UV bez konieczności w akwarium bardzo wyjaławia wodę, co skutkuje późniejszą podatnością ryb na wszelkie infekcje, a dodatkowo zaburza proces filtracji biologicznej znacząco zmniejszając ilość bakterii nitryfikacyjnych.

Radzę zrezygnować z UV.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Gdybyś trochę prześledził tematykę jonizatorów, to wiedział byś że elektroliza to nie tylko rozpad wody na tlen i wodór, ale jeszcze tzw woda alkaliczna czyli OH-
Nadal nie rozumiem po co jonizator w środowisku, w którym jony tworzą się samoczynnie :roll:
Każda sól rozpuszczona w wodzie tworzy jony dodatnie i ujemne a przy pH > 7 występują jony OH-
I niech mi tu nikt nie pisze, że woda będzie zjonizowana ujemnie bo suma ładunków zawsze musi byc równa ZERO.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

chemik4 pisze:
Gdybyś trochę prześledził tematykę jonizatorów, to wiedział byś że elektroliza to nie tylko rozpad wody na tlen i wodór, ale jeszcze tzw woda alkaliczna czyli OH-
Nadal nie rozumiem po co jonizator w środowisku, w którym jony tworzą się samoczynnie :roll:
Każda sól rozpuszczona w wodzie tworzy jony dodatnie i ujemne a przy pH > 7 występują jony OH-
I niech mi tu nikt nie pisze, że woda będzie zjonizowana ujemnie bo suma ładunków zawsze musi byc równa ZERO.
ech, podoba mi się ra wypowiedź :) Chemik ma zawsze rację. :)
Odnośnie Led UV i Led w filtrach - chwyt marketingowy. Te diody "tylko świecą", nic więcej.
Aby UV było skuteczne stosuje się specjalne lampy UV np. do zwalczania zielonego zakwitu wody lub w walce z pierwotniakami, niektórzy stosują lampę UV na stałe. U mnie np. lampa UV 9W leży schowana w pudełku, użyta była z 2-3 razy w ciągu 6 lat, więc stosowanie ciągłe jest zbędne.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
Aiquille
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2016 15:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Aiquille »

To teraz takie małe pytanie do "chemik4"
Skoro twierdzisz że jonizator nie działa tzn obalasz również teorię działania wszystkich jonizatorów powietrza i wody pitnej, które są na rynku.
Mają one za zadanie zjonizować powietrze lub wodę ujemnie poprawiając nasze samopoczucie. Skoro już zostało sprawdzone że to działa, to jak Twoja teoria ma się do tego. Znaczy że zarzucasz kłamstwo w działaniu tych wszystkich urządzeń?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

A czy ja twierdzę, że nie działają? Powietrze można zjonizować, gdyby się nie dało to nie występowały by burze z piorunami, nie było by możliwe tworzenie plazmy.
Woda też się naturalnie jonizuje (a w zasadzie dysocjuje), wprawdzie w niewielkim stopniu ale jednak.

Zawsze jest to jednak zjawisko lokalne, występujące miejscowo bo suma ładunków musi sie zgadzać, tzn. być równa zero. Woda w butelce nie bedzie miała ładunku ujemnego.
Fizyki nie oszukasz ;)

Cytat z http://www.natura-zdrowie.pl/woda-alkaliczna/:
Jak działa jonizator wody

Jonizatory są urządzeniami przeznaczonymi do produkowania wody alkalicznej. Alkaliczna woda zjonizowana powstaje w wyniku elektrolizy, czyli jej chemicznego rozdziału. W procesie tym następuje trwałe rozłączenie substancji wykazujących cechy zasadowe od tych które tworzą związki kwasowe. Jonizator zbudowany jest z dwóch elektrod: dodatniej anody i ujemnej katody. Po włączeniu słabego prądu odbywa się dysocjacja, czyli rozdzielenie cząstek. Dzięki temu możliwe jest rozłączenie zasadowych jonów metali i jonów wodorotlenowych od kwasowych resztek. W trakcie elektrolizy wytwarzane są dwa rodzaje wody: woda alkaliczna (zwana potocznie wodą żywą) oraz woda kwasowa (zwana wodą martwą). W tej wodzie zawarte są jony sodu, potasu, wapnia i magnezu, natomiast w wodzie kwasowej jony chloru, siarki, fosforu i wodoru.
Taki sam efekt uzyskam wrzucając do wody nieco NaOH, KOH itp :D
Poza tym woda w kranie jest wodą alkaliczną (ma zazwyczaj pH 7-8 ).
Uruchamiając jonizator z wody ulotnią się wodór i jony Cl-, F- (jako gazowy Cl2 i F2) pochodzące z chlorków i fluorków w niej rozpuszczonych a zostaną jony Ca2+, Mg2+, Na+, K+ oraz jony OH- pochodzące z wody. Czy taka woda jest dla nas lepsza? No nie wiem, nasze organizmy też potrzebują chloru (kwas solny w żołądku), fluoru (zęby).
Domowe jonizatory nazwałbym raczej takim efektem placebo, działa bo nam się wydaje, że działa.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Aiquille
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2016 15:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Aiquille »

Ok. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Trochę się nauczyłem :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Miło mi, że mogłem pomóc.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ