Belka LED ze spotów (z klimatem...).

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Belka LED ze spotów (z klimatem...).

Post autor: krzych_100 »

Witam.

Przymierzałem się i przymierzałem, ale w końcu zrobiłem belkę, która jest tania i oddaje pewien klimat w akwarium ze względu na skupiony strumień światła.
Spoty LED można kupić kompletne za 10zł (spot z diodą i zasilaczem), do którego wystarczy przyłączyć zasilanie 230V. Cena z 2015r...
Ponieważ w spotach były diody COB, to zastąpiłem je zwykłymi diodami power LED 3W, bo większych nie było sensu dawać.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Konstrukcja składa się z dostępnych kątowników aluminiowych (anodowanych, bo ładniejsze) oraz kilku tulejek przelotowych i śrubek. Stopki to też kawałki profili: rureczka aluminiowa i profil U - to wszystko połączone se sobą plastikowymi kołkami rozporowymi (kołek w rurkę skręcony wkrętem).

Być może wyszło "za jasne" światło, ale u góry widoczna jest płytka stykowa, która służy za regulator natężenia światła. Diody rozpalają się łagodnie przez kilka sekund, a cały układ posiada regulację jasności świecenia. Dwie barwy światła (biały zimny i ciepły) dają możliwość porównania, który lepszy.

Układ zasilania diod i ich regulacji jest już w zasadzie policzony i działający, ale trwają jeszcze próby łagodnego wygaszania, bo nie jest to układ PWM, tylko zwykły "analog".
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
HiJack!
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2016 16:29
Lokalizacja: Lublin

Post autor: HiJack! »

Siemaneczko. Jestem na etapie zakładania nowego akwa, jestem zieloniutki tak jak pisałem wcześniej w jednym temacie. Zbiorniczek jaki zamówiłem to 126l prosty. Zamierzam zrobić sobie przykrywę ze spienionego pvc i zamierzałem umiejscowić taką belkę, ale nie w przykrywie tylko na szynach, bym mógł sobie swobodnie otwierać przykrywę. Pytanko czy takie punktowe światełko wystarczy? Czy raczej to jest nocne świecenie? Nadmieniam, że chciałbym by w akwa było raczej zielono, jakiś trawniczek sporo roślin. Czy w moim przypadku, wyłącznie świetlóweczka na takiej belce? Jaki koszt końcowy tego oświetlenia? Ogólnie efekt tego punktowego oświetlania w porządeczku, całkiem fajnie wygląda. 8)
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

HiJack! pisze: Pytanko czy takie punktowe światełko wystarczy? Czy raczej to jest nocne świecenie? Nadmieniam, że chciałbym by w akwa było raczej zielono, jakiś trawniczek sporo roślin.
Na pewno nie jest to nocne świecenie, ale do akwarium typowo roślinnego (całe zarośnięte, trawnik, rośliny wymagające) to się raczej nie nadaje, ale odpowiednio dobrane i umieszczone rośliny będą rosły i nawet da się uzyskać efekt zarośniętego akwarium. Po prostu w ciemniejszych miejscach umieszczamy rośliny niewymagające (niektóre mchy, kryptokoryny, microsorium) a w miejscach doświetlonych można się pokusić o coś bardziej wymagającego.
Dodam jeszcze, że efekt światła punktowego jest spotęgowany niedoskonałością matrycy aparatu, ludzkie oko może więcej szczegółów wyłapać w cieniach.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
ODPOWIEDZ