[30l] Akwarium Kasiarzyny

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Kasiarzyna
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2016 18:47

[30l] Akwarium Kasiarzyny

Post autor: Kasiarzyna »

Witam,
jako dziecko 10 lat miałam akwarium 200l: ogromny glonojad, 2 piskorki, 2 skalary, stadko neonek i danio. Przez pewien czas gupiki, mieczyki i molinezje. Plus jedna welonka, od której wszytko się zaczęło. Od pewnego czasu zastanawiam się nad założeniem z powrotem akwa, ale już nie tak wielkiego. Myślę o jakiś 30l. Przede wszystkim chciałabym mieć w nim parkę bojowników i tu moje pytanie... Czy razem z bojownikami mogę mieć 2 kiryski i 2 piskorki, ewentualnie jeszcze małe stadko gupików (4 samice i samiec)? Czy akwa nie będzie za małe, i czy bojowniki nie będą atakować łagodnych kirysków i piskorków? Proszę o pomoc, bo z akwarystyka nie mam styczności od prawie 10 lat.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Post wydzieliłam w osobny temat z dyskusji innego autora.

Niestety 30l nadaje się od biedy tylko na jednego samca bojownika, na harem i inne ryby jest znacząco za małe.
Piskorki wymagają zbiornika o długości minimum 80cm.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kasiarzyna
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2016 18:47

Post autor: Kasiarzyna »

Rozumiem... Czyli w 30l tylko jeden bojownik... A co myślicie o zestawie aquael shrimp set 30? Jakie polecacie podłoże i rośliny? Podoba mi się biały piasek, ale czy jest on odpowiedni i czy łatwo go utrzymać w czystości? :D

I jakiej wielkości musiałabym kupić akwa abym mogła zdecydować się na parkę bojowników i np. 2 kiryski? Very Happy

nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

A ja polecam zrobienie tabelki. Po lewej stronie gatunek Cię interesujący a na górze kolejno np. Wielkość akwarium, warunki chemiczne wody, wymagany wystrój, wymagane towarzystwo stadne, pochodzenie w naturze(również odgrywa role) i za koleją wpisuj informacje w pola, bez oszukiwania! :P i pola które jesteś w stanie przełożyć do akwarium zaznacz zakreslaczem na zielono a tych które nie na pomarańczowo. I jeżeli przy którymś gatunku będzie wszystko na zielono porównaj z innym gatunkiem na zielono i wtedy podejmij decyzję które rybki możesz mieć. Jeśli cokolwiek jest na pomarańczowo to lepiej sobie odpuścić bo ta rubryka prędzej czy później o sobie przypomni. Sam jestem na etapie podjęcia decyzji więc też zrobię taką tabelkę i zamieszczę ją na forum. Zostaje jeszcze kwestia zachowań ryb. W tej kwestii forum jest niedocenione.
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
Kasiarzyna
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2016 18:47

Post autor: Kasiarzyna »

Dziękuję za radę :) tabela już zrobiona :D

BOJOWNIK :słodka ;miękka do średnio twardej; 5,5-7,8 pH ;25-28°C ;20-50l ;Azja SE ;agresywny ;samotnik
KIRYSEK: słodka ;miękka do średnio twardej ;6-8pH ;24-27°C ;80l Ameryka S ;łagodny ;stadny
PISKOREK :słodka ;miękka do średnio twardej ;5,5-6,5pH ;24-30°C 50l ;Azja SE ;skryty ;stadny
BOCJA :słodka ;miękka do średnio twardej ;6,0-7,2pH ;24-28°C 300l ;Azja SE ;łagodna ;stadna
GLONOJAD: słodka ;miekka do twardek ;7pH ;22-27°C ;1m dł. ;Amazonka, Orinoko ;łagodna ;samotnik
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

No to jak Kasiarzyna? Na jakie akwarium się decydujesz?
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
Kasiarzyna
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2016 18:47

Post autor: Kasiarzyna »

Jeszcze muszę to dokładnie przemyśleć. Akwa zacznę zakładać w połowie września, bo teraz wyjeżdzam na urlop na 2 tygidnie :) na razie najbardziej jestem skłonna do akwa 50l pary bojowników i może kilku piskorków... Tylko, czy 50l nie bedzie za małe? Nie chce ryb męczyć, ale akwa 200l mi się już nie widzi... ;)
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

Co powiesz na 70 litrów gęsto obsadzonego zbiornika z korzeniami. A w środku Bojownik i jego dwie partnerki, na dnie 5 tańczących Piskorków a w gęstwinie roślinności krewetki Red Cherry. Pierwsze co zrób albo raczej kup nawet przed zbiornikiem to testy sa bardzo ważne a przy kupowaniu zbiornika czasem robią się za drogie. A forumowicze z uporem maniaka, oczywiście w dobrej wierze będą pytać o wyniki tych testów i na nich tak naprawdę opierać będzie się totalnie cała Twoja podróż zwana "własnym akwarium". Nikt na forum nie chce Cię zrazić do akwarystyki, chce tylko abyś czerpała z niej jak najwięcej radości.
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
Kasiarzyna
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2016 18:47

Post autor: Kasiarzyna »

Kurcze, podoba mi się ta wizja :D tylko nie wiem, czy chce tak duże akwa... Poza tym musiałabym chłopaka przekonać do 70l zamiast 30 ;) przed chwilą znakazłam jeszcze karlika szponiastego, ładna żabka (25l; woda miekka do średnio twardej; 6-8 pH; 24-26°C). Czy w 30l mogla bym mieć bojownika i np. 2-3 żabki?

EDIT:
I co myślicue o zestawue aquael shrimp set? Warto? Wink
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jest to akwarium "od biedy..." - można trzymać krewetki, to naprawdę mały zbiornik (jeśli mowa o 30 litrach).
Małe zbiorniki są bardziej niestabilne w utrzymaniu parametrów wody
Ale spróbuj same krewetki.

P.S. posty połączyłem, poza Galerią używaj opcji "Zmień".
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wypis ryb to jakas porażka rodem z Zarzyńskich. Nie ma takiego gatunku ryb jak "glonojad", nie ma takiego gatunku ryb jak "kiryski", każdy gatunek kirysków/glonojadów na swoje własne wymagania, piskorki do 50l???

Piskorki trzymam u siebie od lat, dla nich 80cm długości akwarium to i tak przymało!

Proszę, nie bawmy się w jakieś tabele... Zacznij od pozyskiwania wiedzy o danym gatunku ryb, jaki chcesz trzymać.

A sprawdzenie parametrów wody, jaką dysponujesz, da nam informacje co dalej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

Uważam, że tabela to dobra rzecz ponieważ porządkuje w głowie podstawowe informacje o gatunkach i ułatwia ich zestawienie.
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
Awatar użytkownika
Nem112
Posty: 156
Rejestracja: 05 lip 2016 15:05

Post autor: Nem112 »

Arion pisze:Co powiesz na 70 litrów gęsto obsadzonego zbiornika z korzeniami. A w środku Bojownik i jego dwie partnerki, na dnie 5 tańczących Piskorków a w gęstwinie roślinności krewetki Red Cherry. Pierwsze co zrób albo raczej kup nawet przed zbiornikiem to testy sa bardzo ważne a przy kupowaniu zbiornika czasem robią się za drogie. A forumowicze z uporem maniaka, oczywiście w dobrej wierze będą pytać o wyniki tych testów i na nich tak naprawdę opierać będzie się totalnie cała Twoja podróż zwana "własnym akwarium". Nikt na forum nie chce Cię zrazić do akwarystyki, chce tylko abyś czerpała z niej jak najwięcej radości.
Nie wprowadzaj w błąd, piskorki w 70l?
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

Posługiwałem się danymi z tabelki zrobionej przez Kasiarzynę. Przepraszam. Na szczęście jest forum by takie błędy wytykać.
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Arion pisze:Posługiwałem się danymi z tabelki zrobionej przez Kasiarzynę.
Jak napisałam wcześniej, tam nie ma żadnych prawidłowych danych. "Glonojad"?? Wymagania "kirysków" bez podziału na gatunki???
Halo, ziemia do Ariona! Zacznij czytać nim coś zaaprobujesz!

Wiem, że chciałeś dobrze. Forum jest po to, żeby korygować wiedzę internetową.

Kasiarzyno, zmierz parametry wody, o których Arion słusznie pisał, że będą Ci potrzebne: pH, GH/KH (twardości) i NO2 już po założeniu akwarium i upływie mniej więcej dwóch tygodni (azotyny w celu sprawdzenia, czy akwarium jest już dojrzałe i gotowe na wpuszczenie ryb).
Ale na "teraz" potrzebujemy wiedzę o odczynie i twardościach.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ