[125l] Reaktywacja zbiornika!

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Nav
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2016 23:03
Lokalizacja: 3miasto / Kołobrzeg

[125l] Reaktywacja zbiornika!

Post autor: Nav »

Witam Kolegów Akwarystów

Wiele wiosen minęło od kiedy spuściłem ostatnią kroplę wody z mojego zbiornika. Wszystko wskazuje jednak na to, że w końcu osiedliłem się poniekąd 'na stałe' w Gdańsku i jedna myśl mi tylko w głowie siedzi :). Pora wrócić do tego poczciwego hobby!

Dużo się zmieniło w internecie do dzisiejszego dnia, teraz wszystko praktycznie jest do przeczytania na portalach. No to poczytałem w ramach przypomnienia kilka artykułów o zakładaniu akwarium.
Ale i tak mam do Was Koledzy kilka pytań, może uchroni mnie to przed popełnieniem błędów na sam początek.

No to nieco informacji o zbiorniku:
125 l
45x35x80 cm
filtr wewnętrzny, chyba będzie jeszcze działał po 7 latach przerwy?

na podłoże żwirek 2mm, rocznik 2009 :P
do tego korzeń z lasu, również z poprzedniego akwarium, duży, 70 cm
20 szt. łupka neo..cośtam (ciemny, ładny kamień)


Umiejscowienie na zdjęciu poniżej. Okno wystawione na północ, słońce poświeci na akwarium bezpośrednio gdy zachodzi nie dłużej jak godzinę dziennie - to chyba dobrze?
https://postimg.org/image/5a15uji8p/
(w pokoju jasno szare ściany i biały sufit, jeżeli ma to jakieś znaczenie ;))

Akwarium będzie wbudowane w ściankę działową (lub regało~szafę jak mi się odwidzi, chociaż kształtowniki stalowe już kupiłem). Rys. poniżej:
https://postimg.org/image/4vztuxy55/

Chcę dobrać rośliny i ryby tak by w miarę możliwości ograniczyć ilość pracy przy akwarium w przyszłości.
Myślę, że doświadczeni akwaryści potrafili by w tej sytuacji wspomóc dobrą radą.

Wcześniej hodowałem głownie Black Molly, dało się je nawet rozmanażać (mam gdzieś nawet kotnik).
Teraz w sumie obojętnie co tam będzie pływało, byle nie gupiki.

Hodowla roślin sprawiała mi za to zawsze większy problem. Mało jaka roślina wytrzymywała dłużej niż rok. Oprócz mchu jawajskiego - ten miał się świetnie.
Teraz chciałbym gęsto obsadzić roślinami.


1* Czy są gatunki, które tolerują np. tydzień bez karmienia?
2* Jak zapewnić napowietrzanie wody, gdybym musiał wyjechać np. na 7 dni? Czy tydzień bez napowietrzania jest czymś co nie powinno się nigdy zdarzyć? ;)
3* Jakie ryby pomogą najlepiej w utrzymaniu czystości? tylko grubowargi i zbrojniki? Czy warto zastosować kilka rodzajów "czyścicieli", nie będą sobie wchodziły w paradę?
4* Jakiej mocy i rodzaju filtr polecacie do takiego akwarium (ważne by był cichy)?
5* Jakie mało wymagające rośliny warto posadzić w tym żwirku?
6* Co jeszcze mogło by mi pomóc w ograniczeniu pracy przy akwarium? Automatyczne karmniki? Gosposia w domu? :P

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc. We wrześniu wracam z Norwegii i ruszam z tematem.

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Galeria. Dnia 26.11.2016. MOD BARA
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

@1 Praktycznie wszystkie popularne gatunki ryb.
@2 Nie musisz się przejmować napowietrzaniem, wystarczy ruch tafli wody wywołany prądem wody z filtra
@3 Grubowargi w 80cm... odradzam, dla Twojego własnego dobra. Zbrojniki to syfiarze. Każde zwierzę brudzi, każde wydala - przez to nawozi zbiornik (w tym glony). Możesz próbować walczyć z glonami przy pomocy zwierząt, ale to jak gaszenie pożaru benzyną.
@4 Filtr hamburski.
@5 Nurzaniec, zwartki, rogatek, mikrozorium, anubias
@6 Mniejsza obsada = mniej pracy
Awatar użytkownika
Nav
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2016 23:03
Lokalizacja: 3miasto / Kołobrzeg

Post autor: Nav »

No proszę, i już dowiedziałem się więcej niż ze wszystkich artykułów typu 'jak zacząć'. Dzięki wielkie - to bardzo cenne dla mnie info :)
Awatar użytkownika
Nem112
Posty: 156
Rejestracja: 05 lip 2016 15:05

Post autor: Nem112 »

Możesz też dać filtr kubełkowy zewnętrzny ten twój 7 letni wewnętrzny wyrzuć
Automatycznie karmniki sobie odpusc
Awatar użytkownika
kamil55
Posty: 171
Rejestracja: 21 sie 2016 21:39

Post autor: kamil55 »

Zewnętrzne są lepsze tylko ze mają też swoje wady jedna z nich to zalanie mieszkania jak nie będzie cie przez 7 dni to całą wodę z akwarium będziesz mia na podłodze co do wewnętrznych to mogę ci zaproponować aquael fan 3 plus wygląda fajnie i jest cichy przynajmniej u mnie
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

kamil55 pisze:Zewnętrzne są lepsze tylko ze mają też swoje wady jedna z nich to zalanie mieszkania jak nie będzie cie przez 7 dni to całą wodę z akwarium będziesz mia na podłodze co do wewnętrznych to mogę ci zaproponować aquael fan 3 plus wygląda fajnie i jest cichy przynajmniej u mnie
Piękne są te miejskie legendy. Nidy się nie spotkałem osobiście z takim przypadkiem, a te o których czytałem to głównie błąd ludzki lub chiński badziew.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
kamil55
Posty: 171
Rejestracja: 21 sie 2016 21:39

Post autor: kamil55 »

ja w zasadzie też się nie spotkałem ale różnie bywa wystarczy ze uszczelka się zużyje gdy jesteś codziennie w domu to wiesz czy coś sie dzieje nie tak jak powinno a w tym przypadku jest inaczej
Awatar użytkownika
Nem112
Posty: 156
Rejestracja: 05 lip 2016 15:05

Post autor: Nem112 »

Fan 3 proszę cię...
Co do zalania to chyba 1 na 100 osób takie coś się może przytrafić

Nav jeśli koniecznie chcesz wewnętrzny to weź sobie aquael turbo 1000
Awatar użytkownika
Nav
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2016 23:03
Lokalizacja: 3miasto / Kołobrzeg

Post autor: Nav »

jak 1 na 100 osób może zalać, to trochę się boję ;) aquarel wydaje się być spoko. A w sumie czemu 7 letni filtr nadaje się do wyrzucenia?

Ok a jeszcze podniosę nieco poprzeczkę. Co czy rybki i rośliny dobrze zniosą 2-tygodniową nieobecność? Jak długa moja nieobecność będzie wymagała poproszenia sąsiada o pomoc? :)
Awatar użytkownika
Nem112
Posty: 156
Rejestracja: 05 lip 2016 15:05

Post autor: Nem112 »

Tak bez opieki się nie obędzie, 2 tyg bez światła i pokarmu nie chciał byś zobaczyć widoku po powrocie :lol:
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Wyłącznik automatyczny.

Bez karmienia się obędzie.

Chyba, że ktoś ma HT, to wtedy wie, na co się pisze.
Awatar użytkownika
Nav
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2016 23:03
Lokalizacja: 3miasto / Kołobrzeg

Post autor: Nav »

Nie wyobrażam sobie ich zostawić bez światła nawet na dobę :) wyłącznik automatyczny oczywiście kupię.

Co to jest HT?

Po prostu jeżeli rybki mają tam cierpieć katusze to kupie same glonojady :P
Często wyjeżdżam na 3-4 dni. Raz na pół roku może trafić się wyjazd 2 tygodnie.

Światło mogę rybkom zapewnić.
Powietrze też - skoro wystarczy ruch wody od filtra (może podniosę na te dni lekko dyszę tuż pod powierzchnię wody by mocniej wirowała?).
Jedzenie - no tutaj trzeba kogoś poprosić, albo ryby będą miały po prostu post 2 tygodnie.


Dzięki Wszystkim za podpowiedzi - powoli kształtuje mi się obraz, jak to akwarium ma wyglądać.
vanswirr
Posty: 19
Rejestracja: 01 lut 2016 13:51

Post autor: vanswirr »

Kolego, ale co za problem ? Kupujesz wyłącznik czasowy z a jakieś 25 zł na allegro do oświetlenia, dla ryb karmnik automatyczny za jakieś 60- 75 zł, i jedziesz na urlop.
Ostatnio własnie tak zrobiłem, belka oświetleniowa sterowana komputerkiem (ale zwykły wyłącznik czasowy za 25 zl też wystarczy), kupiłem karmniczek automatyczny, po dwóch tygodniach wróciłem i wszystko jak ta lala. Jedyna różnica że trochę glona się na szybach pojawiło, no i kolejne pokolenie krewetek śmiga po akwarium.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Nav pisze:Co to jest HT?
High-Tech, metoda akwarystyki roślinnej, w której jest dużo mierzenia parametrów, dużo nawożenia i dużo świecenia, a jak spuścisz to z oka na tydzień to masz glony i marniejące zielsko.

Nav pisze:Po prostu jeżeli rybki mają tam cierpieć katusze to kupie same glonojady
Często wyjeżdżam na 3-4 dni. Raz na pół roku może trafić się wyjazd 2 tygodnie.
Wszystko oprócz narybku spokojnie da radę.
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

Dhuz


Ja rozumiem twoje zamiłowanie do akwarium low-tech ale przekazywanie wiedzy w ten sposób nie jest odpowiednie. Straszczenie hi-tech jako "ciągłego mierzenia i problemów z glonami po chwili nieobecności" jest nieodpowiednie.


Akwarium hi-tech to akwarium ,które pozwala nam na hodowle wszytskich typów roślinn. Akwarium bazuje na obliczeniach i najnowszych rozwiązań technicznych. Dlatego w 90% takich akwariów na czas wyjazdu masz automatyczny dozownik nawozów oraz karmnik. Jednym słowem akwarium takie pozwala osiągnąc piękne trawniczki,mocne czerwne roślinny oraz inne "trudne" rodzaje roślinn.


Uważam ,że zniechęcanie do tego typu akwarium w tak ignoranckich słowach nie jest poprawne i przekazując wiedze nie należy kierować się własnymi upodobaniami.
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
ODPOWIEDZ