Problem z parametrami wody.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Problem z parametrami wody.

Post autor: MateuszDT »

Witam, wczoraj padl mi jeden glupik, wiec postanowilem zrobic test 6 in 1 Tetry. Co zrobic, zeby poprawic parametry wody? Ppsiadam sol Sanital aloevera, preparat do usuwania amoniaku nh3 i usuwania azotanow NO3. Wyniki testow:
Azotany mg/l
I test: 0, II test: 10, Norma: 0-50
Azotyny mg/l !
I: 0,66, II: 0,02, N: 0-0,3
Twardosc ogolna dH
I:9, II:10, N: 4-16
Twardosc weglanowa dH !!!!!
I: >20, II: 19, N: 3-10
Wartosc pH:
I: 9,3, II: 8,7, N: 6,5-8,5
Chlor mg/l
I: 0, II: 0, N: 0-05
Dwutlenek wegla mg/l !!
I: 0 II: 1 N:5-15

Pierwszy test robiony przy normalnym funkcjonowaniu akwarium, drugi zrobilem bez filtra, grzalki i napowietrzania. Mam problem jak widac z twardoscia weglanowa i poziomem dwutlenku wegla i poziomem pH, azotyny w jednym tescie tez delkatnie podniesione. Bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam :) .
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

MateuszDT pisze: Co zrobic, zeby poprawic parametry wody?
Jak napisałeś w innym wątku, masz kamienie, ale czy sprawdzałeś je tak, jak sugerowałem?
viewtopic.php?p=194087&highlight=#194087

Zakładam pewną dozę prawdopodobieństwa wyników testów:
MateuszDT pisze:Twardosc weglanowa dH !!!!!
I: >20, II: 19, N: 3-10
Wartosc pH:
I: 9,3, II: 8,7, N: 6,5-8,5
to kamienie mogą wydzielać do wody jakieś węglany.

Ponieważ istnieje zależność pomiędzy KH, pH i CO2, więc Twoje przypuszczenia mogą być prawdziwe.

Wyjmij kamienie z Dunajca i je sprawdź, następnie podmień większą część wody (np. 30%) i przygotuj następne 30% na podmianę, np. za 2 dni.
Zmierz wodę używaną do podmian, może też twardość węglanowa i pH są za wysokie.

EDIT:
testy na twardość i pH wystarczą z Zooleka, a czasem można dostać same odczynniki (taniej, bo skala barwna potrzebna jest tylko dla testu pH).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Tak tez zrobie, sprawdze wszystko i napisze tutaj ponownie. Czy jest jakis preparat lub moge cos na szybko zrobic, zeby zmniejszyc twardosc weglanowa, podniesc pH i podniesc poziom dwutlenku wegla?

P.S. wczoraj padl mi jeden glupik samiec, przed chwilka znalazlem drugiego juz na dnie. Jeszcze jedna samica zachowuje sie dziwnie - poszla do osobnej izolatki. Reszta jak najbardziej w porzadku.

nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień".

Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę?

Gupiki (nie ma ryb o nazwie gŁupiki) mogą padać przy wysokim NO2. Jeżeli chcesz zapytać o problem z rybami, załóż temat w dziale Choroby i opisz nam dokładnie swoje akwarium.

Kamienie z Dunajca jeżeli mają białe żyłki będą podnosić twardość wody. Te żyłki są wapienne...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

MateuszDT pisze:Czy jest jakis preparat lub moge cos na szybko zrobic, zeby zmniejszyc twardosc weglanowa, podniesc pH i podniesc poziom dwutlenku wegla?
Nie bardzo rozumiem, dlaczego chcesz zmniejszać twardość węglanową i podnosić pH i CO2. Na razie wyjmij kamienie i podmień część wody. Doczytałem, że masz akwarium 120 litrów, więc spróbuj może ze 30 litrów podmienić.
Zwrócę Ci uwagę na testy, bo to jest ważna rzecz. Trzeba zmierzyć odstałą wodę, którą pozyskujesz (kran, studnia), zmierzyć wodę zmieszaną (jeśli mieszasz z wodą demineralizowaną i zakwaszasz) i mierzyć wodę w akwarium. Po takich pomiarach będziesz wiedział, gdzie jest źle.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Zaczne od tego, ze zrobilem glupote, ale mysle, ze da sie z tegowyjsc. W sobote zmienilem cala wode w akwarium, wyrzucilem kamienie, zostal tylko zwir ze sklepu i rosliny. Wlalem antuchlor i esklarin w sobote. Wczoraj wieczorem dolalem bactoactiv - bakterie z tropicala i easybalance z tetry. Zastanawiam sie jeszcE nad dodaniem soli sanital aloevera z tropicala. Od soboty caly czas woda jest filtrowana napowoetrzana i ma wlaczona grzalke. Rybki od sobotu sa przeniesiane do mniejszego akwarium ponad 20litrow. Obsada to okolo 20 gupikow, 15 neonek i 3 zbrojniki. Kiedy moge wpuscic ryby do ogolnego akwarium? Co zrovic zeby przezyly? Moze cos kupic? Mam dwa specyfiki do usuwania NO3 i NH3. Posiadam tez testy 6 in 1 z tropicala. Chcialbym to tez zrobic nie duzym kosztem. Bardzo prosze o pomoc :)
P.S. wode zmienilem dlatego, ze ryby polozyly sie na dnie - slwoda po wyciagnieciu kamieni zamienila sie w czyste bajoro, w ogole ilosc syfu byla niezloczona. Po wpuszczeniu ich do czystej wody rybki od razu odzyly i zaczely sie normalnie zachowywac.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

MateuszDT pisze:Zaczne od tego, ze zrobilem glupote, ale mysle, ze da sie z tegowyjsc. W sobote zmienilem cala wode w akwarium, wyrzucilem kamienie, zostal tylko zwir ze sklepu i rosliny. Wlalem antuchlor i esklarin w sobote. Wczoraj wieczorem dolalem bactoactiv - bakterie z tropicala i easybalance z tetry. Zastanawiam sie jeszcE nad dodaniem soli sanital aloevera z tropicala. Od soboty caly czas woda jest filtrowana napowoetrzana i ma wlaczona grzalke. Rybki od sobotu sa przeniesiane do mniejszego akwarium ponad 20litrow. Obsada to okolo 20 gupikow, 15 neonek i 3 zbrojniki. Kiedy moge wpuscic ryby do ogolnego akwarium? Co zrovic zeby przezyly? Moze cos kupic? Mam dwa specyfiki do usuwania NO3 i NH3. Posiadam tez testy 6 in 1 z tropicala. Chcialbym to tez zrobic nie duzym kosztem. Bardzo prosze o pomoc :)
P.S. wode zmienilem dlatego, ze ryby polozyly sie na dnie - slwoda po wyciagnieciu kamieni zamienila sie w czyste bajoro, w ogole ilosc syfu byla niezloczona. Po wpuszczeniu ich do czystej wody rybki od razu odzyly i zaczely sie normalnie zachowywac.
Zrobiłeś zupę chemiczną... NIE WLEWAJ NIC WIĘCEJ!!! Specyfiki do usuwania NO3 i NH4 wylej do wc. To samo te sole... nie są do niczego potrzebne na tym etapie!
Pytałam Cię w poprzednim moim poście, jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę, ale mi nie odpowiedziałeś.
Po takim restarcie radzę zaczekać dwa tygodnie, aż się akwarium ustabilizuje. W tym słoiczku 20l podmieniaj wodę co dwa dni z jednoczesnym odmulaniem dna. Inaczej ryby nie przeżyją.

Wlanie antychloru, esklarinu i biobakterii nic nie daje. Nie przyspieszysz cyklu azotowego, nie uzdatnisz wody dla ryb. Te specyfiki to lipa, wyciąganie kasy z kieszenie nieświadomego akwarystycznie klienta.

Proszę poczytaj o cyklu azotowym, o przemianach biochemicznych zachodzących w akwarium. Masz na to teraz sporo czasu. I zastanów się nad oddaniem albo gupików albo neonów, bo te dwa gatunki ryb mają odmienne wymagania pod kątem parametrów wody, w jakiej powinny być trzymane.

Jak akwarium dojrzeje i NO2 stanie się niemierzalne, możesz powoli wpuszczać ryby do akwarium. Potem pamiętaj o cotygodniowej podmianie 20% wody z jednoczesnym odmulaniem dna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

W jaki sposob przygotowac wode do podmiany i odmulac dno? Moglbys mi dac szczegolowa instrukcje?

Bardzo dziekuje za odpowiedz, czlowiek uczy sie na bledach bede mial nauczke. W sobote zalalem po raz pierwsze male akwarium, ile wody podmienic? Jak to zrobic, zeby dzis dokonac im ponownwj zamiany? Zrezygnuje z neonek. Wlaczac osobne napowietrzanie malego zbiornika, czy dac je do duzego ktory dojrzewa?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W dużym akwarium nie jest potrzebne dodatkowe napowietrzanie. Woda wypływająca z filtra powinna poruszać powierzchnią wody w akwarium, to wystarczy. Przepływ wody przez filtr powinien być minimalny, żeby dać czas bakteriom nitryfikacyjnym na działanie.

To samo w małym akwarium.

Woda do podmian powinna odstać kilka godzin w otwartym pojemniku. Ja do tego celu używam baniaków po biurowej wodzie Eden (każdy ma prawie 19l).
Odmulanie jest proste: używasz wężyka o średnicy do kilku cm z usztywnieniem na końcu. Jedną ręką odmulasz, drugą regulujesz wypływ wody zatykając ujście wężyka w podstawionym wiadrze.
Mój odmulacz składa się z długiej na 20cm przejrzystej rurki plastykowej z nasadzonym wężem do spuszczania wody (przewód paliwowy kupiony z sklepie budowlanym). Podmieniaj około 20%

Nie używaj żadnych preparatów uzdatniających wodę, żadnej chemii. Akwarium zarówno duże jak i małe jest w tej chwili niestabilne parametrowo. Duże musi dojrzeć, ale w małym podmiany wody i odmulanie co dwa dni są konieczne, żeby ryby nie zaczęły się truć własnymi wydalinami.

Wszystko jasne?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Mam jednego gupika, ktory jest strasznie osowialy, samica przewaznie wisi na wodzie ogonem w dol, nie chce w ogole jesc. Przeniesc ja do jakiegos pojemnika, czy zostawic z reszta? Czyli jesli teraz postawilem wode, o ktorej bede mogl ja wlac? Jaka temerature ustawic w malym akwarium i ile % wody podmienic? Z osmulaczem wyglada to tak ze jedna reka wyciagam brudy z kamieni a druga mam wezyka, ktorym sciagam brud? Czylo nie ma potrzeby napowoetrzania malego zbiornika, zaszkodzilo by to?

Jak z karmieniem rybek ma to wygladac?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie bardzo rozumiem, o co pytasz. Jak to przenieść gupika do jakiegoś pojemnika? Masz następne małe, przygotowane akwarium, w którym możesz trzymać źle czującą się rybę?
Odnośnie choroby ryb zapraszam do działu Choroby.
Woda powinna być odstana kilka godzin, powiedzmy minimum pięć.
Temperatura w małym akwarium powinna wynosić 25-26 stopni.
Podmieniaj około 20% wody co dwa dni.
Jedną ręką trzymasz koniec wężyka w wiadrze, do którego spuszczasz wodę, drugą ręką z drugim końcem wężyka odmulasz. Nie wiem o jakich kamieniach piszesz? Po co Ci kamienie w akwarium? Szczególnie w 20l?
Filtr powinien chodzić non stop w 20l i jeżeli wylot wody z tego filtra porusza powierzchnię wody to nie potrzeba dodatkowego napowietrzania.
Zajmij się szukaniem możliwości oddania części obsady.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Czyli dobrze byloby wyciagnac kamienie i podmienic 20% wody, bede mial wtedy latwo czyscic. Tylko nie wiem czy jest sens te kamienie wyciagac? Jak karmin rybki w tym malym zbiorniku? 2 razy dziennie dopki nie zjedza. Nie wiem czy jest sens zakladac nowy temat, skoro odpowied moze sie tu znalezc w jednym poscie. Nie mam przygotowanego zbiornika na ta rybke, ale nie chcialbym zeby inne sie zarazily. Rybka ma przezroczyste odchody a reszte objawow napisalem powyzej.
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Woda ostala sie kilka godzina, czy moge ja juz wlac? Jak z karmieniem mam postepowac?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Znowu nie rozumiem, o co pytasz. Czy nie masz jasno napisane, jak podmieniać wodę?

Ryby zawsze należy karmić kilkakrotnie w ciągu dnia małymi porcjami, które zjedzą od razu. Pokarm nie może zalegać na dnie akwarium. Lepiej jest karmić mniej, niż za dużo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Zawsze trzymalem wode dluzej 24/48h dopiero wlewalem, pytam bo nie bylem pewien czy za 5h juz chlor z niej wyjdzie. Sprawdzilem ja testem przed wlaniem, wszystko w normie. Rybki nakarmione, zwirek z dnia wybrany- zostalo gole szklo, akwarium 'odkurzone wezykiem' filtr ustawiony tak, ze wylot jest na rowni z lustrem wody. Nastepna porcja wody juz lezy, zeby sie odstac. Jak na razie wszystko w porzadku.

BARA bardzo dziekuje, jesli masz jeszcze jakies wskazowki to chetnie wyslucham :)
Zablokowany