.::STULBIA::.!!!!!

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Robin 88
Posty: 126
Rejestracja: 19 mar 2006 16:24

.::STULBIA::.!!!!!

Post autor: Robin 88 »

Wlasnie dzisiaj zauwazylem mala stulbie okolo 3mm i mam nastepujace pytania:
1.Czy ta stulbia moze zagrozic ryba lub roslina?
2.Od czego mogla ona powstac?
3.Jak je ewentualnie wytepic?
Dzieki za odp.
Sprzedaje akwarium w pierony ... wroce za kilkanascie miesiecy ;) jak cos to walic na gg. Pozdro!
marcin
Akwarysta
Posty: 566
Rejestracja: 05 mar 2005 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcin »

ad1.może,zwłaszcza narybkowi
ad2.raczej powstać sobie ot tak nie mogła :wink: musiałeś ją przynieść z roślinkami albo rybkami ze sklepu
ad.3jest preparat do ich zwalczania tylko, że teraz niepamiętam nazwy :roll:
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

Stułabia to bardzo interesujący organizm, żywi się przede wszystkim drobnymi pierwotniakami, jej rozmiary są tak małe, że nawet gdyby chciała nie może zagrozić żadnej rybie, predzej ryby się nią pożywią.
Ja pewnie bym sobie ją zostawila w akwa, ale jeśli Ci ona przeszkadza to ją usuń, wątpie żebyś potrzebował jakiejś chemii, bo te stworzenia się aż tak szybko nie mnożą i jak ja masz to pewnie pojedyńcze sztuki, wię cpoprostu je powyciągaj, tylko uważaj żeby jej nie rozerwać, bo z każdego pozostawionego kawałka ciała może sie odtworzyć cały organizm.
Akwarium 112l
Kaskada Aquael FZN-2
grzałka z termostatem Aquael 100W
Oświetlenie: Aqua glo 20W, Sun glo 20W
Obsada:
2 skalary
1 gurami marmurkowy
4 żałobniczki
4 kiryski
2 cierniooczki
1 kosiarka
2 zbrojniki niebieskie
1 żabka
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Polecam ten przedruk z gazety "Akwarium"
http://www.akwarium.prx.pl/adv/hydra.htm
W artykule tym autor napisał w jaki sposób łatwo pozbył się stułbi.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Robin 88
Posty: 126
Rejestracja: 19 mar 2006 16:24

Post autor: Robin 88 »

no tak ale on pisze ze podwyzszyl temperature do 32°C i dal 0,5kg kamiennej soli kuchennej na 100l ale czy ten zabieg nie zaszkodzi moim roslina bo mam w akwarium duzo roslin,nie wiem co robic to cholerstwo sie mnozy teraz przy dokladniejszym przyjzeniu sie widze tego dziesiatki albo i setki pomozcie co mam robic!?!?!?!?! :( :( :( :cry:
Sprzedaje akwarium w pierony ... wroce za kilkanascie miesiecy ;) jak cos to walic na gg. Pozdro!
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Mi sól nie zniszczyła roślin, temp też nie. Oczywiscie temp nie podnoś szybko i zbyt długo nie trzymaj. Napisz jakie masz ryby. Bo np gupiki spokojnie sobie radzą z solą i z wyższą temp (wręcz czasem polecane jest podawanie odrobinki soli). Sól oczywiście nie taka zwykła kuchenna (zwróć uwagę czy masz jodowaną czy niejodowaną). Jeżeli nie przesadzisz z solą to roślinom nie powinno się nic stać.
Awatar użytkownika
Robin 88
Posty: 126
Rejestracja: 19 mar 2006 16:24

Post autor: Robin 88 »

Mam tak:6-gupik,6-mieczyk,5-kirysek spizowy
2-molinezja black molly,2-molinezjazaglopletwa
2-zmienniak koralowy,2-kosiarka,2-otosek 4-krewetkaAmano,2-ampularia
Wiec co zrobic? :cry:
Sprzedaje akwarium w pierony ... wroce za kilkanascie miesiecy ;) jak cos to walic na gg. Pozdro!
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Krewetki są dosyć delikatne i powiemsz szczerze, że nie wiem jak znoszą sól (bo chemii takiej jak leki raczej nie tolerują). Ampularie i otoski u mnie spokojnie znoszą sól (oczywiście podaję jej dosyć mało). Reszta ryb powinna znieść sól i wyższą temp. Jednak mogę się mylić. Dlatego jeżeli podniesiesz temp (stopniowo) i dodasz soli to uważnie obserwuj ryby. Zawsze możesz podmienić wodę i zaprzestać podnosić temp.
Może niech się jeszcze ktoś wypowie na temat tolerancji na sól wśród kosiarek i zmienniaków.
Albo sprubuj bez soli i podnieś tylko temperaturę. Albo podawaj sól stopiowo bacznie obesrwując zmiany. Najlepiej rób to w wolny dzień i zacznij od rana. Bo jak zaczniesz wieczorem to nie będziesz zerkać w akwa przez całą noc. :lol:
Awatar użytkownika
Robin 88
Posty: 126
Rejestracja: 19 mar 2006 16:24

Post autor: Robin 88 »

no ale ten zabieg zrobie za 2 tyg bo jade na urlop,juz sie boje wiedziec co bedzie jak wroce
Sprzedaje akwarium w pierony ... wroce za kilkanascie miesiecy ;) jak cos to walic na gg. Pozdro!
Awatar użytkownika
andrzej konarzewski
Posty: 64
Rejestracja: 08 cze 2005 20:53
Lokalizacja: tychy

Post autor: andrzej konarzewski »

czesc!
najbardziej bezpieczne w tym momencie masz do wprowadzenia do twojego akwa gurami dwuplamisty.mlode osobniki nie karmione zjadaja
stulbie jezeli jeszcze nie ma jej w duzych ilosciach.
stulbia jako organizm nie jest pozadana w naszych akwa jest klopotliwa wrecz smiertelna dla narybku.bardzo latwo wprowadzic ja z pokarmem jak oczli czy daphnia nawet mrozona.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Robin 88
Posty: 126
Rejestracja: 19 mar 2006 16:24

Post autor: Robin 88 »

acha dzieki :)
Sprzedaje akwarium w pierony ... wroce za kilkanascie miesiecy ;) jak cos to walic na gg. Pozdro!
ODPOWIEDZ