Welon może mieć tasiemca, nicienie, płazińce???

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rena10
Posty: 10
Rejestracja: 10 lis 2015 16:05

Welon może mieć tasiemca, nicienie, płazińce???

Post autor: Rena10 »

Litraż - 100 litrów
Obsada - 2 welony
Pokarm: tetra goldfish, tropical pokarm roślinny, wyparzona sałata, raz na jakiś czas odpowiednio przygotowany groszek na trawienie, głodówka raz w tygodniu
Filtr wraz z napowietrzaniem
dodawana multiminerały do wody.

Boję się że ryby mają jakiegoś pasożyta. Choć zachowują się normalnie: mają potężny apetyt, jak na welonki przystało, są ruchliwe, tylko nocą opadają na dno jak światło jest zgaszone, nie zauważyłam żeby się ocierały o coś.

Jedyny problem jest w ich kupkach. Są brązowe, ale czasem mają białawo-przezroczyste coś w nich. Jest to płaskie i właśnie białawo przezroczystawe. Czytałam, że to może być wynik stresu. Przy tasiemcu rybki powinny być chude i małe, a moje są raczej duże i już sama nie wiem. nie ma nastroszonych łusek, żadnych plam ani zaczerwienień tylko te dziwne odchody.

Co można im jeszcze podać aby urozmaicić ich żywienie lub jakiś lek o działaniu ogólno-pasożyto-bójczym?

I czy mogłabym się czymś od nich zarazić?
Awatar użytkownika
kamil55
Posty: 171
Rejestracja: 21 sie 2016 21:39

Post autor: kamil55 »

Rena10 pisze: tylko nocą opadają na dno jak światło jest zgaszone,

to normalne po prostu lubią spać przy samym podłożu
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

kamil55 pisze:
Rena10 pisze: tylko nocą opadają na dno jak światło jest zgaszone,

to normalne po prostu lubią spać przy samym podłożu
Zgadza się, nie ma się czym martwić, ryby w ten sposób śpią.

Objawem nicieni jest m.in. brak apetytu, chwiejne ruchy tuż przy tafli wody, wychudzenie ciała - nicienie atakują skrzela, układ pokarmowy ryb.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
Rena10
Posty: 10
Rejestracja: 10 lis 2015 16:05

Post autor: Rena10 »

W takim razie nicienie chyba odpadają... ostatnie co bym powiedziała o moich gamoniach to to, że są wychudzone:). Są ruchliwe, pływają po całym zbiorniku i mają solidny apetyt. Wystarczy podejść d akwarium a one podpływają bo myślą że pora na jedzonko:).

A płazińce i tasiemiec? Czy to groźne? Jest jakiś ogólny lek na to, albo coś zapobiegliwego? człowiek może się tym zarazić?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wszelkie pasożyty przewodu pokarmowego powodowałyby wychudzenie ryb, nerwowe ruchy ciała, stroszenie łusek, nienaturalne pobudzenie w zachowaniu lub nadmierną płochliwość. Jeżeli ryby nie mają objawów nie ma co stawiać diagnozy.
Czy masz możliwość obejrzenia odchodów welonów pod mikroskopem?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Rena10
Posty: 10
Rejestracja: 10 lis 2015 16:05

Post autor: Rena10 »

Nie, niestety nie mam. Nie mam mikroskopu. Nikt ze znajomych tez go nie posiada; tylko ja mam rybki.
Nie wydają mi się płochliwe... zachowują się raczej jak normalne ryby. Jak się je szturchnie czy zapukał w szybę to się poszanowania ale to chyba normalne... (ja tego nie robię. młodsze kyzyństwo. dzieci...)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę z jednoczesnym odmulaniem dna?
Jak stare są welony?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Rena10
Posty: 10
Rejestracja: 10 lis 2015 16:05

Post autor: Rena10 »

Raz w tygodniu wymieniam, na początku wymieniałam wszystko, ale poczytałam i wymieniem ok połowę.

Odmulam przy wymianie wody.

Rybki mam około roku.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli nie jesteś z Białegostoku lub okolic to Ci nie pomogę, chociaż mam mikroskop.

Welony obserwuj. Na razie trudno jest cokolwiek zdiagnozować, więc nie ma mowy o leczeniu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Rena10
Posty: 10
Rejestracja: 10 lis 2015 16:05

Post autor: Rena10 »

W sprawie moich rybek.

Często je obserwuję i zaobserwowałam:
- większa welonka na dwa rozdarcia na ogonie, nie duże
- na płetwie grzbietowej ma jakby... bąbelki w środku, nie wiem, jak to opisać, możliwe, że płetwy się skleiły czasem pływa przy powierzchni
- przezroczyste odchody(nie wiem, czy u obydwu), płaskie, w elementami odchodów, unoszą się w wodzie
- czarne 'paprochy' w odchodach

Ostatnio zmieniłam im karmę na pokarm roślinny w płatkach.

Rybki są żywiołowe, pływają, żerują, mają potężny, jak na welonki przystało apetyt. Są duże, mają ładne, duże ogony.
Nie jestem też pewna, ciężko mi stać cały czas przy akwarium i patrzeć, ale możliwe że te płaskie i przezroczyste kupki są tylko po jedzeniu:/
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tak, te ciemnie elementy odchodów to mogą być niestrawione częsci karmy roślinnej i jest to prawidłowe.
Rozdarcie płetw bez zdjęć nic mi nie mówi. Może to być zwykły uraz mechaniczny.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ