Problem z żwirem. Pilne!

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Arothis

Problem z żwirem. Pilne!

Post autor: Arothis »

Witam, kupiłem wczoraj 200L akwarium i mam problem z żwirem.
Gość mówił, że jest to "Lawa", ale wygląda to jak błoto. próbowałem płukać, ale zrezygnowałem.
Czy użyć tego podłoża? bród opadnie i nie zaszkodzi rybOM? dostałem mase ryb, które trzymam w 100L i wiadrach. (Na szczęście miałem dojrzałą wodę)
Dziś muszę szybko się z tym uwinąć i zlać to do dużego baniaka, bo ryb i roślin jest tyle, że nie wiem czy to wytrzymaj. Nawet nie wiem za co się pierwsze zabrać. Mam zwykły żwirek. Może zasypać jedną warstwą tą lawe?
Kupiłem tak pochopnie i szybko, szybko, bo taniocha jak nie wiem...
Obrazek


Proszę o szybką odpowiedz co z tym zrobić. Do kibla, czy warto zostawić?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ale ta "lawa"wygląda jak żwirek dla kota (bentonitowy) z Lewiatana.... Jakoś trudno mi jest zobaczyć w tym błocie profesjonalne podłoże akwarystyczne.

Radzę jako podłoża użyć normalnego żwirku przemieszanego z piaskiem, a jeżeli masz ryby denne nasyp koniecznie samego piasku na sam wierzch.

Posiadanie "dojrzałej wody" to nie jest posiadanie dojrzałego akwarium i filtra...

Co to znaczy "dostałem masę ryb"? Chcesz je od razu wpuścić do nowo postawionego akwarium? A są to gatunki które można trzymać razem? Mają podobne wymagania odnośnie parametrów wody? Spełniasz te wymagania?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
kamil55
Posty: 171
Rejestracja: 21 sie 2016 21:39

Post autor: kamil55 »

Lepiej kup sobie jakieś podłoże na internecie będzie taniej niż w sklepie i odrazu będzie to lepiej wyglądało bo z tym błotem jak ryba przepłynie przy dnie to odrazu zamuli wszystko
Kanciaty
Posty: 3
Rejestracja: 19 paź 2016 9:23
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Kanciaty »

Na allegro masz ogromny wybór piasków oraz drobnych żwirków do akwaria. Sam zrobiłem tak i kupiłem piasek kwarcowy na środek akwaria a boki dałem czarny żwirek w pewnym stopniu się to zmieszało ale taki miałem zamiar by te dwa materiały się wymieszały na styku :)

Ps a jak nie masz czasu już na wybór to do sklepu idź lub najlepiej do żwirowni jak masz jakaś w pobliżu za tzw flaszkę coś wybierzesz.
Arothis

Post autor: Arothis »

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Wszystko mam nadzieje się ułożyło. Jednak popłynąłem i zostawiłem połowę tego "mułu" zasypując go piaskiem.
Jeśli chodzi o dojrzały filtr to wrzuciłem Elite Crystal Flo 80 (Stary z akwarium. Nie czyściłem) + tetra tec ex 700 jednak już umyty.
Wsadziłem do nich ceramikę, gąbki, kulki plastikowe i węgiel. W drugim tak samo, jednak bez węgla. W tetra zamontowałem lampę UV.
Przy sadzeniu roślin syfu się trochę wydostało i czekam, aż się wyklaruje.
Sprawdziłem pH i wychodzi 7-7,5 trudno mi stwierdzić.

Pojawia się jednak problem z Glonami, nie udało mi się usunąć wszystkiego ręcznie. Jakie środki bezpieczeństwa zastosować? Połowa wody jest ze starego akwarium, połowa kranówy. Podmiana dopiero za tydzień. Jak mogę jeszcze działać?

Ryby na razie wszystkie pływają brzuchem w dól, jednak zdaję sobie sprawę, że muszę coś z nimi zrobić.
Nie jestem dokładnie pewien co tam jest, ale na pewno widziałem.
-7 bocji wspaniałych
- 6 innych bocji. Nie wiem jakie to są. 2 Gatunki.
-Sum giętkoząb
-Sum kiryśnik (Czy jak to się tam zwie)
- 6 zwinników
- 9 Brzanki sumatrzańskie
- 3 labeo ( jeden gigant )
- Glonojad weloniasty
- 3 skalary
- 4 Kiryski spiżowe
- Pielęgnica niebieskołuska
- 4 mieczyki
- 3 nieznane mi pierdki. Podobne do miedzika.
- i coś tam się pewnie jeszcze schowało.

To nie jest zupa rybna. To wodna trumna, więc prosiłbym was o pomoc. Co zostawić, co sprzedać. Niestety nie stać mnie na inne testy wody.

Obrazek

Zdjęcie z wczoraj, Dziś woda wygląda gorzej, bo dosadzałem roślin.
Nie krytykujcie proszę, bo mam dobre zamiary i potrzebuje rad, a nie hejtu.
Pozdrawiam Mariusz.

Zdjęcie z Dziś

Obrazek

Ps. Z Tyłu przykleiłem lustro na wymiar.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2016 11:44 przez Arothis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

"wodna trumna" - to dobrze powiedziane. Niestety do natychmiastowego oddania są bocje wspaniałe i labeo, oddałabym jeszcze brzanki sumatrzańskie, pielęgnicę niebieskołuską i skalary. To tak na szybko i na początek.

Potem jak zmierzysz parametry wody zastanowisz się czy chcesz trzymać ryby wód miękkich i kwaśnych czy twardych i zasadowych.

Proszę usuń węgiel z filtra, to jest medium filtracji chemicznej a nie biologicznej. I nie stosuj UV, nie sterylizuj wody w czasie kiedy zależy Ci na namnażaniu się bakterii nitryfikacyjnych.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kanciaty
Posty: 3
Rejestracja: 19 paź 2016 9:23
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Kanciaty »

Dobry keks :wink: co do Gietkozęba też możesz oddać bo jak urośnie potrafi zjadać to co mu do pyska się zmieści. a dwa to rybka z Afryki a pozostałe z Ameryki choć też różne regiony. Nie jestem za kontynentalna sałatką :)

Ps. nie pisze nić złośliwie czy z keksem czy sałatka oby dwa lubię jeść :D
ODPOWIEDZ