mix domowej roboty :D

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AnEvilFridge
Posty: 13
Rejestracja: 26 paź 2016 19:58

mix domowej roboty :D

Post autor: AnEvilFridge »

Witam wszystkich, 5 dni temu zdecydowałam się na wykonanie własnoręcznego mixu dla moich rybek. Jestem bardzo zadowolona z efektów, ponieważ wszystkie moje rybki pochłaniają to jak szalone :D (danio malabarskie, kardynałki chińskie, cudaczki <3 ) a więc łapcie przepis, bazowany głównie na tym z tego linku:
http://www.loaches.com/articles/home-co ... n-fishfood


Ryba (mintaj, dorsz) 500g
Krewetki 250g
Szpinak 150g
Wątroba (u mnie wieprzowa, ale zakładam że wołowa lepsza, następnym razem wypróbuje)
Pół banana
Słoiczek bobovity, jakiejś warzywnej
Odrobina czosnku (z niecałe pół ząbka)
Żelatyna - jeden duży kubek


1. Rozmrozić wszystko
2. Zblendować krewetki, wrzucić do dużego garnka
3. Zblebdować rybę, dorzucić do krewetek (odruch wymiotny coraz bardziej wzrasta :P )
4. Zblendować wątrobę z połową słoiczka bobovity i dorzucić
5. Zblendować szpinak z resztą słoiczka
6. Banana pokroić i porozdrabniać na drobne kawałeczki, mój blender nie dał sobie z nim rady &#128539;
7. Kiedy wszystko już znajduje się w garnku, zacząć gotować co jakiś czas mieszając (ok. 10 min)
8. Po wyłączeniu ognia dodać żelatynę przygotowaną według instrukcji na opakowaniu
9. Odczekać z godzinkę aż ostygnie
10. Łyżką przekładać do woreczków (mogą być zwykłe śniadaniowe) i w woreczkach rozprowadzić pokarm tak aby był jak najbardziej płaski (im bardziej,tym łatwiej będzie nam go potem odrywać &#128521; )
11. Alternatywną wersją jest przełożenie pokarmu do pudełeczek po mrożonkach, żeby potem łatwo się nam porcjowało
12. Włożyć do zamrażarki, odczekać aż zamarźnie i uczta dla naszych rybek gotowa! &#128512;

U mnie w akwarium wszystkie ryby uwielbiają tak przyrządzony mix &#10084;
Taka porcja, dla mnie starczy na dłuuuugo, ale oczywiście proporcjami zawsze można się bawić i starać się stworzyć pokarm idealny dla naszych rybek :D z całej zawartości wychodzi mniej więcej 8-10 woreczków foliowych
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: mix domowej roboty :D

Post autor: BARA »

AnEvilFridge pisze: Taka porcja, dla mnie starczy na dłuuuugo, ale oczywiście proporcjami zawsze można się bawić i starać się stworzyć pokarm idealny dla naszych rybek :D z całej zawartości wychodzi mniej więcej 8-10 woreczków foliowych
Trochę popolemizuję. Pokarm idealny? W naturze ryby nie jedzą czosnku, bobowity, wątroby zwierząt stałocieplnych, szpinaku i bananów. Skład pokarmu jest wymyślony przez człowieka i z naturą nie ma wiele wspólnego. Hodowcy dyskowców często prowadzą sztuczny tucz tych ryb oparty na podawaniu mixów zawierających serca wołowe. Trochę mi to przypomina to, co proponujesz w poście.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
AnEvilFridge
Posty: 13
Rejestracja: 26 paź 2016 19:58

Post autor: AnEvilFridge »

Mając na myśli pokarm idealny, chcę stworzyć pokarm który będzie odpowiadał rybom, który będą one lubiły. Oczywiście że nie jest on jak w naturze, ale samo trzymanie ich w akwarium powoduje że nie żyją już one tak "naturalnie". Staram się jednak aby w akwarium miały jak najlepiej. Pokarmy płatkowane również nie są naturalne, a jednak w większości przypadków są podstawą diety dla ryb akwariowych. Oczywiście jestem początkującą akwarystką, to moje pierwsze akwarium, ciężko mi się wypowiadać. Ale staram się eksperymentować aby moje ryby miały się u mnie dobrze :D
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Mając na myśli pokarm idealny, chcę stworzyć pokarm który będzie odpowiadał rybom, który będą one lubiły.
Ryby lubią różne rzeczy, podobnie jak ludzie, co nie znaczy, że to dla nich zdrowe. Przykład, do którego nawiązała BARA, to mięso stałocieplnych zwierząt, które pojawia się w Twojej papce. Poczytaj co powoduje karmienie nim. Bez urazy ale z przepisu nie skorzystam. Pozdrawiam
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Zgodzę się z tym ,że ryby nie jedzą w naturze czosnku,bobovity czy wątroby zwierząt stałocieplnych ale nie rozumiem waszej krytyki, bo jak rozumiem ryby jedzą w naturze płatki ,granulki?Ten mix nie jest zły jeśli się zmieni kilka składników np: wątrobę a bobovitę zamieni na vibovit ,wtedy pokarm będzie miał wiele składników odżywczych a chyba to samo macie w płatkach tyle ,że one są różnej jakości i ryby często ich nie jedzą bo im nie podchodzą .
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

wojtass9 tam krytyka od razu. Ktoś rzuca mix jako "pokarm idealny" (sic!), grzecznie dziękuję wskaując na jedną wad i pozdrawiam :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
AnEvilFridge
Posty: 13
Rejestracja: 26 paź 2016 19:58

Post autor: AnEvilFridge »

No dobrze, mój błąd, nie jest to pokarm idealny. Troszkę przesadziłam, macie rację :P ale po prostu jak patrzę jak moje rybki to z takim zapałem wcinają to aż miło mi się na sercu robi, szczególnie cudaczki, które nie do końca chciały cokolwiek jeść ;)
ODPOWIEDZ