Gnjące rośliny

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

kamyk54
Posty: 17
Rejestracja: 08 lis 2016 15:28

Gnjące rośliny

Post autor: kamyk54 »

Witam, nie mogę uporać się z gnijącymi roślinkami w moim akwarium. Na początku było wszystko dobrze. Sprawa pogorszyła się jak przyciąłem roślinki bo było ich za dużo. Już z 3 miesiące jest taka lipa. Kupiłem nawozy classic aqua base i macro green z firmy planta gainer ale nic nie dało.
Akwarium 30l,
filtr wewnętrzny
podłoże Aqua-art Aqua Substrate II+
oświetlenie ledy tube sunny 6500k
parametry wody zmierzone testem JBL i tak : NO3, NO2, KH, pH i cl2 ok. GH troszkę za duże (około 18-20)
nie wiem jak żelazo, właśnie zamówiłem testy

obsada malutka bo 3 neonki, gupik i 3-4 krewetki (zaraz dostanę zje** za neonki na pewno, no ale rybki się dobrze czują i prezentują świetnie)

wczoraj zauważyłem, że biały piasek który mam z przodu jakoś pożółkł

jakiś miesiąc temu zrobiłem restart akwarium ale nic nie pomogło, po resecie dałem do podłoża kulki gliniane ze sklepu akwarystycznego
linki do fotek
http://www.fotosik.pl/zdjecie/264ab3d344cd30bd
http://www.fotosik.pl/zdjecie/58934d1b645418e4
http://www.fotosik.pl/zdjecie/2631f09772964afa
http://www.fotosik.pl/zdjecie/4c8b395ae9b52533

co polecacie mi zrobić by rośliny odżyły i zaczęły rosnąć ?
dzięki z góry za odpowiedzi ![/url]
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Jakiej mocy jest ta lampa Led?
Czy miałeś wcześniej jakieś inne oświetlenie?
Czy robiłeś cotygodniowe podmiany wody?
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
kamyk54
Posty: 17
Rejestracja: 08 lis 2016 15:28

Post autor: kamyk54 »

Ta lampa jest 6W LED SUNNY. Kupiłem ostatnio ją z pokrywą bo moja wysiadła a miałem wcześniej zestaw Diversa z energooszczędną świetlówką o mocy 11W. Ze względu na moją pracę : 2 tygodnie w domu i dwa w pracy to nie mogę tego robić a dziewczynie boję się tego zostawiać. Robię średnio co 3 tygodnie po około 1/3 do 1/2 ilości wody albo co 3 tydzień 2x w tygodniu po 1/4 do 1/3.
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Radzę dołożyć oświetlenia i robić regularne podmiany wody, najlepiej co tydzień po 15-20%.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
kamyk54
Posty: 17
Rejestracja: 08 lis 2016 15:28

Post autor: kamyk54 »

Ale to jest oryginalna pokrywa ze światłem aquael'a do tego akwarium. Przy 11w to samo było z roślinami. Postaram się częściej pozmieniać wodę ale ciekawe czy to pomoże.

zauważyłem też plagę glonów, pokrywają wszystko


nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę podaj parametry wody, o których piszesz, że są ok. Co to znaczy "ok"? Samo GH sugeruje, że masz wodę twardą i zasadową - nie odpowiednią do trzymania neonów, po prostu wysadzasz im nerki.
O jakim gatunku neona piszesz?

W tak małym zbiorniku trzymasz ryby, których tam nie powinno być. Podmiany wody robisz niestety zbyt rzadko i nie regularnie, więc co się dziwisz glonom? Rośliny przegrywają z nimi walkę. W dodatku jeszcze jak napisałeś zacząłeś lać jakąś chemię do wody w postaci nawozów. Po co? Skoro rośliny moim zdaniem cierpią na niedobór światła i problemy z fotosyntezą to nie przerobią nawozów w tak słabym świetle. Karmisz glony.
Daj dobre światło o odpowiednie barwie, np. świetlówkę lub żarówkę energooszczędną 15 lub 18W 6500K lub 4000K.
Podmieniaj częściej wodę, przynajmniej raz na tydzień.
Oddaj neony.

Z resztą porad się powstrzymam do momentu uzyskania od Ciebie informacji o parametrach wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

kamyk54 pisze:Ta lampa jest 6W LED SUNNY. Kupiłem ostatnio ją z pokrywą bo moja wysiadła a miałem wcześniej zestaw Diversa z energooszczędną świetlówką o mocy 11W.
Jeśli możesz, to daj żarówkę energooszczędną, do tego jakiś czasowy wyłącznik(może być mechaniczny za 10 zł). Niestety, ale światło należy sobie dopasować do akwarium, nie polegać na zainstalowanym już w pokrywie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
kamyk54
Posty: 17
Rejestracja: 08 lis 2016 15:28

Post autor: kamyk54 »

Nie rozumiem dlaczego mówicie, że światło za słabe. To 6w led świeci dużo mocniej i lepiej niż żarówka energooszczędna o mocy 11w. Wyłącznik czasowy mam zainstalowany. Akwarium (filtr, grzałka, światło) działa codziennie po 12 godzin. Producent daje takie światło nawet do większego akwarium.

Parametry wody
NO3 : 0 do 10 (ciężko określić z testu)
NO2 : 0
GH : 20
KH : 8
pH : 7,2
cl 2 : 0,4

Pisałem, że są okej bo się zgadzają z wartościami jakie są odpowiednie na tubce od testów.
Nawozy polecił mi człowiek pracujący w sklepie akwarystycznym
Będę podmieniał wodę co 3-4 dni po 1/5 i zobaczę czy będą efekty.
Nawozy w takim razie odkładam.

A co to znaczy "ok"...
BARA coś dla Ciebie na ostudzenie nerwów

Kiedyś na wojnie w Anglii, jeden dowódca krzyczał do drugiego "-Ilu jest zabitych??", a że było głośno, to tamten pokazał dłonią "0"(słynne ok pokazywane dłonią) i dodał po angielsku "kill" czyli "zero zabitych". Z tego wynika 0 od zera, a K od słowa kill. Czyli jak wszyscy są cali i zdrowi to jest ok..:)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

6 led może mieć i pewnie ma nieodpowiednią barwę światła.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

kamyk54 pisze:Nie rozumiem dlaczego mówicie, że światło za słabe. To 6w led świeci dużo mocniej i lepiej niż żarówka energooszczędna o mocy 11w.
Mam w 30l lampkę o podobnych parametrach - kostka zarasta. Faktem jest, że mam tam anubiasy, microsorium i mchy. U Ciebie widzę jakieś zwartki, dla których to światło jest OK. Ludwigia nie będzie przy tym rosła, więc ją usuń bo będzie gniła i zwiększa Ci poziom DOC a to też prowadzi do wysypu glonów. Podsumowując wg mnie to nie problem z oświetleniem.
kamyk54 pisze:Nawozy w takim razie odkładam.
Prawidłowo bo robiłeś tym jeszcze większe spustoszenie - wysyp glonów. Podmień w odstępie 2 dni po 40% wody żeby je wypłukać. Potem możesz podawać jedynie potas i czasami carbo.

A na przyszłość skup się na roślinach do takiego oświetlenia, rosną dobrze bez nawożenia.

Pozdrawiam
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
kamyk54
Posty: 17
Rejestracja: 08 lis 2016 15:28

Post autor: kamyk54 »

To światło ma 6500k więc chyba odpowiednie.
Z tego co wywnioskowałem po waszych odpowiedziach to częstsza podmiana wody, usunąć Ludwigię.
Jak ściągną mi gips z nogi (w piątek) pousuwam z akwarium też te zgniłe części bo to na pewno się rozkłada i wytwarza jakieś niechciane związki. Światło zostawię skoro zdania są podzielone. Wyczyszczę szyby z glonów. Nie wiem czy nie będę musiał jednak powyciągać większość roślin bo tych zgniłych części jest naprawdę sporo i może być niemożliwym usunięcie ich bez naruszania roślinek.

Oprócz tego coś jeszcze powinienem zrobić ? Może jakaś chemia na glony ? Zamówiłem testy na poziom żelaza i fosforu.

Sprostowanie co do długości włączonego akwarium, działa 14 godzin dziennie. Zmniejszyć ten czas ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

kamyk54 na glony nic nie lej, bo całkiem rozregulujesz to co jest. Świeć 11-12 godz. Wrzuć kilka Pistii na taflę, dobrze wyciągają nadmiary.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Coś zauważyłem,mam nadzieję że jest inaczej.
kamyk54 pisze:. Akwarium (filtr, grzałka, światło) działa codziennie po 12 godzin.
Filtr naprawdę chodzi tylko 12 godzin? Ma chodzić non stop,24/7. Inaczej zawsze będziesz miał problemy w akwarium.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
kamyk54
Posty: 17
Rejestracja: 08 lis 2016 15:28

Post autor: kamyk54 »

Kross pisze:Coś zauważyłem,mam nadzieję że jest inaczej.
kamyk54 pisze:. Akwarium (filtr, grzałka, światło) działa codziennie po 12 godzin.
Filtr naprawdę chodzi tylko 12 godzin? Ma chodzić non stop,24/7. Inaczej zawsze będziesz miał problemy w akwarium.

Co zauważyłeś ? Ok, filtr będzie chodzić cały czas.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

kamyk54 pisze:Co zauważyłeś ? Ok, filtr będzie chodzić cały czas.
a do tej pory nie chodził non stop???
:shock:
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ