Pielęgnacja roślin

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

valdor92
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2016 21:05
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pielęgnacja roślin

Post autor: valdor92 »

Witam,
Założyłem akwarium dwa tygodnie temu.
Wszystko wygląda wporzadku i oczekuję aż filtr dojrzeje ale w między czasie pojawiły się pytania.

Gdy tak obserwuje akwarium to zauważyłem że pojawiły się w zeszłym tygodniu okrzemki to raz. Ponoć same znikną po jakimś czasie więc tym się nie przejmuję jedynie czyszczę liście i szybę.

Dwa pojawiły się zielone glony. Też mam czekać czy mam zastosować jakieś działania?

Trzecie pytanie dotyczy podłoża a mianowicie. W akwarium mam sam piasek i zauważyłem że wierzchnia warstwa robi się coraz bardziej ciemna. Czyżby to też okrzemki?

Apropo okrzemków może daje za dużo nawozu? Obecnie stosuje nawozy z aqua art
potas 4 wstrzyknięcia dziennie
Classic 2 wstrzyknięcia dziennie
Żelazo 4 wstrzyknięcia dziennie ale po zgaszeniu światła.

I mam pytania apropo roślin
Posiadam w swoim akwarium roślinki takie jak:

Hemianthus micranthemoides -> młode sadzonki około 20 sztuk na drugim planie. Chciałbym uzyskać efekt "góry" przed korzeniem i teraz pytanie czy już przycinać i sadzić części przycięte w podłożu czy czekać aż będzie na takiej wysokości jaka mnie interesuje i ciąć pod kątem? Chciałbym aby utworzył mi gęstą szatę.

Hygrophila polysperma -> także młode sadzonki i chciałbym uzyskać taki sam efekt jak wyżej. Na razie podciąłem łodygi i to co odciąłem zasadziłem w podłożu aby było gęsciej. Dobrze robię?

Sagittaria subulata var. subulata -> na pierwszym planie gęste kępki. Tutaj przycinanie polega na ukośnym cięciu brzydkich liści a rozsadzanie przez nowe rozłogi tak?

Limnophila sessiliflora -> 3 plan i chcę uzyskać gęsty lasek razem z polyspermą. Cięcie tak samo jak polysperma tak? Są to bardzo młode sadzonki mają po 5 - 7 cm i nie wiem czy czekać aż urosną na tą wysokość którą chcę czy już ciąć?

Microsorum pteropus -> pędy z 2 - 3 liściami. Przeczytałem że należy uciąć brązowe/czarne korzenie i odciąć wszystkie liście. Prawda?

Bacopa monnieri -> także bardzo młode sadzonki 5-7 cm i chcę uzyskać kształt gęstej kuli. Ciąć jak polysperme?

I teraz mam pytanie. Czy warto je poprzycinać i powsadzać nowe sadzonki w piasek i w miejscach cięcia te roślinki się zagęszczą czy poczekać aż urosną kilka tygodni?

tylko nie wiem jak jest z sadzonkami. Ogólnie chciałbym mieć gęste laski z tych roślinek. Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie nawozisz przykorzeniowo roślin sadzonych w podłożu?
Jakie stosujesz oświetlenie?

I jeszcze odnośnie mikrosorum: nie ucinaj korzeni, są dla tej rośliny niezbędne do pobierania związków organicznych z wody i zaczepiania się o stanowisko, na którym jest osadzone.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Gdy tak obserwuje akwarium to zauważyłem że pojawiły się w zeszłym tygodniu okrzemki to raz. Ponoć same znikną po jakimś czasie więc tym się nie przejmuję jedynie czyszczę liście i szybę.
Znikną
valdor92 pisze:Dwa pojawiły się zielone glony. Też mam czekać czy mam zastosować jakieś działania?
chyba za szybko zacząłeś nawozić. Jakie masz światło, dozujesz CO2?
Trzecie pytanie dotyczy podłoża a mianowicie. W akwarium mam sam piasek i zauważyłem że wierzchnia warstwa robi się coraz bardziej ciemna. Czyżby to też okrzemki?
najprawdopodobniej okrzemki
valdor92 pisze:Apropo okrzemków może daje za dużo nawozu? Obecnie stosuje nawozy z aqua art
potas 4 wstrzyknięcia dziennie
Classic 2 wstrzyknięcia dziennie
Żelazo 4 wstrzyknięcia dziennie ale po zgaszeniu światła.
Nawożenie przy dojrzewaniu akwarium hmmm... trochę ryzykowne, no i nie wiem co masz za światło i czy CO2 podajesz.
valdor92 pisze: W akwarium mam sam piasek
tutaj mogłeś użyć kulek do nawożenia.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
valdor92
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2016 21:05
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: valdor92 »

Tak nawożę CO2 ale z bimbrowni więc wiecie że dużego wpływu nie mam.

Światło 2x28W T5
Dodam że roślinki ładnie rosną i się przyjęły. Może ograniczyć to nawożenie?

A co do sposobu pielęgnacji to mniej więcej dobrze napisałem przy każdej roślince? Oprócz Microsorium?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

valdor92 pisze:Światło 2x28W T5
Akwarium 190l prawda? Światło masz za słabe żeby nawozić słup wody. Bimbrownia niewiele tu da. Na Twoim miejscu teraz bym nie ograniczał nawożenia tylko go zaniechał. Włóż kulki nawozowe pod rośliny. O nawozach pomyśl przy zdecydowanie mocniejszym oświetleniu, teraz rośliny nie są w stanie przerobić tego co lejesz i "karmisz" glony.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
valdor92
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2016 21:05
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: valdor92 »

A bimbrownie zostawić?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie ma sensu nawożenie przy słabym oświetleniu, rośliny nie przerobią podawanych im związków ze względu na słabą fotosyntezę. Zostaw nawozy i CO2 , bo będziesz karmić glony.

Ciągle o tym piszemy i stale znowu pojawia się ten sam problem. Rośliny do życia potrzebują dobrego światła, o odpowiedniej mocy i barwie. A nie tylko nawożenia. To jest sprawa drugorzędna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
valdor92
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2016 21:05
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: valdor92 »

To już nie czaję.. na początku wszyscy mi doradzają CO2 więc spróbowałem. Efekty są (chyba że bez CO2 i nawozów będzie tak samo) nie wiem ponieważ od początku mam to i to.
Może spróbuję zaprzestać jednego i drugiego i porównam..
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kto Ci doradzał CO2 i nawożenie nie pytając o światło?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

To już nie czaję.. na początku wszyscy mi doradzają CO2 więc spróbowałem.
To działa, ale tylko w parze:
mocne światło - dozowanie CO2

U Ciebie je słabe światło i niewydajne, niekontrolowane dozowanie CO2. Tyle.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Arkadeus pisze:Następna sprawa przy doborze obsady zarówno roslin jak i rybek to ile czasu chcesz poświęcać na zajmowanie się akwarium. To jest ważne czy dobierzesz rośliny, które potrzebują dużo światła a co za tym przeważnie idzie CO2 i nawożenia wody, czy tez rośliny, które potrzebują mniej światła, mniej nawożenia słupa wody, nie potrzebują CO2 ale za to trzeba im zapewnić dużo lepsze podłoże.
W Twoich tematach nie znalazłam postu polecającego CO2 bez informacji o świetle. Arkadeus pisał wyraźnie o tej zależności.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
valdor92
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2016 21:05
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: valdor92 »

Gadałem z gościem z zoologa. Polecił mi spróbowanie właśnie CO2.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tia, gadanie ze sprzedawcami z zoologów mało komu wychodzi na dobre. Mamy nawet o tym osobny temat jako Humor w Wolnym Temacie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
valdor92
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2016 21:05
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: valdor92 »

Pomożecie zidentyfikować glony?

http://imageshack.com/a/img922/737/EN14BO.jpg
http://imageshack.com/a/img924/6718/hiGrH7.jpg

Usunąłem je w miarę możliwości mechanicznie ale szczególnie te pierwsze są trudne do usunięcia. Wyglądają jak brązowo zielone pajęczyny i dość nie estetycznie to wygląda. Dziś też wymieniłem część wody aby pozbyć się nadmiaru związków którymi mogły by one się żywic no i też zaprzestałem nawozić.

Coś jeszcze mogę zrobić?

Usunęłam podgląd i linki do zdjęć, są ogromne i powodują rozjeżdżanie się forum. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

BARA pisze:Nie ma sensu nawożenie przy słabym oświetleniu, rośliny nie przerobią podawanych im związków ze względu na słabą fotosyntezę. Zostaw nawozy i CO2 , bo będziesz karmić glony.

Ciągle o tym piszemy i stale znowu pojawia się ten sam problem. Rośliny do życia potrzebują dobrego światła, o odpowiedniej mocy i barwie. A nie tylko nawożenia. To jest sprawa drugorzędna.
Napisałam już, że karmisz glony i masz...
Podmieniaj wodę intensywnie, nie wlewaj chemii do zbiornika, usuń glony mechanicznie. Na rośliny trawnikowe masz za mało światła, więc nie sądzę, żeby przeżyły. Niestety będą gnić i zachodzić glonami.
Bez zmiany oświetlenia na prawidłowe (moc, barwa) będziesz mieć problemy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ