Chory skalar

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
agnes8304
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2016 20:27

Chory skalar

Post autor: agnes8304 »

Witam
Od dwóch tygodni mój skalar nie chce jeść i chowa się za roślinami. Od wczoraj ma takie białe naloty w jednym miejscu tzn nad okiem i wzdłuż niego i nie mam pojęcia co to jest. Boję się że zarazi inne ryby. Od razu piszę że reszta ryb ma się ok.
Zachowuje się też bardzo spokojnie, płetwa grzbietowa cały czas opuszczona, kolory ma te same co miał.
Próbowałam dodać zdjęcie ale mam za duży plik i nie umiem go zmniejszyć .
Może ktoś wie co mu może być????
Awatar użytkownika
giewont
Akwarysta
Posty: 612
Rejestracja: 30 gru 2014 17:23
Lokalizacja: Wszebory pow. Wołomin

Post autor: giewont »

Daj zdjęcie na serwer zewnętrzny np. fotosik.pl
Pozdrawiam Marcin
Roślinne Senegalusy 240 l
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

agnes8304 pisze:Próbowałam dodać zdjęcie ale mam za duży plik i nie umiem go zmniejszyć .
Dodaj fotke przez zapodaj... np.
Temat w zlym dziale... Regulamin?
Przeniose temat a ty prosze popraw reszte :wink:

viewtopic.php?t=74

Marcin!
agnes8304
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2016 20:27

Chory skalar

Post autor: agnes8304 »

http://www.fotosik.pl/dodaj-zdjecie/krok-3

Chyba cos nie wyszlo. Uzyj opcji zmien. Marcin!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj informacje o które prosimy w dziale Regulaminie Działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
agnes8304
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2016 20:27

Post autor: agnes8304 »

150 litrów 4 skalary, 20 neonów,dwa mieczyki, dwie paletki, 6 kirysów, dwa glonojady, dużo roślin żywych, zamek, dwie rośliny sztuczne. "Podłoże kamieniste.
Chory skalar przestał jeść dwa tygodnie, reszta ryb je i rozwija się prawidłowo. Jakiś czas temu mieczyk miał białą kropkę, po wlaniu CMF zniknęła i zaczęło się wtedy coś złego dziać z tym skalarem. Chował się przy dnie za roślinami, fakt tamte skalary dużo większe od niego przeganiały go ale przestał też jeść, myślałam nawet że nie widzi bo pokarm obok niego przelatywał a on nic ale ucieka od innych skalarów więc musi widzieć. Zrobiła mu się biała kropka za okiem, taka jakby wata.
Stwierdziłam że ma pleśniawkę więc zastosowałam mu kąpiel w nadmanganianie potasu i patyczkiem starłam mu tą pleśniawkę ale na drugi dzień w tym miejscu wyrosło znacznie więcej i zrobiło się takie przekrwienie, może za mocno mu natarłam? Dodatkowo nad pyszczkiem kilka takich sterczących biało szarych narośli.
Nie mam pojęcia co jest nie tak a przed wszystkim nie wiem czy to nie jest coś poważnego.
Proszę poradźcie co robić.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium jest za małe na dyskowce, zarówno na paletki jak.i na skalary. Obsada jest źle dobrana, mieszasz ryby o różnych wymaganiach.

Jakie są parametry wody?
Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę?
Czym karmisz ryby?
Jak jest urządzone akwarium?
Masz kirysy czy kiryski?
Ryby denne bezwględnie wymagają piasku jako podłoża.

Niestety podejrzewam, że problem ma podłoże we wzajemnej agresji terytorialnych ryb stłoczonych na małej powierzchni. W uraz mechaniczny mogła się wdać pleśniawka. Podejrzewam również problem z parametrami wody powodujący osłabienie ryb.

Bez uporządkowania obsady nigdy nie będzie dobrze.
Czekam na odpowiedź na moje pytania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
agnes8304
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2016 20:27

Post autor: agnes8304 »

Parametry wody 5,7 pH
Ryby karmię pokarmem suchym i żywym głównie ochotką.
Jak jest urządzone akwarium? Z tyłu wyższe rośliny takie jak żabienice amazońskie i moczarki oraz sztuczna roślinka przód mniejsze anubias nana i ludwiga czerwona. Pośrodku akwarium stoi zamek. Obok kilka większych kamieni.
Wodę podmieniam średnio raz w miesiącu około 20 % wymieniam na nową.
Mam kiryski wiem już że powinien być piasek a nie żwir...to szybko zmienię.
Ogólnie od początku założenia akwarium wszystko było, nic mi nie zdechło.
Jeśli to pleśniawka to czy wystarczy zastosować cmf? tylko dlaczego on nie chce jesć?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmiany wody należy robić przynajmniej raz na tydzień w ilości 25%. Wywal sztuczne ozdoby i rośliny, mogą kaleczyć ryby.

Jakie są parametry wody: twardości? NO2? Czym był mierzony odczyn?

Zarówno skalary jak i paletki mogą być zarobaczone i rozumiem, że nie były odrobaczane? I jeszcze raz powtarzam: masz za małe akwarium na te ryby.
Jakie są wymiary zbiornika?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
agnes8304
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2016 20:27

Post autor: agnes8304 »

Testem kropelkowym mierzącym odczyn pH.
Nie wiem jaka twardość wody,
Odrobaczane nie były.
Wymiary zbiornika 120/50/55

Ok, już wiem mówisz że za małe akwarium.
Powiedz proszę co zostawić, które ryby?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

agnes8304 pisze:150 litrów

Wymiary zbiornika 120/50/55
.
Nie rozumiem. To akwarium ma 150l czy więcej?

Zbiornik 150l ma najczęściej wymiary 110x35x40. O czym piszemy?

W jaki sposób utrzymujesz pH na niskim poziomie. Jak jest uzdatniania woda?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
agnes8304
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2016 20:27

Post autor: agnes8304 »

To jest jakieś dochodzenie czy co?
Pytam i proszę o pomóc co zrobić z tym skalarem i skoro za małe akwa to jakie ryby zostawić.
Skalar jest w innym akwarium i nie wiem jak go leczyć, jak tak dalej pójdzie to po prostu zdechnie w męczarniach.
Piszę Ci że wszystko jest ok, pozostałe ryby były i są zdrowe w 100 %.
Pomożesz czy mam zapytać kogoś innego?
Konkretnie: jaki lek podać temu skalarowi?
Jakie ryby zostawić?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Skalarowi możesz podać akryflawinę (Healtosan), ale skoro nie można zdiagnozować dokładnie problemu, to trudno jest cokolwiek napisać konkretniej odnośnie leczenia.

Nie wiem, czy akwarium jest za małe, skoro podajesz różne wersje pojemności. Możesz wstawić zdjęcie akwarium?

Naprawdę nie umiem Ci pomóc jeżeli uzyskuję od Ciebie informacje wzbudzające moje wątpliwości. Nawet nie wiem, jaką temperaturę wody utrzymujesz w akwarium.
Na chwilę obecną wiem tylko, że podmiany jakie robisz są robione za rzadko. Co tydzień to podstawa.

Ponawiam pytanie: czym jest uzdatniana woda do podmian? Moje pytania są normalne, trochę to wygląda na dochodzenie, ale podajesz tak mało danych, że trudno jest dojść co jest przyczyną problemu. A od tego trzeba zacząć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
agnes8304
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2016 20:27

Post autor: agnes8304 »

Ok, dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Może od początku.
agnes8304 pisze:150 litrów 4 skalary, 20 neonów,dwa mieczyki, dwie paletki, 6 kirysów, dwa glonojady, dużo roślin żywych, zamek, dwie rośliny sztuczne. "Podłoże kamieniste.
Co do ryb to trudno powiedzieć co możesz mieć a co nie (nieznane parametry wody) oprócz kilku oczywistych spraw.

- Palety odpadają bo to wysoce wymagające ryby co do jakości wody (do oddania)
- Kiryski odpadają bo rodzaj podłoża zły (już było pisane)
- Jeżeli wymiar zbiornika to 120x50x55 to spokojnie mogą być w nim skalary i dwie pary dałyby sobie radę, ale ... zawsze jest ale, jak skalary to nie mieczyki. Mieczyki woda twarda, zasadowa. Skalary miękka, kwaśna.
- "glonojady" - nie wiem co to dokładnie za ryba.
agnes8304 pisze:Parametry wody 5,7 pH
Nie przestawiłaś przypadkiem liczb i pH to 7,5?

Co do skalara - trudno powiedzieć, ale zerknij w necie na opis "Kostiozy". Jeżeli się zgadza zastosuj leczenie zgodnie z opisami.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ