Start akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Makos15
Posty: 2
Rejestracja: 02 gru 2016 1:26
Lokalizacja: Żyrardów

Start akwarium

Post autor: Makos15 »

Witam, jestem nowy na forum i też swieŻy w akwarystyce. Ostatnio nabyłem akwarium 120l używane i mam kilka pytań odnośnie sprzętu i zagospodarowania zbiornika. Oświetlenie które chcę przetestować to ledy http://allegro.pl/tasma-300-led-smd-505 ... 45772.html . mam możliwość zamontowania jarzeniówek słonecznych 18w tylko że pokrywa ma tylko jedno wejście na ów typ oświetlenia. Ledy mają wsumie 36w. Zainteresowany jestem małymi rybkami typu neonek pare żyworódek, sporo roślin oraz krewetki. Na podłoże chcę dać ziemie uniwersalną bez nawozów a na to bazalit czarny. Czytam na forach i w książkach odnośnie filtra jaki jest odpowiedni. Najbardziej mi sie podoba kaskadowy który bym przerobił zeby pobierał wode z okolic dna. Jednak chciałbym poznać opinnie bardziej zaawansowanych akwarystów. Obsada jaka mi się podoba to ok 30 neonków innesa, ok 3 parki gupików, 2 parki jakiś ładniejszych molinezji, z 6 kirysków z mniejszych odmian, parka pielegniczek ramireza oraz ok 10 krewetek. Prosiłbym o wasze opinnie oraz porady jak zacząć odpowiednio, o filtr jaka przepustowosć, oświetlenie, dno zbiornika, obsady. Pokarm - mam nieograniczony dostęp do dafni a zapasy mam zamiar zamrażać w torebkach do robienia lodu.
Z góry dziękuje za odpowiedzi i gorąco pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj na Akwaforum.
Makos15 pisze:Obsada jaka mi się podoba to ok 30 neonków innesa, ok 3 parki gupików, 2 parki jakiś ładniejszych molinezji, z 6 kirysków z mniejszych odmian, parka pielegniczek ramireza oraz ok 10 krewetek.
To nie jest najlepszy wybór, albo gupiki i molinezje, albo neony i pielęgniczki, to ryby o różnych preferencjach (skrajnych), co do twardości wody. Jeśli nie zamierzasz specjalnie mieszać wody kranowej i demineralizowanej, zdecyduj się na gatunki ryb wód zasadowych.
Makos15 pisze: Ostatnio nabyłem akwarium 120l używane i mam kilka pytań odnośnie sprzętu i zagospodarowania zbiornika.
Jeśli ja miałbym teraz zakładać akwarium, to dałbym szybę nakrywową zamiast pokrywy z ABS, a oświetlenie to żarówki energooszczędne różnych barw. Pokrywa z ABS nie pozwala za bardzo "poszaleć" z oświetleniem, a żarówkami możesz mniejszym kosztem dopasować sobie oświetlenie indywidualnie.
Makos15 pisze:Najbardziej mi sie podoba kaskadowy który bym przerobił zeby pobierał wode z okolic dna. Jednak chciałbym poznać opinnie bardziej zaawansowanych akwarystów.
Napiszę tak: każdy przewidziany do takiego litrażu będzie dobry. Zapewne ilu użytkowników, tyle opinii.
Makos15 pisze: Na podłoże chcę dać ziemie uniwersalną bez nawozów a na to bazalit czarny.
Zamiast ziemi daj glinę, mniejsze prawdopodobieństwo, że coś sfermentuje.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Makos15
Posty: 2
Rejestracja: 02 gru 2016 1:26
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Makos15 »

Energooszczedne w sensie takich do kuchni rurkowe? Z glina pierwsze slysze, chodzi o taka zwykla gline z dzialki? Rosliny dobrze w tym rosna? Jakos ją dezynfekowac?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Żarówki energooszczędne to świetlówki ze zintegrowanym w oprawie statecznikiem, są o różnych mocach i barwie. Jeśli chodzi o budowę, to są to "rurkowe" żarówki.
Zwykła glina lub kulki gotowe kulki gliniano-torfowe, mogą być też i pałeczki nawozowe.
Same podłoże nie wystarczy aby rośliny "dobrze" rosły, zapewnij odpowiednią ilość CO2 i światła, a glina podłożu w zupełności wystarczy (są takie tabele zależności KH/pH/CO2, z których wynika ile czego będzie w akwarium, jeśli pomierzymy i porównamy wyniki z tabelami).
Rośliny w zasadzie nie dezynfekuje się specjalnie, można rosliny pomoczyć kilkanaście minut w nadmanganianie potasu (z apteki), ale głównie chodzi o zawleczenie - czasem niepożądanych - ślimaków. Wtedy wystarczy roślinę dać do miski z wodą i zobaczyć, co wyjdzie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

Jesli chodzi o pokarm to może lepiej zrezygnuj z dafnii i zastąp ją artemią albo wodzieniem, pokarmy te są znacznie zdrowsze dla ryb a i te chętniej je zjadają.
kagaja
Posty: 1
Rejestracja: 15 gru 2016 10:20
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kagaja »

z tego co czytam to za dożo nie chcesz wydać na to akwarium wiec raczej idź w kierunku low tech.
Lepiej ziemie sobie odpuść skoro jesteś świeżakiem w akwarystyce.

Kup sobie jakiś substrat pod żwir, majatku nie wydasz a na pewno sobie nie zaszkodzisz unikniesz wielu kłopotów na starcie. Przykryj to bazaltem. Kup duzo roślin invitro (brak ślimaków) tak zeby obsaddzić przynajmnirj 70% podłoża.
Rybki lepiej zyworodne ładne kolorowe brak problemów w chodowli, pozyteczne, krwetki i jakies slimaki z tych co sie nie mnożą jak szalone.

te paski ledowe to dokup profile (radiatory) i poliwenglan lity i pożądnie to uszczelnij silikonem. max 0,5 w na litr jak chcesz wiecej to juz musisz miec CO2 i pozadne podłoże i nawoźić akwarium czyli stos kasy na starcie (High tech)
ODPOWIEDZ