Nowe akwarium 112 poradźcie!!!

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
jarek99
Posty: 3
Rejestracja: 07 kwie 2006 8:06
Lokalizacja: Warszawa

Nowe akwarium 112 poradźcie!!!

Post autor: jarek99 »

Witam!

Mam zamiar założyć sobie akwarium właśnie 112 litrów płaskie. Jestem zupełnie początkujący, jeszcze niezbyt dużo wiem na ten temat. Mam do was prośbę abyśmy mi doradzili zestaw jaki kupić. Chciałbym aby nie wymagało za dużo pracy. Dlatego chciałbym jakis dobry filtr wewnętrzy ponieważ zewnętrznego nie mam gdzie ustawić. Tylko jaki wybrać. Jaka grzałka i wogóle wszystkie sprzęty jakie byście mi polecili aby pomogły mi w utrzymaniu akwarium w czystości. Myslałem o rybkach kilka glonojadów dwa sumiki rekinie i gurami. Może tutaj także mi doradzicie co wybrać? Czekam na wasze podpowiedzi. Z góry dziekuję wam

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Witaj, hmmm co do rybek to może na samym końcu albo jeszcze później jak ruszy Twoje akwa lub jak juz bedziesz gotowy merytorycznie do rybek ktore potencjalnie bys chciał. Zacznijmy od sprzetu. Zatem polecam filtr zewnetrzny, jakis kubełkowy, duża gama do wyboru zarówno firm jak i filtrów. Na Twoje akwa jakis moze filtr tetratex ex 600 lub nawet ex 700 (nadfiltracja tez pożądana a i zapas czasem sie przyda). Oczywiscie grzałka z termostatem również jakies 100-150W. Co do akwa nie wiem, kupujesz gotowe, robisz sam, kupujesz z pokrywą i oswietleniem, czy osobno, bo troche tutaj mi trudno doradzac. Wszystko tez poniekąd zalezy od zasobnosci portfela i desperacji akwarystycznej. Zakładam, że kupujesz gotowe akwarium z pokrywa i oswietleniem. Zatem oswietlenie w akwa nie bedzie zbyt wystarczajace (nie znaczy ze nie moze byc, ale to dluzszy temat), wiec moze z czasem jak nabierzesz smykałki zrobisz sobie przeróbke na wiecej świetlowek itp. No, jesli masz juz akwa, filtr, grzałkę, potrzebny jeszcze termometr wewnetrzny, a do akwa żwirek, rosliny (choć rosliny wybierałbym moze po ustaleniu jakie rybki tam bedą). Oczywiscie to teorai, a pisałeś ze filtr zewnetrzny nie wchodzi w gre wiec z wewnetrznych moze jakis Fluval np Fluval 3plus (dobra wydajnosc 700l/h) i powinien sie dobrze spisywać. Tyloe na wstepie, bo chyba mi sie watek gubi i rozjezdza, jak co pytaj :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
jarek99
Posty: 3
Rejestracja: 07 kwie 2006 8:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jarek99 »

chciałbym kupić gotowe z pokrywą i oświetleniem a chciałbym wydać na akwarium jakieś 500 zł. Na razie rozglądałem się na allegro w cenach.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

jarek99 pisze:chciałbym wydać na akwarium jakieś 500 zł.
Masz tu na mysli akwarium i sprzet rozumiem, no..powinienes sie jako tako zmieścić :? , choć mówię zalezy jak i co kupisz i jak bedziesz silnie zdesperowany, aby to miec i co miec :) Powodzenia zycze w zakładaniu nowego baniaka.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
jarek99
Posty: 3
Rejestracja: 07 kwie 2006 8:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jarek99 »

A co myślisz o filtrach wewnetrznych Weipro bądź Aqua-szut w cenach około 80-90 zł? Znalazłem je na allegro
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Co do Weipro sie nie wypowiem, ale chyba troche maja mała powierzchnie filtracyjna jak na moje oko, a Aquaszut no nie jest zły, polecałem Fluvala bo firma hagen uznana to raz, a po dwa Fluvala testowałem juz kiedy w swoim poprzednim akwa i byłem bardzo zadowolony, cichy, wydajny, duza powierzchnia filtracyjna, nieawaryjny, wiec stad moje zdanie.

Pozdrowienia

A co do ceny jak na te filtry Weipro i AquaSzut to chyba dosc drogo jak na allegro w sklepach internetowych jak na Twoje akwa tej firmy to koło 60 pln.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

powiem tak
jak zakładasz akwa i chcesz przy nim mało pracy mieć to odpuść sobie filtru wewnętrzne bo to jest masakra
wew->kaskada->kubeł->sump
min------------->>>>>>>max
tu masz luksus jakim cie obdaża filtr
poza tym przy akwa jest dość sporo pracy (dla początkującego)
min. zdobycie wiedzy a na to czasu schodzi że hej
nie zakładaj odrazu ze nie będziesz prawie nic robił przy akwa bo będzie z ciebie "siedzenie" nie akwarysta (bez obrazy oczywiście)
Pozdr August
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Awatar użytkownika
Qbas
Posty: 48
Rejestracja: 27 sty 2006 22:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Qbas »

Hmm...koledzy polecają ( i słusznie ) kubełek, natomiast znam to z własnego doświadczenia że nie odrazu Rzym zbudowano.
Ja zaczynałem w 112 litrach od wewnętrznego filtra AquaEl`a. Nie pamietam modelu ale ma możliwaśc oprócz gąbki podczepienia koszyczka z ceramiką, z czasem ryb przybyło ...no i pojawił się kubełek.
Sądzę że na początek ...jak nie przesadzisz z ilościa ryb to dobry wewnętrzny filtr będzie OK , ale wierz mi ...jak Cię TO wciągnie to za pół roku najpóźniej bedziesz miał kubełek.
Plus takiego rozwiązania jest fakt że już przez te pół roku można "dojrzewać" akwarystycznie no i nie trzeba odrazu wykładać olbrzymiej gotówki. ( Z czasem napewno też dojdzie zmiana świetłówek , a po roku zaczniesz rozglądać sie za czymś większym :D ) .
Szacuneczek Qbas
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

Ja mam na takie akwarium filtr kaskadowy Aquael FZN-2 i spisuje się bardzo dobrze.
Pisałeś że chciałbyś hodować w tym akwa suma rekiniego (PANGASIUS HYPOPHTHALMUS), więc od razu Ci odradzam tą rybę, gdyż dorasta do ok.30 cm, więc Twoje akwarium jest za małe.

http://s10.bitefight.pl/c.php?uid=45982

edit/:
Zajrzyj do tego wątku: http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=1812
Akwarium 112l
Kaskada Aquael FZN-2
grzałka z termostatem Aquael 100W
Oświetlenie: Aqua glo 20W, Sun glo 20W
Obsada:
2 skalary
1 gurami marmurkowy
4 żałobniczki
4 kiryski
2 cierniooczki
1 kosiarka
2 zbrojniki niebieskie
1 żabka
Awatar użytkownika
zipfer
Posty: 63
Rejestracja: 14 mar 2006 12:28
Lokalizacja: Belchatow

Post autor: zipfer »

Moze ja sie wypowiem jako poczatkujacy akwarysta ktory calkiem niedanow zalozyl swoje pierwsze akwa i spojzy na twoje problemy okiem nowicjusza nie starych wyjadaczy ;)
Ja zalozylem swoje akwa 126l mam w nim filtr wewnetrzny AquaEl Fan 2 i spisuje sie bardzo dobrze, grzalke z termostatem 100w ktora tez radzi sobie bez problemu i ladnie trzyma temperature. Co do twoich 500zl na akwa to powinno ci starczyc i jeszcze na piwko zostanie, ktore przy wygotowywaniu zwiru, zalewaniu akwa woda i tak dalej bardzo dobrze smakuje :D (ale to kwestja gustu). Ja sie w swoim akwa zmiescilem w 350zl ze wszystkim (filt, grzalka, akwarium, zwir) swietlowke juz posiadalem wiec mi odeszla. Rybki i roslinki to i tak pewnie bedziesz dokupywal z uplywem czasu wiec placisz w ratach :D
Zycze szczescia w tworzeniu swojego akwa, mi sie udalo, po 2 miesiacach rybki plywaja i widac ze maja sie dobrze, tylko pamietaj ze pochlania to duzo czasu, ale jak sie rozkrecisz to pewnie wejdzie ci to w nawyk, ja osobiscie dzis zakladam drugie akwa bo stwierdzilem ze przy jednym mam za malo pracy i tak moje 20l wlasnie zaczyna swoj byt
Pozdrawiam i przepraszam za bledy ale dyslekcje ciezko wyleczyc ;)
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

zipfer pisze:Ja sie w swoim akwa zmiescilem w 350zl ze wszystkim (filt, grzalka, akwarium, zwir) swietlowke juz posiadalem wiec mi odeszla.
:shock: Zmieściłeś się w 350zł!! Gratulacje!! :D Ja sobie nie wyobrażam zakupu wszystkiego od początku, włącznie z szafką pod akwa itd za takie pieniądze 8) Mimo, że częsć sprzętu udało mi się kupić dużo taniej, a szafkę sam robiłem więc też ok 150 zł do przodu.....
Popatrzcie ile mnie to kosztowało, odliczając nawet sporą część teoretycznie niepotrzebnych rzeczy...
http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=177 ... c&start=45

Tak się wydaje ale jak się podliczy każdy drobiazg to się tego uzbiera :wink:

Pozdrawiam i życzę sukcesów:)
Obrazek
Awatar użytkownika
zipfer
Posty: 63
Rejestracja: 14 mar 2006 12:28
Lokalizacja: Belchatow

Post autor: zipfer »

Tak jak patrze to jestem bardziej samodzielny i nie ide na latwizne

Filtr 60zl
Akwa 120 zl
grzalka 42zl
zwir 25zl
siatka 6zl
termometr 4zl
AquaSafe 9zl
tlo zrobilem sam
pokrywe rowniez
odmulacz jak wyzej
szafka, przerobilem troszke swoja stara i spisuje sie oki
Testy chce kupic w najblizszym czasie

Wniosek moj jest taki. Jak sie ma zaduzo pieniedzy i jest sie leniwym to mozesz wydac na akwa nieograniczona sume pieniedzy. A ja wole robic sam bo daje to duzo frajdy i satysfakcji
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

WItam
@zipfer
Świetnie, że u Ciebie to tak wygląda. ALe to tylko pozory 8) Nie piszesz już ile wydałeś na elektronikę, materiał i takie tam... Tak poza tym to nie podliczyłeś jeszcze wielu rzeczy, które pewnie masz a za które też musiałeś zapłacić 8) Myślę, że ty tylko tak sobie tłumaczysz( że mało kasy poszło) żeby się nie przestraszyć ile już na to akwa wydałeś :wink: Ja w arkuszu zapisuję każdą śrubkę, wężyk, zaworek itd. a z tego się nazbiera :wink:
Ja w każdym razie na ten podstawowy sprzęt wydałem tyle ile zaplanowałem, czyli zmieściłem się w 500zł. Nie wziąłem jednak pod uwagę całej masy drobnostek za które nazbierała się niezła sumka :cry:
Tak poza tym to na łatwiznę nie idę. Szafkę sam zrobiłem, pokrywę teraz rozbudowałem za pomocą dławika z żarówki energooszczędnej, mam bimbrownię ( zamiast kupować butle), żwirek też miałem z odzysku ale i tak musiałem dokupić bo mało go wyszł itp.itd.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia.
Obrazek
Awatar użytkownika
zipfer
Posty: 63
Rejestracja: 14 mar 2006 12:28
Lokalizacja: Belchatow

Post autor: zipfer »

Ja zdaje sobie sprawe ze teraz to juz pewnie przekroczylem z 500zl jak nie lepiej na akwarium a zalozylem jeszcze drugie akwa drugie akwa. Ale chodzi mi o to ze na start sie zmiescisz w 500zl a potem (przynajmniej w moim wypadku) wszystkie oszczednosci i tak dalej szly w akwarium (zdazalo sie ze w szkole nic nie jadlem zeby sobie zostawic jakies pieniadze i zainwestowac w roslinke czy rybki) ale to ci sie rozciaga w czasie i nie odczuwasz ze wydales juz np. 500zl
Co do reszty pierdulek ktore mi byly potrzebne to wszystko poznajdowalem w domu na dzialce i tak dalej. Nie policzylem jedynie tego ze zabralem mamie wszystkie przedluzacze w domu zeby podlaczyc caly sprzet wiec trzeba policzyc 15 zl ktore zainwestuje zeby kupic mamie przedluzacz. Nie musisz przeciez wchodzic do sklepu i zostawiac 1000zl wystarczy na poczatek filtr, akwarium, grzalka, termometr, pokrywa z oswietleniem a reszte dokupywac robic samemu kombinowac. Ja dzis zamiast siedziec i sie nudzic wsiadlem w samochod pojechalem do lasu i wykopalem 2 ladne korzenie ktore przygotuje sam zamiast za nie placic czyli zaoszczedzilem 56zl jezeli bym kupowal korzenie w takiej cenie jak ty. I wlasnie zauwaz ze na takich rzeczach ktore zrobilem sam chyba najwiecej sie oszczedza.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ