Nawozy plynne - opinie

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Nawozy plynne - opinie

Post autor: mark_farina »

Siemana

Tak se pomyslalem ze warto by sie podzielic spostrzezeniami i opiniami na temat plynnych nawozow. Co stosujecie u siebie co dobre co slabe?

Obecnie jestem w fazie testowania plynnego nawozu firmy JBL Ferropol. Kupilem przez neta 12euro + przesylka za 625ml. Cena dosc wygorowana ale czemu nie. Producent poleca dawkowanie 10ml na 40L / tydzien.

Obrazek

Osobiscie mam w zbiorniku dosyc duzo roslin i podaje CO2 z butli oraz mocno swiece. Wczesniejsze nawozy plynne NO NAME z akwarystycznych lalem w proporcjach 20ml na 100L / tydzien bo tak polecal producent. Glonow nie bylo, nitkowatych, okrzemek, nalotow i waty brak. Podawalem dodatkowo potas i zelazo.

Po uzywaniu produktu JBL w ilosci zalecanej przez producenta po pierwszym tygodniu pojawily sie nitki w malych ilosciach ale pojawily sie na gornych odcinkach roslin. Wniosek? Produkt JBL jest bardzo mocno skoncentrowany i zawiera naprawde mocne/dobre ilosci mikro/makro. Obecnie dawkowanie zmniejszylem do 10ml na 100L / tydzien i obserwuje. Na szczescie nitki przestaly atakowac i powoli wszystko wraca do normy. Trwa dobieranie odpowiedniej tygodniowej dawki.

Zalety:
- skoncentrowane i mocne dzialanie, producent poleca wg mnie zbyt mocna dawke
- bardzo ladne wybarwienie roslin czerwonych - dobre dawki zelaza
- soczyste kolory roslin
- brak barwienia wody
- odpowiednia ilosc mikro/makro bez koniecznosci lania dodatkow

Wady
- cena troche duza
- ryzyko ze przedawkujemy i mamy glony nitkowate

No to tyle, moze komus sie przyda :)
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Ja obecnie stosuję nawozy w płynie firmy Waterboost. Z uwagi na dużą obsadę roślin również stosuję CO2 oraz mocne oświetlenie.. Na swoje 192l stosuję raz tygodniowo dawki ww nawozów w ilościach: Fe 30ml, K (lub makro) 30ml, Mg 20ml. Koszt nawozów 20zł/butelka 500ml w Kakadu.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Linia BlueLine bardzo dobrze się sprawdza. Za taką cenę to nawet nie interesują mnie inne nawozy. Robione przez akwarystów dla akwarystów &#9786; Do tego fachowo doradzają w temacie nawożenia.
***** ***
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

Peter007

Też polecam ;)
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Co stosujecie u siebie co dobre co slabe?
Kilka lat temu stosowałem Bio-Florin od Tropicala (tego dla roślin doniczkowych), jakieś 2-3ml na 100l raz w tygodniu, dodatkowo siarczan potasu (nasycony roztwór) 2 razy w tygodniu ale nie pamiętam dawki. Bez Bio-Florinu NO3 i PO4 szybko spadały do zera a tak pilnowałem poziomu ok 10-15mg/l NO3 i chyba 2mg/l PO4.
Efektów ubocznych brak.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Rowniez jestem w trakcir testowanis blueline i ciesze sie widzac pozytywne opinie :lol:
ODPOWIEDZ