Akwarium na Komodzie 400 litrów.

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Peterrock
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2017 18:00

Akwarium na Komodzie 400 litrów.

Post autor: Peterrock »

Witam.
Chcę ustawić zbiornik ok 400 l na komodzie o wymiarach 170/41 cm.
Komoda ma blat o grubości 3 cm i 4 podpory ze sklejki 1,5 cm. Wszystko wzmocniłem kĄtownikami typu "L " dla stabilizacji całej komody i ze względu na obawy czy całość wytrzyma ciężar 400 l.
Tak to mniej więcej wygląda:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... heater[url]
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater[/url]
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... heater[url]
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater[/url]
Pytanie dla znawców, czy wzmocnić jeszcze jakoś dodatkowo te 4 podpory czy wytrzyma ciężar tak jak jest?[/url]
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Ja bym się bał ustawić na tym pół tony. Jakie tam będą plecy?
***** ***
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Peterrock ja bym na tym nigdy nie postawił 400l. Te kątowniki nie są żadnym wzmocnieniem.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Peterrock
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2017 18:00

Post autor: Peterrock »

Sklejka 1,5 cm. Tak myślę może zainstalowanie po 4 dodatkowych podpór na rogach bocznych szafek załatwi sprawę.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Może pomyśl lepiej nad jakimś stelażem. W razie draki ścierka nie wystarczy.
***** ***
Awatar użytkownika
giewont
Akwarysta
Posty: 612
Rejestracja: 30 gru 2014 17:23
Lokalizacja: Wszebory pow. Wołomin

Post autor: giewont »

Daj pełne plecy z płyty 1.8 mm i będzie OK.
Pozdrawiam Marcin
Roślinne Senegalusy 240 l
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Jak się nie mylę,to te kątowniki co masz,mają wytrzymałość max40kg,mało tego,mają być zakotwione kolkami rozporowymi min 8mm a nie wkrętami. Może 100l bym położył,może.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Peterrock
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2017 18:00

Post autor: Peterrock »

Skorzystam, bo tu i wszędzie mi odradzają tak to zostawić i się nie dziwię, bo sam mam obawy, dlatego ten temat założyłem:D. Dołożę zwykły klocek drewniany 4 x 5 cm przykręcony do blatu na wszystkich krawędziach i wzmocnię jeszcze pionowo rozporami w 8 punktach :)
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Dodaj zdjęcie po wykonaniu.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Peterrock
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2017 18:00

Post autor: Peterrock »

Kross pisze:Jak się nie mylę,to te kątowniki co masz,mają wytrzymałość max40kg,mało tego,mają być zakotwione kolkami rozporowymi min 8mm a nie wkrętami. Może 100l bym położył,może.
Mam na takich wzmocnieniach 112l x 2 akwa i nic się nie dzieje ale 224 l to nie 400 l kamieni kupę i żwir 7 cm. No ale lepiej dmuchać na zimne :). Cieszę się że tak szybko reagujecie na nowe posty. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Montowałem półki na takich profilach w poprzedniej pracy.

Raz się czymś sparzysz,a raz nie. Lepiej spać spokojnie,niż pływać we śnie :mrgreen:
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Słabo to wygląda, ale po odpowiednim wzmocnieniu da radę.
Po pierwsze żadnych nóżek, szafka musi stać całą podstawą na równym podłożu. Musi trzymać poziom. Jeśli jest krzywo to nie ma co kombinować.
Po drugie płyta na plecy jak pisze giewont, tylko oczywiście 18mm gruba &#128512;. Płyta OSB, albo meblowa, przykręcić ją trzeba do blatu i wszystkich ścianek pionowych wkrętami fi4 długimi na 50-60 mm. Co 15cm. Skręcamy w otwór nawiercony wiertłem fi3. Mamy stabilny tył.
Po trzecie kątowniki - te co masz się nie nadają, ale jak już są to zostaw. Kup jeszcze 8 sztuk kątowników ciesielskich i przykręć je w bocznych szafkach po dwa u gory i dwa na dole w przedniej części szafki. Tu jest pewien problem, bo możemy przykręcić tylko do cienkiej płyty, użyj jak najdłuższych wkrętów które nie przebijają płyty i wkręcaj we wszystkie małe otwory w kątowniku. Kątownik od strony szuflad możesz przykręcić śrubą z podkładkami, nie będą widoczne. Tym sposobem mamy ustabilizowany przód.
Po czwarte przykręcamy półki do ścian bocznych i pleców szafki. Takie wkręty jak do mocowania pleców i również nawiercamy.
Na koniec sprawdzamy blat, czy się nie ugina. Jeśli jest ok to dajemy podkład i stawiamy akwarium. Jeśli się poddaje to trzeba do niego przykręcić drugi solidny blat.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Peterrock
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2017 18:00

Post autor: Peterrock »

malachio pisze:Słabo to wygląda, ale po odpowiednim wzmocnieniu da radę.
Po pierwsze żadnych nóżek, szafka musi stać całą podstawą na równym podłożu. Musi trzymać poziom. Jeśli jest krzywo to nie ma co kombinować.
Po drugie płyta na plecy jak pisze giewont, tylko oczywiście 18mm gruba &#128512;. Płyta OSB, albo meblowa, przykręcić ją trzeba do blatu i wszystkich ścianek pionowych wkrętami fi4 długimi na 50-60 mm. Co 15cm. Skręcamy w otwór nawiercony wiertłem fi3. Mamy stabilny tył.
Po trzecie kątowniki - te co masz się nie nadają, ale jak już są to zostaw. Kup jeszcze 8 sztuk kątowników ciesielskich i przykręć je w bocznych szafkach po dwa u gory i dwa na dole w przedniej części szafki. Tu jest pewien problem, bo możemy przykręcić tylko do cienkiej płyty, użyj jak najdłuższych wkrętów które nie przebijają płyty i wkręcaj we wszystkie małe otwory w kątowniku. Kątownik od strony szuflad możesz przykręcić śrubą z podkładkami, nie będą widoczne. Tym sposobem mamy ustabilizowany przód.
Po czwarte przykręcamy półki do ścian bocznych i pleców szafki. Takie wkręty jak do mocowania pleców i również nawiercamy.
Na koniec sprawdzamy blat, czy się nie ugina. Jeśli jest ok to dajemy podkład i stawiamy akwarium. Jeśli się poddaje to trzeba do niego przykręcić drugi solidny blat.

Dziękuje wam bardzo za mądre rady. Przesunę w czasie zakładanie zbiornika dopóki nie zrobię sobie odpowiedniej podstawy pod zbiornik. Cieszę się, że się tu zalogowałem :D
ODPOWIEDZ