[126l]dziennik. Pierwsze akwarium

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

dzielny
Posty: 32
Rejestracja: 05 lut 2017 18:51
Lokalizacja: Łomża

Post autor: dzielny »

Czy mogę tak wcześnie wrzucić już jakiegoś ślimaka? Jak tak to polecacie coś szczególnego czy to mniej więcej obojętne?
dzielny
Posty: 32
Rejestracja: 05 lut 2017 18:51
Lokalizacja: Łomża

Post autor: dzielny »

No to już 2 szt. ślimaków Military helmet wylądowało w akwarium. Ale nie chcą mi czyścić korzenia - więc trzeba czekać.
Lekka zmiana miejsc roślinek - poczytałem , pooglądałem i zdecydowałem na zmianę aby już ich nie ruszać jak przybędą mieszkańcy.
Za namową kolegów kubełek znalazł się poniżej akwarium - jak i również pompka. Dzięki tamu pompka jest prawie niesłyszalna:D
Postanowiłem postawić bimbrownię. Póki nie ma rybek mogę nabrać praktyki obchodzenia się w akwarium z CO2. Wężyk podłączyłem pod wylot wody z filtra.
Parametry wody:
NO2 - 0,2mg/l
pH - 7,8
KH - 9-10
GH - 17

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dzielny
Posty: 32
Rejestracja: 05 lut 2017 18:51
Lokalizacja: Łomża

Post autor: dzielny »

Część obsady wpuszczona oczywiście po zrobieniu testów.
https://www.youtube.com/watch?v=b7XGKBeye5A

Zwiększyłem oświetlenie, teraz jest 2x16W LED

Teraz mam pytanie. Widzę że filtr który posiadam ma problemy już z filtracją - pływa sporo paprochów. Lepiej dołożyć drugą pompkę do tej co mam (nie zajmuje miejsca w akwa) czy dokupić filtr wewnętrzny? Dołożenie drugiej pompki nie spowoduje rozszczelnienia filtra - pisałem w tej sprawie do producenta.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

No jatam paprochow nie widze. Jezeli myslisz, ze wode bedziesz mial jak w szklance, to sie mylisz. Nigdy tak nie bedzie.
Marin!
Ostatnio zmieniony 20 lut 2017 20:42 przez MarcinX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Dlatego się zastanawiałem czy ten minikani Ci pociągnie. Ja mam go w 112l i powiedziałbym, że jest tak na styk
***** ***
dzielny
Posty: 32
Rejestracja: 05 lut 2017 18:51
Lokalizacja: Łomża

Post autor: dzielny »

https://youtu.be/XNmFVUu3ETU

Dokupiona pompka mk-850. Działają obydwie więc już z filtracja nie mam problemu. Podopieczni rosną jak na drożdżach:) Ale mam atak okrzemków. Czy warto z tym walczyć? Podobno przy młodych zbiornikach jest to normalne i same znikają po czasie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium jest pustawe i nie zapewnia miejsc schronienia rybom. Daj chociaż trochę roślin powierzchniowych, żeby danio mogły odpocząć w cieniu.

Okrzemki powinny same ustąpić, ale również mogą być wskaźnikiem źle dobranego oświetlenia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Jak te dwie pompy zastosowałeś?
***** ***
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Ładnie. Jak jeszcze się rozrośnie to będzie efekt. Okrzemki na razie spróbuj przeczekać.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
dzielny
Posty: 32
Rejestracja: 05 lut 2017 18:51
Lokalizacja: Łomża

Post autor: dzielny »

Peter007 pisze:Jak te dwie pompy zastosowałeś?
W szeregu:) Pozostała mi albo całkowita wymiana nowego filtru na bardziej wydajny albo dwie pompki w szereg.
Akwarium jest pustawe i nie zapewnia miejsc schronienia rybom. Daj chociaż trochę roślin powierzchniowych, żeby danio mogły odpocząć w cieniu.
OK, więc rozpoczynam lekturę roślin powierzchniowych:) No i muszę pomyśleć nad lepszym nawożeniem CO2 niż bimbrownia bo jest mało wydajna.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

I to działa? Nie jest tak, że słabsza pompa przepchnie tyle wody ile może i poda tylko taką ilość do tej mocniejszej? Wtedy ta mocniejsza i tak przepuści tyle ile ta słabsza. A jak pierwsza jest mocniejsza to druga słabsza zblokuje tą wodę, bo nie da rady jej przepchnąć. Też planuję dokupić tą mocniejszą ale raczej chciałem jednej używać.
***** ***
dzielny
Posty: 32
Rejestracja: 05 lut 2017 18:51
Lokalizacja: Łomża

Post autor: dzielny »

Peter007 pisze:I to działa? Nie jest tak, że słabsza pompa przepchnie tyle wody ile może i poda tylko taką ilość do tej mocniejszej? Wtedy ta mocniejsza i tak przepuści tyle ile ta słabsza. A jak pierwsza jest mocniejsza to druga słabsza zblokuje tą wodę, bo nie da rady jej przepchnąć. Też planuję dokupić tą mocniejszą ale raczej chciałem jednej używać.
Przy najbliższej podmianie sprawdzę wydajność dwóch pomp przy zdjętym prefiltrze. Moim zdaniem jest zwiększona wydajność no ale na pewno nie 2x.
dzielny
Posty: 32
Rejestracja: 05 lut 2017 18:51
Lokalizacja: Łomża

Post autor: dzielny »

Dla 2 silników z pomiaru wyszło 1l - 10s. Co daje nam 360l/h. Po odpięciu jednego z nich z układu spadła wyraźnie wydajność. Więc to co pisze producent o 350l/h to chyba przy pustym filtrze. Teraz mam wpięty jeden na wolt filtra a drugi na wylot.

Od czego może się tworzyć film bakteryjny przy przykrytym akwarium? Gdy pozbędę się jego poprzez ustawienie wylotu filtra ku powierzchni tak aby tworzyły się bąbelki to dnia następnego mam go z powrotem i operację znowu muszę powtarzać.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Wylot ustaw na stałe w stronę powierzchni, będzie dobre napowietrzanie.
***** ***
dzielny
Posty: 32
Rejestracja: 05 lut 2017 18:51
Lokalizacja: Łomża

Post autor: dzielny »

Po dzisiejszym sprzątaniu :-D

https://youtu.be/7sEV9T8q2ms
ODPOWIEDZ