razbora klinowa pomocy

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

razbora klinowa pomocy

Post autor: aeaa »

Jedna z razbor (ma już z 2 lata) dziwnie się zachowuje. Jej ogon znajduje się ciągle wyżej niż tułów, unosi go do góry. Jej ciało wygina się w kształt banana. Co się dzieje ? Jest niemrawa, ciągle kłapie pyszczkiem jak by łapała tlen i pływa ok 5 cm pod taflą wody. Pozostałe ryby ok.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zapraszam do zapoznania się z Regulaminem Działu Choroby. Bez podania danych, o które w nim prosimy, nie można w żaden sposób postawić diagnozy problemu i zaproponować działania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

Post autor: aeaa »

Ryba prawdopodobnie ma uszkodzony pęcherz pławny. Co w takim przypadku zrobić ? Parametry wody i inne warunki wpływające na ryby są prawidłowe dlatego nie piszę o nich.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Zgięcie w pół raczej by sugerowało strucie azotem.
aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

Post autor: aeaa »

przyznam że źle to opisałem, ryba zachowuje się tak jak by do ogona miała podczepiony balonik który ciągnie jej ogon do góry. Sytuacja powtarza się co chwilę i ryba próbuje wypoziomować ciało machając płetwami. Dodam że ryby u mnie są karmione raz dziennie i jedzą pokarm bardzo łapczywie dlatego możliwe że połknęła z pożywieniem jakąś ilość powietrza które znajduje się teraz w jej przewodzie pokarmowym. zobaczę czy po zrobieniu "...." to minie
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

Post autor: aeaa »

ok BARA wypełniłem tak na szybko.
-akwarium ma podobno 112 ale wody jest zalane pod te wymiary 78,5x34x38 (h)
-15 razbor i pewnie z 15-20 krewetek, zbrojnik
-vipan sera, ichtio vit tropical (karmione ryby raz dziennie pokarm co drugi dzień zmieniany)
-24oc, parametry wody dawno nie mierzyłem
-inne zwierzaki: brak może jakieś pojedyncze ślimaki się znajdą
-woda podmieniana raz w tygodniu po 20% przy okazji odmulam dno.
-akwarium zalane ponad rok
-rok temu ryby zostały wpuszczone
-oświetlenie 18w świeci się po 12 h, filtr fzn-2, grzałka
-w akwarium jest dużo roślin żywych nie ma sztucznych roślin i ozdób
żwirek zmieszany z piachem
Przez rok padła tylko jedna ryba (miała zraniony bok). Inne ryby zachowują się normalnie.
W tamtym tygodniu usunąłem rośliny pływające gdyż pojawiały się glony. Ryba zachowuje się dziwnie od 2 dni.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

aeaa pisze:parametry wody dawno nie mierzyłem
aeaa pisze:Parametry wody i inne warunki wpływające na ryby są prawidłowe dlatego nie piszę o nich.
Aha.
aeaa pisze:vipan sera, ichtio vit tropical (karmione ryby raz dziennie pokarm co drugi dzień zmieniany)
A może coś... lekkostrawnego? Treściwego? np. mrożona artemia chociaż? ._.

Ryba może być też rozdęta. Profilaktycznie możesz zredukować karmienie do 1/3 obecnej dawki, podmiana 1/3 wody i zmierzyć poziomy związków azotowych. Tyle powinno Ci się udać zrobić w ciągu dnia, a w międzyczasie obserwuj rybę, czy pojawiają się inne objawy.
aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

Post autor: aeaa »

parametry wody mierzę co miesiąc-półtora (ostatnio 4 tygodnie temu), były prawidłowe i wręcz identyczne jak przy każdym pomiarze. Częstsze nie mają sensu skoro nic nie zmieniam w akwarium. Zmierzyłem dzisiaj NO2 i NO3 i jest 0. Mam 15 ryb na krzyż w akwarium 112 l i praktycznie zero gówienek na dnie więc bez mierzenia wiem że jest zero. Karmię ryby małymi porcjami więc 1/3 z tego co daję to będzie chyba głodówka. Wczoraj podmieniałem wodę tak jak co tydzień. Jedynie czego dawno nie robiłem to: wypłukanie filtra (jakieś 5 miesięcy temu) oraz nie podaje pokarmu żywego.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2017 19:54 przez aeaa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

aeaa pisze:Jej ciało wygina się w kształt banana.
Czy ryba chudnie? Być może nie ma to jakiegoś ścisłego związku, ale miałem i mam przypadek z razborami galaxy (tak wiem, nie ma takiego gatunku a nie chcę się wymądrzać nazwami - użyłem nazwy zwyczajowej).
Ryba zaczyna chudnąć i wyginać się w kształt banana. Zaczyna szybciej ruszać pyszczkiem, jakby łapała powietrze, ale pływa jako tako w ławicy i pokarm z reguły przyjmuje - jest niemrawa i muszę jej jakby pokarm pod pysk podać. Próbowałem odławiać takie sztuki i leczyć je w osobnym, małym akwarium. Leczyłem na nicienie capifsolem oraz metronidazolem na wiciowce - bez efektu.
Ponieważ ławica galaxy nie jest mała jak na akwarium, więc przypuszczałem, że po tarle samica jest osłabiona - stąd chudnięcie i wyginanie.
I tak napiszę, że nie mam pomysłu na opisywany przypadek, czytałem sporo na temat podobnych objawów chorobowych (Bednarczuk i Antychowicz), ale niestety, objawy wskazują także na inne choroby i inny sposób leczenia.
Obecnie po podmianie wody podaję sera fishtamin, być może jest to efekt osłabienia - zobaczymy.

EDIT: podobny opisywany przeze mnie przypadek ilustruje jedno zdjęcie w książce A. Bednarczuka i niestety opis pod zdjęciem wskazuje na nieznaną infekcję bakteryjną.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

Post autor: aeaa »

nie ryba nie chudnie jest najgrubsza w stadzie.
Jeśli to infekcja bakteryjna to pewnie odizolowanie ryby już nic nie da :(

Przypatrzyłem się rybie dokładniej i widzę że prawdopodobnie ma chyba jakieś uszkodzenie mechaniczne ciała, jej ciało nie jest wzdłuż grzbietu proste tylko na wysokości środkowej części ogona tak jak by miała przetrącony kręgosłup ? Przypomniałem sobie że podczas niedzielnego czyszczenia akwarium kamień który położyłem na pokrywie przez przypadek wpadł mi do akwarium i możliwe że trafił rybę ? Ryba nie ma żadnych ran.

nie pisz posta pod postem, używaj proszę opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Kamień nie przetrąciłby ryby. Nie zdążyłby. Już prędzej pęcherz pławny. Albo wewnętrzna infekcja związana z przewodem pokarmowym. Lekkostrawne żarcie na pewno nie zaszkodzi.

Ładne poziomy azotu masz, więc strucie spokojnie można wykluczyć. A mierzenie po to się przydaje, że czasem coś zgnije w kącie i nie widać, ale widać oznaki.
aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

Post autor: aeaa »

Po kilkunastu dniach ... ryba dalej żyje, wciąż ma problemy z równowagą w wodzie ale prócz tego zachowuje się normalnie, inne ryby są ok... wnioskuje więc że nie jest chora.
ODPOWIEDZ