Dojrzałe akwarium i mętna woda

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
User2335
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2017 12:23

Dojrzałe akwarium i mętna woda

Post autor: User2335 »

UWAGA POST DLA TYCH CO LUBIĄ CZYTAĆ!

Witam. Posiadam akwarium 30l, filtr wewnętrzny Aquel FAN-mini plus, grzałkę Weipro (ustawiona jest na 26°C), podłoże składa się z substratu z krewetkami na którym leży żwir akwarystyczny. Woda została zalana 3 tygodnie temu. Wszystko było w porządku czyli woda się naturalnie zmętniła tak, że nie było nic widać na 2cm od szyby po jakimś tygodniu te zmętnienie ustąpiło, ale nie w 100% (filtr chodził non stop tak samo i grzałka). Muszę jeszcze dodać, że jakieś 3 dni po zalaniu wody wsadziłem w żwir patyki, które wyłamałem z jakiegoś krzaczora z parku. Oczywiście zanim je tam wsadziłem wyskrobałem tyle kory ile się dało, wysoliłem i wygotowałem.

Może to co zrobiłem było głupie, nie wiem jestem początkującym jeżeli chodzi o akwarystykę czytałem o tym dużo, ale nigdzie się nie doczytałem, że dodatki tego typu po wsadzeniu do nowej wody w akwarium mogą jej jakoś zaszkodzić. 3 dni temu robiłem testy pH na wodzie i wszystko było w normie tzn. wszystkie kolory wykazywały uśmiechnięte buźki czy jakkolwiek to opisać jednak woda wciąż była mętna (co prawda wyglądało to o wiele lepiej niż wcześniej). Dodam jeszcze, że w ciągu tych 3 tygodni w akwarium powstało sporo syfu nie wiem skąd to się wzięło (pewnie z tych patyków albo z nadmiaru jakiś współczynników).

Dookoła patyków wytwarzały się jakby białe błony, które miały konsystencje gluta, nie wiem czy to glony to zostawiam już wam do opisania. Usuwałem je ręcznie z patyków (nie wyjmowałem ich ani razu z wody...) później te gluty trafiały do filtra i znikały na jakiś czas. Z każdym takim działaniem było ich coraz mniej jednak powracały za każdym razem. Teraz ich nie widzę pewnie powrócą za jakiś czas. Po drugie na każdej ściance szyby pojawiły mi się takie małe brązowo-zielone kropki które wyglądały jak okrzemki. Te kropki mają od 1-2mm (wciąż się pojawiają jednak jest ich o wiele mniej). Usuwam je ręcznie.

Testy pH robiłem tylko ten jeden raz te 3 dni temu jak wspominałem wykazywały pozytywne wyniki jednak z tego co wiem w takim małym akwarium jakie posiadam parametry wody bardzo często się zmieniają i nie wiem jak to teraz wygląda. Poszedłem do zoologa po radę. Facet mi powiedział, że mam zrobić podmianę wody. Wczoraj zrobiłem podmianę wody jakieś 20% (wcześniej ich nie robiłem). Postanowiłem również że wycisnę gąbkę w filtrze (czyściłem filtr w wodzie z akwarium i nie czyściłem go tak dokładnie). Doczytałem się, że problemem mogą być pierwotniaki i że dobrze jest ustawić w takim przypadku grzałkę na 30°C. Tak też zrobiłem poza tym filtr trochę podniosłem do góry tak aby woda wylewała się prosto na taflę i odblokowałem dopływ powietrza w rurce. Czytałem, że to odpowiedni sposób żeby napowietrzyć akwarium i żeby między innymi przyspieszyć zakończenie dojrzewania akwarium. 30°C i napowietrzanie zostawiłem na noc. Dzisiaj jak wstałem zmieniłem temperaturę na taką jaka była jednak wciąż napowietrzam. Dodam, że oświetlenie chodzi minimalnie 8h dziennie. W nocy je wyłączam bo nie mogę spać :D Nie posiadam żadnych rybek ani roślin. Cóż... jednak woda jest cały czas mętna. Proszę was o radę co mam robić, co zrobiłem źle może coś mam dokupić? Jak długo jeszcze czekać? Bardzo proszę o rady od was. Dzięki za przeczytanie.
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

Błędy, błędy i jeszcze raz błędy.
1. Podaj dokładne parametry wody. Testy mają być kropelkowe a nie żadne ''uśmiechnięte buźki'' czy co tam masz.
2. Jakie masz oświetlenie? Opisz dokładnie.
3. Jak chcesz żeby zbiornik zaczął dojrzewać skoro nie ma w nim roślin?
4. Lektura na dziś --> przeglądarka internetowa --> pasek wyszukiwania --> cykl azotowy w akwarium
5. Pokaż to ''akwarium'', wrzuć fotki na zewnętrzny serwer a tutaj wklej linki.
6. Opisz dokładnie filtrację - jakie masz wkłady w filtrze.
Jesteś na forum dość specjalistycznym i tutaj podaje się maksimum informacji w celu rozwiązania/usunięcia problemu.
Tymczasowo to tyle, dalej ''się zobaczy'' .....
Akwarystyka to fajne hobby :)
User2335
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2017 12:23

Post autor: User2335 »

1. NO3 10mg/l, NO2 0.5mg/l, 8 GH, 10 KH, 7.6 pH, CL2 1.5mg/l
2. Świetlówka Philips Genie 8W odpowiednik 38W barwa 6500K
3. Facet w zoologu powiedział żebym zalał tylko wody i czekał. Myślałem o tym żeby rośliny wsadzić po tym. Bałem się, że mi od razu padną od nieodpowiedniej wody.
4. Przeczytane. Przeczytać jeszcze raz? :D
5. http://oi64.tinypic.com/2i0rpz7.jpg http://oi68.tinypic.com/2ldzq51.jpg http://oi66.tinypic.com/4hefie.jpg
6. Mam jeden wkład i jest to gąbka z resztą podałem nazwę filtra zaraz na początku posta. Dla 30-60 litrów, 4.2W, maksymalnie 260 l/h.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Cześć

Dość mroczny klimat na zdjęciach :). Najprościej to wywal te patyki z akwarium, zresetuj je i zacznij od poczatku z obsada roślinna. Szkoda czasu na ratowanie sytuacji.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

tez tak uważam że patyki leśne i żwirek niedokładnie wypłukany powoduje to zmętnienie,ja zakładałem ostatnio 30 i jak sama deszczownica tylko pracowała to na drugi dzień zmętniała mi woda i tak zostało,po 3 dniach zmieniłem na końcówkę z mocniejszym napowietrzaniem i w ciągu 8 godzin mimo iż podłoże mi pyli woda się wykrystalizowała.kup zwykły kawałek korzenia w zoologu i zasadź roślinki
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

@Nerochirurg ma rację - wywal to wszystko i zacznij od początku ale zanim to zrobisz to zastanów się co chcesz mieć w akwarium bo z tego co widać to miała być Azja?
1. NO2 - 0.5 - źle, akwarium nie dojrzało, cyklu brak bo roślin brak
2. Nie ma żadnego odpowiednika - 8W to 8W, barwa bardzo dobra
3. Facetowi powiedz żeby poszedł ulice zamiatać o ile wie jak się trzyma miotłę.
4. Jeśli masz czas i ochotę to tak, jeszcze raz.
5. Zbiornika nie komentuję bo to twój wybór, nic mi do tego.
6. Co do filtra to ciężko mi powiedzieć ponieważ nie mieszkam w PL ale ogólnie gąbka to dobre siedlisko bakterii, może niech inni się wypowiedzą.
Przemyśl sprawę na spokojnie, nie spiesz się. Zastanów się co chcesz mieć w akwarium, przeszukaj forum albo i neta. Masz czas.
Jeszcze jedno, zmieniłbym podłoże - piasek będzie o wiele lepszy szczególnie w tam małym zbiorniczku.
Akwarystyka to fajne hobby :)
User2335
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2017 12:23

Post autor: User2335 »

Te patyki koniecznie muszę wywalać? Myślicie, że na pewno leży w nich problem? Żwir był płukany do momentu aż nie było zanieczyszczeń w wodzie w której go płukałem więc raczej nie w nim problem. Zależy mi na tym żeby to wyglądało mniej więcej tak http://oi68.tinypic.com/28sxaw7.jpg chociaż nie wiem czy to jest możliwe w tak małym akwarium. W moim mieście są dwa zoologiczne i w żadnym z nich nie było czegoś na podobe patyków. Zrobię restart tak jak mówicie tylko jest pytanie rośliny mam zakupić obojętnie jakie i zasadzić je od razu po tym jak zaleje akwarium wodą czy mam odczekać trochę? I czy polecacie mi jakieś konkretne rośliny? Z tego co wiem rośliny również mają konkretne wymagania co do pH wody. Aha I co do NO2 tak jak pisałem robiłem te 3 dni temu test (teraz już 4) i wychodziło mi 0 tak samo z NO3 było równe 0. Niedawno też się skapnąłem, że mój filtr nie działał na pełnych obrotach i podkręciłem go kilka godzin temu, ale bez zmian. Czemu piasek będzie lepszy od tego żwiru co mam?
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

Radzę przeczytać jeszcze raz to co napisałem ze szczególnym naciskiem na:
'' ... przeszukaj forum albo i neta. Masz czas. ''
Żeby uzyskać taki efekt trzema mieć doświadczenie - dalej tłumaczyć nie trzeba.
Akwarystyka to fajne hobby :)
User2335
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2017 12:23

Post autor: User2335 »

W takim razie kupie jakiś korzeń na allegro pewnie będą jakieś ciekawe oferty. Nabiorę trochę doświadczenia kto wie może kiedyś mi się uda coś takiego stworzyć :D A co z roślinami? Jakie powinienem zasadzić na start?
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

Szybko rosnące i mało wymagające.
Akwarystyka to fajne hobby :)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

User2335 to co pokazałeś na zdjęciu to zbiorniki robione do zdjęcia a nie do prowadzenia na co dzień + duże umiejętności fotografowania. Skup się na aranżacjach długoterminowych, znajdziesz tego sporo. Co do restartu to zaplanuj to dokładnie, żeby nie zakładać w przyszłości podobnych wątków.

1. Sprawdź jaką masz wodę (parametry)
2. Sprawdź co możesz mieć w zbiorniku w związku z pkt. 1 i wybierz coś.
2a. Jeżeli możesz wpływać na parametry to wybierz obsadę i dostosuj je.
3. Wybierz aranżację i rośliny do Twoich warunków (światło, CO2, nawożenie itd)
4. Wystartuj zbiornik z pełną aranżacją i obsadą roślinną.
5. Cierpliwie czekaj na zakończenie cyklu azotowego.
6. Pomyśl o wpuszczeniu zwierząt.
7. Ciesz się.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
User2335
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2017 12:23

Post autor: User2335 »

Dziękuję za pomoc i szybką odpowiedź! Temat zamykam.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

User2335 pisze:filtr wewnętrzny Aquel FAN-mini plus
Od siebie dodam, że na takiej 'filtracji' jako obsadę można rozważać bojownika albo krewetki. Praktycznie zerowa pojemność filtracyjna, zatem zbyt wiele bakterii nie skolonizuje filtra, co oznacza, że akwarium będzie niestabilne biologicznie. Wsadzenie patyków spowodowało prawdopodobnie pojawienie się procesów gnilnych, a zatem wybicie amoniaku. To samo by było, gdyby wpuścić większą obsadę.
ODPOWIEDZ