Jak poprawić akwarium amatora?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Doppler
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2017 13:00

Jak poprawić akwarium amatora?

Post autor: Doppler »

Jestem typowym przedstawiciele grupy akwarystów amatorów, którzy nie mają zbyt dużo możliwości i siły aby stale dbać o akwarium (dzieci, praca...).

Czy można prosić o poradę co powinienem usprawnić przede wszystkim? Co mogę zrobić aby akwarium było zdrowsze, było więcej roślin itp.

Moje akwarium ma 240 l. (80x60x50). Ma już 3 lata. Masa gupików, zbrojnik, neonki, rodostomusy, 2 duże bocje siatkowane. 2 świetlówki (jedna UV) + 2 zestawy ledów. Oświetlam 10,5 h., światło słoneczne praktycznie nie dociera. Podaję CO2, czasem nawożę nawozem ogólnym, ziemia akwarystyczna w podłożu pod roślinami. Żwirek akwarystyczny, korzeni, kamienie (bez wapnia). Pokarm daję zróżnicowany przeważnie w płatkach. Filtracja zewnętrza 300l. Napowietrzanie przez ruch powierzchni wody. Czasem sprawdzam parametry wody paskami. Wszystkie parametry w normie - GH przy górnej granicy.

Akwarium ma czystą wodę. Ryby nie chorują, nie giną. Moje dwa główne problemy to czarne kępki glonów na kępkach liści (potworzyły się gdy wydłużyłem czas oświetlenia o pół godziny i nie mogę ich usunąć). Oraz to że większość roślin jaką daję do akwarium jest wyrywanych, obgryzanych, rośliny wiotczeją, są wykopywane. Utrzymać mogę tylko te o grubych twardych liściach.
piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

Post autor: piotrz23 »

Cześć,
Zacznijmy od tego, że większość akwarystów to akwaryści-amatorzy. Po drugie - zacznij czytać o podstawach akwarystki. Niestety przez Twój brak brak wiedzy źle wystartowałeś z akwarium. Masz w baniaku ryby o odmiennych wymaganiach. Podaj proszę model i wkłady swojego filtra. Nie ma czegoś takiego jak "parametry wody w normie". Chyba, że masz na myśli związki trujące dla rybek. Paski to niestety nie jest dobry wyznacznik parametrów wody - są nieprecyzyjne.
Doppler
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2017 13:00

Post autor: Doppler »

A ktoś na tym forum, oprócz krytyki tego co napisałem potrafi jakoś pomóc?

Filtr Fluvial 306, 3 warstwy (węgiel aktywny, Hagen Biomax, gąbki i kulki) dodawaną florą co jakiś czas w pastylkach. Czyszczenie filtra tylko przelewaniem wodą z akwarium. Czyszczenie dna tylko po wierzchu "odkurzaczem", nie więcej niż 15% wody i to bardzo rzadko.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Tu trzeba rybom pomóc, bo Ty niespecjalnie przejmujesz się ich losem
***** ***
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

Po pierwsze radziłbym zbadać parametry wody. Testy są dość drogie ale w sklepie akwarystycznym powinni zbadać próbkę za niewielką opłatą.
Kiedy już re parametry poznasz poczytaj na tej stronie (w encyklopedii) jakie wymagania co do wody mają dane gatunki ryb.
Kiedy już to ogarniesz najlepiej byłoby pozostawić tylko te ryby, które pasują do wody w Twoim akwarium. Resztę najlepiej byłoby oddać lub wymienić na inne ryby bądź rośliny.
Te czarne kępki, o których piszesz to zapewne krasnorosty (fajnie jakbyś wrzucił zdjęcie). Pozbyć musisz się mechanicznie. A aby nie nawracały, raz w tygodniu podmieniać wodę w akwarium. Skuteczne jest też podanie tzw CO2 w płynie bezpośrednio na kępki, strzykawką z igłą. Żeby to było jak najbardziej precyzyjne. Podczas operacji wyłącz filtr na jakieś pół godziny.
Radziłbym też często i dokładnie odmulać żwir. Niestety to nienajlepsze podłoże do akwarium, zbiera dużo syfu :/
Powyższe powinno sprawić że problemy znikną lub znacznie je ograniczysz :)
ODPOWIEDZ