Zbrojnik morderca?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Zbrojnik morderca?

Post autor: DelPiotrek »

Cześć,
Dzisiaj rano zauważyłem dziwne poruszenie w moim akwarium. Zbrojnik (zwyczajny, albinos, samiec) zaczął miotać się w rogu akwarium. Okazało się, że rzuca małą (ok. 2cm) molinezją. Szybko ją wyłowiłem, niestety była poraniona i zdecydowałem zamrozić ją w kubeczku. Prawdopodobnie umierała i tak bo po kilkunastu minutach było po wszystkim.
Czy to możliwe żeby zbrojnik ją zabił? Czy raczej umierała z innego powodu i potraktował ją jako padlinę? Myślałem że to ryby roślinożerne.
Zbrojnik na obecnie niecałe 10 cm, a mam go od centymetrowego dzieciaka. Nigdy wcześniej nie zauważałem żeby był agresywny...
Pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zbrojniki nie są typowymi roślinożercami, nie pogardzą zeskrobywanymi z kamieni i roślin skorupiakami, skąposzczetami i wszelkim innym białkiem, w tym padliną.

Jeżeli Twój zbrojnik jest odmianą wąsacza niebieskiego (nie podajesz gatunku) to być może gdzieś dorwał osłabioną molinezję i nieco jej skosztował.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Polowanie przez zbrojniki na osłabione ryby to nic dziwnego. Zwłaszcza, jeśli trzymasz je na wyłącznie roślinnej diecie, albo co gorsza, wyłącznie jako skrobaczki do glonów, nie pogardzą łatwym łupem.
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

BARA prawdopodobnie zbrojnik pospolity. Ale głowy nie dam. Kupiony jako "glonojad" w Kakadu.
Szczerze nie zauważyłem żeby jakaś ryba była w gorszej kondycji, ale nie wykluczam.
Dhuz karmię ogórkiem bo to jedyne warzywo jakie im smakuje. Oprócz tego jadają też płatki proteinowe, które spadną na dno.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

No to kolego jak masz molinezje ze zbrojnikiem, któreś z nich na tym traci. :P Wiesz raczej, że te ryby wolą odmienne warunki. Zjadanie resztek to dieta nie przystojąca zbrojnikom.
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

No nie powiedziałbym, że tak bardzo odmienne. W każdym razie zwróciłem już uwagę żeby zajęły się ogórkiem, bo głupio wyglądają jak żrą resztki.
ODPOWIEDZ