[250] Restart i nowa obsada akwarium z gurami

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Achaguma
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2017 13:44

[250] Restart i nowa obsada akwarium z gurami

Post autor: Achaguma »

Witam

Otóż zastanawiam się czy wybrane gatunki ryb są odpowiednie do akwarium o wymiarach:
-wysokość 50cm,
-długość 100cm,
-szerokość 30cm;
- w sumie ok. 250l
W baniaczku ma być dużo roślin i korzenie, co by rybki miały warunki zbliżone do naturalnych :-)
Podłoże z białego piasku.

Obecnie mam:
- gurami marmurkowe x4 (duże)
- x1 kirysek (mam zamiar dokupi jeszcze 5szt)
- kiryśnik czarnoplamy 2x (duże)
- glonojady (zbrojniki) 3x

Chciałabym dokupić jeszcze:
- pielęgniczki ramireza 3 parki
- ok. 40szt. neonów inessa
- bystrzyki (jeszcze nie wiem jakie) 4szt.
- prętniki karłowate, harem 1+3
- labeo 1szt.
- brzanke denisona 6szt.

Nie jestem pewna czy 250l to nie za mało dla tych ryb i nie chciałabym pozbywać się starej obsady, a zwłaszcza gurami, które są pięknie wybarwione. Jestem w stanie zrezygnować z bystrzyków.

Czy te rybki nie będą się gryzły między sobą? Powiedzcie co mogę zmienić w obsadzie i/lub z czego zrezygnować :/ Jeżeli potrzebna będą zmiany w doborze rybek wolałabym kolorowe i ruchliwe, takie aby po wejściu do pokoju rzucały się w oczy.

Z góry dziękuje za wszelkie rady i proszę nie hejtować bo dopiero się uczę, a akwarium przejęłam od taty :-)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [250] Restart i nowa obsada akwarium z gurami

Post autor: BARA »

Achaguma pisze:Witam

Otóż zastanawiam się czy wybrane gatunki ryb są odpowiednie do akwarium o wymiarach:
-wysokość 50cm,
-długość 100cm,
-szerokość 30cm;
- w sumie ok. 250l
W baniaczku ma być dużo roślin i korzenie, co by rybki miały warunki zbliżone do naturalnych :-)
Podłoże z białego piasku.

Obecnie mam:
- gurami marmurkowe x4 (duże)
- x1 kirysek (mam zamiar dokupi jeszcze 5szt)
- kiryśnik czarnoplamy 2x (duże)
- glonojady (zbrojniki) 3x

Chciałabym dokupić jeszcze:
- pielęgniczki ramireza 3 parki
- ok. 40szt. neonów inessa
- bystrzyki (jeszcze nie wiem jakie) 4szt.
- prętniki karłowate, harem 1+3
- labeo 1szt.
- brzanke denisona 6szt.
Niestety Twój zbiornik nie jest duży. Powierzchnia dna to tylko 100x30 .

Nie radze kupować ramirezów, kiryśniki je wykończą - dla kiryśników 100cm to i tak jest za mało. W dodatku na powierzchni 100x30 widzę max dwie parki pielęgniczek, nigdy trzy!
Neony Innesa są zimnolubne i nijak nie pasują do reszty obsady. Jak już coś to daj czerwone, maks 20 sztuk.
Bystrzyki są stadne, w zależności od gatunku należy trzymać minimum 8 sztuk.
Na prętniki karłowate nie masz miejsca trzymając gurami przy powierzchni wody 100x30. To są gatunki terytorialne!
Labeo wymaga długości akwarium minimum 120cm i będzie wchodziło w konflikt z kiryśnikami.
Na brzanki denisona masz za małe akwarium, dla tych ryb stadnych minimum 150cm długości akwarium...

Ogólnie: zbiornik pozornie duży jest po prostu źle dobrany parametrowo. Za wysoki, za wąski, za krótki.

Nie wiem jaki masz gatunek "glonojada". Możesz skonkretyzować?
Nie wiem jaki masz gatunek kirysków. Możesz skonkretyzować.

Moim zdaniem możesz maksymalnie dokupić kilka kirysków i wrzucić coś w toń wody (razborę klinową 15 sztuk?). Nic więcej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
phoneix
Posty: 16
Rejestracja: 06 lis 2016 11:34

Post autor: phoneix »

Witam, nie wiem kto podal Ci te objetosc. Obliczylem, akwarium posiada 150 l a nie 250l. takze mozliwosci znacznie mniejsze.
Achaguma
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2017 13:44

Post autor: Achaguma »

Akwarium jest profilowane i wygląda na bardzo masywne wiec tak na oko uznałam że to będzie 240l - 250l
Co do kiryska to mam tylko spiżowego.
Spiżowe nie podobają mi się wcale dla mnie są po prostu brzydkie. Mam zamiar polować w sklepach na odmianę corydoras julii.
Zbrojniki to zwykłe pospolite w tym dwa z mojej "hodowli"
Czy bystrzyki trzymają się w środkowej warstwie akwarium? Może dobre by były bystrzyki ozdobne 10 szt.?
Nie wiem co robi ;/ chciałam zacząć moją przygodę z akwarystyką ale chyba nic z tego nie wyjdzie ;(
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Oddaj tego kiryska i jeżeli planujesz pozostawienie kiryśników to już nic nie wrzucaj na dno.

W toń wody możesz wpuścić bystrzyka ozdobnego, będzie się trzymał poniżej środkowych warstw wody. Nic więcej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Achaguma pisze:odmianę corydoras julii.
To nie odmiana, tylko gatunek... Różne gatunki mają różne potrzeby i każdy potrzebuje własnego stada.
Achaguma pisze:Czy bystrzyki trzymają się w środkowej warstwie akwarium? Może dobre by były bystrzyki ozdobne 10 szt.?
Zależy, jak akwarium urządzisz.

Achaguma pisze:Nie wiem co robi ;/ chciałam zacząć moją przygodę z akwarystyką ale chyba nic z tego nie wyjdzie ;(
Przede wszystkim uspokój się i zwolnij. Pośpiech to zły doradca.
ODPOWIEDZ