Bystrzyk ze zmętnieniem na oku

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Bystrzyk ze zmętnieniem na oku

Post autor: michal78 »

Foto poniżej, zauważyłem to wczoraj. Jest to wypukła bezbarwna narośl na rogówce, z daleka wygląda na zmętnienie. Katarakta ? Ryba jest młoda, u mnie od 3 miesięcy, żaden osobnik ze stadka liczącego 6 sztuk w ciągu tego czasu nie chorował. Parametry wody są cały czas bez zmian (temp 26st, NO2 0, GH 9, KH 4, pH 7,5) Ryba zachowuje się raczej normalnie, żeruje.

https://images82.fotosik.pl/529/9f111c8e47381036.jpg
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Standardowo poproszę o podanie informacji zgodnych z Regulaminem Działu Choroby.

Bystrzyki lubią się przepychać, więc może być to uraz mechaniczny. W naturze nie pływają wokół kamieni, jaki widać na zdjęciu...

Masz za wysokie pH na trzymanie tego gatunku ryb, więc mogą być podatne na urazy i choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Nie jestem w stanie obniżyć pH , już podejmowałem takowe próby. Skutkowały tylko na chwilę. Myślę że nie jest to uraz mechaniczny, przed chwilą zauważyłem jasne przebarwienie o średnicy ok milimetra na boku ciałą innego bystrzyka. Coś zatem jest na rzeczy, jak sądzę zaraźliwego.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj proszę informacje zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.

Trzymasz ryby w mocno zasadowej wodzie, chociaż wymagają odczynu kwaśnego. Niestety to może być przyczyną problemów z rogówka i skórą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

litraż 90L
6x b. ornatus 10x neon czerwony, 6x kirysek (różne), 2x otosek, 2x ampularia, 2x k. amano
Pokarm podstawowy - vipan sery + granulat, tabletki, mrożonki
Temperatura wody 26st (kilka dni temu w wyniku awarii na pół dnia spadła do 23st)
Podmiany 1x w tygodniu 15%
Akwarium od 3 miesięcy
Filtracja zewnętrzna eheim 2424
Rośliny różnoraki (żabienice, kryptokoryny, anubias, elocharis, moczarka)
Podłoże żwirek i częściowo piasek

Ciężko mi opcenić jasną plamkę na boku ciała samca, może to być również uraz, bo samce trochę się ze sobą potykają (chociaż z reguły bezdotykowo)
Przygotowałem kąpiel w bactocapsie F dla samiczki z okiem ale niestety nie jestem w stanie jej złapać.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Pachnie mi to flexi albo zaczątkami ospy.

Kamień Ci nie podbija pH?
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Czekać zatem jeszcze czy zastosować coś ?
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trudno coś określić. Masz małe i nieco przerybione akwarium (pamiętam wymiary...), podmieniasz za mało wody, nie podajesz jej parametrów, wiemy o odczynie zasadowym...

Podmień więcej wody, zacznij odbniżać pH, obserwuj ryby. Bez diagnozy nie można przeprowadzić prawidłowego leczenia, a kąpiel krótkotrwała mija się z celem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Jest kolejny sygnał, kiryski ocierają się o kamienie jakby je coś swędziało, wedle opisów wychodzi mi ze to ospa, pleśniawka lub flexibakterioza. Proszę o szybką wskazówkę.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

zmętnienie oka + ocieranie = ospa

Jakbym miał strzelać :P
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

To jeszcze nie wszystko , kiryśnik znajomego (5cm) który chwilowo jest w tym zbiorniku (trafił do niego tydzień temu i jak sądzę mógł przywlec tą chorobę) ma białawe plamki na wąsach, wąsy łamią się w tych miejscach, kiryski również tracą wąsy (bycmoze przez owe ocieranie się). Czy szarawa plama na boku ciała bystrzyka nie jest zbyt duza na ospę ? W jej przypadku chyba jedynie małe kropeczki ?
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz fatalne podłoże dla ryb dennych, o czym wielokrotnie już pisaliśmy. To co się dziwisz, że kiryski tracą wąsy? Kiryśnik w Twoim akwarium? W 60x30? To jakaś pomyłka?


O śluzowaceniu neonów (problem opisany też przez Ciebie w dziale Choroby) już pisaliśmy. Popraw parametry wody, ryby nie będą chorować.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Nie było żadnych okaleczen przez 3 miesiące wiec to nie kwestia podłoża tylko obecnej sytuacji. Kirysnik jak wspomnialem nie jest mój. pH nie jestem w stanie zmienic. Czekam na rade co do infekcji.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

> Złe podłoże, było mówione
> Wsadzona ryba z obcego akwarium
> Ryby chorują

"Nie, wszystko robię dobrze, bo nic się nie działo, a teraz się dzieje, ale nic nie zmienię, bo przecież było dobrze"

Życzę Ci powodzenia w tym hobby z takim podejściem :P To, że kiryskom do tej pory 'nic nie było' nie znaczy, że nie mogły dostać infekcji teraz.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Nie napisałem ze nic nie zmienię. Chociaż porady bary co do sposobu obniżenia pH kwasem okazały się do niczego. Wszystko wracał do wartości początkowej za sprawą bufora KH. Liczyłem na pomoc w kwestii infekcji co jest sprawą pilniejszą niż wymiana podłoża (do ktorej juz się przygotowuje) ale chyba po raz kolejny się przeliczylem.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
ODPOWIEDZ