Akwarium 60l - porady

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Akwarium 60l - porady

Post autor: stachu108 »

Witam, cały czas rozważam jakie akwarium założyć i jak ono ma wyglądać.
Dotarło do mnie że moje odziedziczone 25l jest trochę za małe a maksymalny wymiar na jaki mogę sobie pozwolić 60l.

AKWARIUM PROFIL 60 L + POKRYWA LED - wynalazłem taki zestaw za 170zł z oświetleniem ledowym "Wyposażona w trzy moduły LED każdy po 4 diody + soczewka firmy SAMSUNG o łącznej mocy 7 W dopasowanej do wielkości zbiornika"

Jako że dopiero zaczynam swoją przygodę z akwarium myślę o głupikach i jakiś glonojadach.
Możecie polecić jakiś sprzęt do tego?
Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Profil okrada Cię z litrażu, do tego łatwiej się rysuje i zniekształca obraz. Na pewno chcesz się w to pakować?

Na "glonojady" akwarium za małe, zasrają Ci je bez problemu. Gupiki (nie głupiki) to już lepszy wybór, ale najlepiej same samce. Te ryby mnożą się w zastraszającym tempie.

Co do sprzętu to do akwarium ~60l filtr FZN-2 i grzałka 25W z choćby Atmana będzie ok.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Czyli lepsze będzie akwarium proste tak? A co do oświetlenia celować w ledy czy zwykłe lampy?
Jaka powinna być cena za taki zbiornik z pokrywą?
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Proste.

Oświetlenie zależnie od roślin - ledy sprawdzą się na pewno przy akwarium bez roślin, w glonarium, czy też zbiorniku z niewymagającymi gatunkami.

Ja bym Ci w ogóle odradzał pokrywę i sugerował iść w szybę lub pleksę nakrywkową + belkę LED. Wygodniejsze w obsłudze.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Wpadła mi w oko oferta 10 cm wyższe niż wyżej pisałem. W takim zbiorniku było by 72l. Czy warto wybrać taki wariant, i czy sprzęt który pan zaproponował też nada się do takiego litrażu?
A co sądzi pan o filtrze wewnętrznym? Czy to fajna opcja czy zwyczajnie szkoda na niego miejsca w zbiorniku. Oglądałem np filtr Tetra 800 IN Plus. Zdania są co do niego podzielone w komentarzach.
Niestety jestem ograniczony do 60cm szerokości.

Słyszałem gdzieś kiedyś dawno temu że przy spadku napięcia przy jakimś urządzeniu, akwarium wypluło całą wodę na podłogę. Niestety nie pamiętam jakie to bylo urządzenie.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2017 19:13 przez stachu108, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie ma żadnego sensu inwestować w akwarium wysokie i krótkie. Ryby pływają przed siebie, dla nich ważna jest długość i szerokość akwarium.

Podnoszenie zbiornika w górę to tylko kłopot z doświetleniem roślin i manipulacją przy podłożu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

stachu108 pisze: A co sądzi pan o filtrze wewnętrznym? Czy to fajna opcja czy zwyczajnie szkoda na niego miejsca w zbiorniku. Oglądałem np filtr Tetra 800 IN Plus. Zdania są co do niego podzielone w komentarzach.
Niestety jestem ograniczony do 60cm szerokości.

Słyszałem gdzieś kiedyś dawno temu że przy spadku napięcia przy jakimś urządzeniu, akwarium wypluło całą wodę na podłogę. Niestety nie pamiętam jakie to bylo urządzenie.
Niestety wiadomość edytowałem w momencie jak odpowiadała na nią Pani Barbara a bardzo mi zależy w szczególności na ostatnim pytaniu :) tym bardziej że nie mogę na nie znaleźć odpowiedzi w sieci.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Moze sie tak zdarzyc np w przypadku filtra zewnetrznego, kubelkowego lub uszkodzenia zewnetrznej grzalki przeplywowej. Bardzo zadkie zdarzenia ale czasem sie trafia, glownie z winy nas samych bo sprzet sie konserwuje i sprawdza oringi, uszczelki i kable.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Możesz dać filtr wewnętrzny, ale lepiej dać choćby zwykłą kaskadę.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

stachu108 pisze:Wpadła mi w oko oferta 10 cm wyższe niż wyżej pisałem. W takim zbiorniku było by 72l. Czy warto wybrać taki wariant, i czy sprzęt który pan zaproponował też nada się do takiego litrażu?
Na forum zwracamy się per 'Ty', jest luźniej i wygodniej :) Wysokość gra rolę jedynie wizualną - poza skalarami (które potrzebują kilka razy większego zbiornika) mało ryb wymaga wysokiego akwarium, choć też większa wysokość pozwala na aranżację z wyższych roślin lub elementów dekoracyjnych. Czyli co komu pasuje.
stachu108 pisze:A co sądzi pan o filtrze wewnętrznym? Czy to fajna opcja czy zwyczajnie szkoda na niego miejsca w zbiorniku. Oglądałem np filtr Tetra 800 IN Plus. Zdania są co do niego podzielone w komentarzach.
T800IP to niezły wybór, jeśli nie planujesz dużej obsady. Można go zasypać ceramiką lub lawą, więc nada się do filtracji biologicznej. Poza tym filtr wewnętrzny jak każdy inny. :)
stachu108 pisze:Słyszałem gdzieś kiedyś dawno temu że przy spadku napięcia przy jakimś urządzeniu, akwarium wypluło całą wodę na podłogę. Niestety nie pamiętam jakie to bylo urządzenie.
Filtr kaskadowy raczej Cię nie zaleje, jeśli uszczelki są sprawne. Mnie raz zalał, bo nie sprawdziłem uszczelki w nowym filtrze wyprodukowanym-w-Chinach :P Osobiście wolę raczej rozwiązania takie, jak filtry hamburskie i kasetowe, ale tu trzeba się pobawić.
DarkDonkey
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2017 18:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DarkDonkey »

stachu108 pisze: Słyszałem gdzieś kiedyś dawno temu że przy spadku napięcia przy jakimś urządzeniu, akwarium wypluło całą wodę na podłogę. Niestety nie pamiętam jakie to bylo urządzenie.
Przy braku zaworu odcinającego na wężyku z napowietrzacza może zdarzyć się taka sytuacja.
ODPOWIEDZ