Chory skalar

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
madmax_jaworzno
Posty: 3
Rejestracja: 01 maja 2017 19:28

Chory skalar

Post autor: madmax_jaworzno »

Opisz akwarium wg. wzoru:
-litraż (gł. 25cm x dł 60 cm x wys. 30 cm )
-obsada ryb 2x skalar , 4 około 7 cm molinezje , 1x glonojad , oraz około stadka małych 2-3 cm molinezje
-pokarmy którymi karmisz ryby - ovo-vit płatki , oraz ichto vit płatki
-temperatura wody i jej parametry (tem. wody 25 st , parametry nieznam )
-ew. inne zwierzęta w akwarium (zadne inne zyjątko)
-jak często podmieniasz wodę - tak co 6 mies.
-jak długo akwarium stoi - 2 lata
-jak dawno ryby zostały wpuszczone skalary od samego poczatku akwa , potem reszta dochodziła sporadycznie - ostatnie wpuszczenie rybek to ta gromadka małych molinezji około 3 tyg.temu
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę - uni filter 280 , oswietlenie w pokrywie 1 zarówka 15 w
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo - 5 rodzaji roślin ale nazw niewiem moze na zdieciach cos wrzuce to bedzie moze do rozpoznania
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby - zadnych sztucznych roslin
-co jest podłożem - żwir
2. Opisz objawy choroby:
-zmiany w zachowaniu ryby - pływanie ogon na dole głowa u góry , praktycznie cały czas siedzi w babelkach przy filtrze a oddycha tak jaby sie miał zamaiar zaraz udusic
-zmiany na jej ciele - zadnych zmian na ciele nie iwidze
-co się dzieje z pozostałą obsadą - wszystko oki
Ostatnio zmieniony 01 maja 2017 20:34 przez madmax_jaworzno, łącznie zmieniany 4 razy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeszcze nie mam swojego akwarium, ale na pewno pierwsze o co zapyta ktoś z wiedzą to będą to parametry wody i abyś dokładniej opisał swoje akwarium plus co ostatnio zmieniałeś w nim, inaczej nikt niczego nie wymyśli, możesz też zapodać zdjęcie ryby, może ktoś zobaczy coś niepokojącego[ja bym pewnie tak zrobił].
madmax_jaworzno
Posty: 3
Rejestracja: 01 maja 2017 19:28

Post autor: madmax_jaworzno »

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Na pewno będzie trzeba kupić testy na wodę- obecność azotanów i myślę, że na twardość-masz muszle w zbiorniku, a one zatwardzają wodę, wyjąłbym je od razu. Na pewno dowiesz się też, że skalary wymagają większego akwarium (http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... c-skalary/) i zjedzą Cię za brak podmian wody. Molinezje lubią twardą wodę i z nimi problemu nie powinno być, ale również one wymagają większego akwarium, tak samo glonojad.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Sporo błędów niestety. Obsada źle dobrana, akwarium za małe dla wszystkich ryb które posiadasz, muszle. Ale najbardziej zastanawia mnie podmiana co 6 miesięcy. Czy to znaczy, że wymieniasz całą wodę?
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

madmax_jaworzno pisze:-jak często podmieniasz wodę - tak co 6 mies.
Zacznij od podmiany wody 1/3 objętości. Kisisz ryby 2 lata praktycznie bez podmian wody, długo wytrzymały. Skalar jak nie osiągnął jeszcze 12cm długości, to znak, że trzymałeś go w niewłaściwych warunkach i skarłowaciał - wady rozwojowe sprawiają, że jest bardziej chorowity, organizm nie działa, jak należy. To, co obserwujesz, sugeruje zatrucie azotem. Więc... podmianki. Pora zakończyć to lenistwo już ;)
madmax_jaworzno
Posty: 3
Rejestracja: 01 maja 2017 19:28

Post autor: madmax_jaworzno »

Tak mi powiedzial znajomy zebym wody gule nie wymienial tylko dolewal jak mi odparuje. Co do podmiany to tak wymuenialem cala wode . Skalar ma juz jakies 10 cm

Jezeli chodzi o obasde to mialem tylko skalary plus glonojada . Podjechal mi kuzyn ktory ma rowniez akwarium i dal mi te molinezje wszystkie . Mowil ze nic im nie bedzie



proszę nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Czasem dolewki bez podmiany się sprawdzają, zwykle nie. Na pewno nie w przerybionym akwarium. Podmiana całej wody też nie jest wskazana. Zwykle oznacza restart, a przynajmniej ogromne zaburzenie biologii akwarium. Zastosuj się do tego co napisał Dhuz, podmiana 1/3 natychmiast. Podmiany powinieneś robić co tydzień. Pomyśl też o pozbyciu się części ryb. Koniecznie zmierz parametry wody, pH, GH, KH, NO2, NO3.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę nie pisz posta pod postem, jest to załamanie Regulaminu Akwaforum. Jak chcesz coś dopisać, użyj opcji "zmień".

Trzymasz ryby w fatalnych warunkach. Akwarium jest dla nic za małe, źle urządzone i źle prowadzone. Wyjaśniam: skalary wymagają zbiornika o wysokości minimum 50cm, powyżej 200l na jedną parę tych ryb, woda ma być kwaśna i miękka, dużo korzeni i roślin. Molinezje wymagają zbiornika o długości minimum 80cm, wody twardej i zasadowej, wręcz słonawej. Podmiany około 25% wody powinieneś robić co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna.

Proponuję: zacznij oddawać ryby, póki jeszcze żyją. Poczytaj podstawowe informacje dotyczące wymagań gatunków ryb, jakie trzymasz. Poczytaj o podstawach akwarystyki, o cyklu azotowym, parametrach wody itd.

Mieszasz ze sobą gatunki ryb o całkowicie odmiennych wymaganiach. Sporo się przemęczyły, nim zaczęły chorować...

A na teraz podmień jak najszybciej 50% wody. I wywal muszle!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Z tego co zdążyłem przeczytać to molinezje potrzebują dużego zbiornika i częstych podmian wody.
A na skalary sam sobie nie mogę pozwolić chociaż mam trochę większe akwarium.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
ODPOWIEDZ