Dyskusja o nawożeniu

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mysle ze apropos nawozenia warto porozmawiac o tkz blokadach zwiazkow mikro/makro itd.

Powszechnie wiadomo ze jeden zwiazek w nadmiarze moze przyblokowac drugi lub tez niedobor jednego nie pozwoli na wchlanianie drugie przez rosliny. Miedzy innymi dlatego nie powinno sie szalec z potasem, ktory w nadmiarze potrafi przyblokowac skladniki mikro. Kazdy to powtarza, a nie kazdy wie jak to sie dzieje. Lanie czegos w wode zeby bylo nie zawsze odnosi zamierzone efekty.

Czy mamy kogos na forum, kto moglby sie podjac tego tematu, ktory jest wg mnie szalenie wazny?
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Dla mnie bardzo ciekawy,bo planuje zakup sprzętu CO2. Więc chcę zaczerpnąć jak najwięcej wiedzy. Na razie o samym sprzęcie,nawozach i parametrach. Dobrze rozumiem,że przy dozowaniu CO2 taki test kropelkowy trzeba kupić(na CO2)? i kolejne pytanie,skąd wiecie ile bąbelków na minute podawać? Dodam że póki co,zestaw CO2 bez komputera kupię.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Kross pisze:Dobrze rozumiem,że przy dozowaniu CO2 taki test kropelkowy trzeba kupić(na CO2)? i kolejne pytanie,skąd wiecie ile bąbelków na minute podawać? Dodam że póki co,zestaw CO2 bez komputera kupię.
To, ile bąbelków na sekundę puszczasz, należy wyznaczyć doświadczalnie na podstawie pomiaru pH i KH. Poziomem CO2 w wodzie możesz wpływać na te parametr, ale ważniejsze od dozowania jest rozpuszczalność i tutaj dobrze jest poczytać o sposobach rozpuszczania (można dozować mniej bąbelków i dobrze mieszać lub dozować więcej bąbelków bez dodatkowego mieszania, wtedy część gazu ulatnia się).
Myślę, że warto spróbować taki test sobie kupić i wyrobić o nim zdanie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Hm...z tego co napisałeś krzych_100 wnioskuję że taki szklany nano dyfuzor że spiekiem ceramicznum,wcale nie jest dobry,tak? Lepsze byłoby podpięcie wężyka z butli do np.rurki wylotowej z filtra,przed samą deszczownicą? Wydziałem wykresy KH,że z tego można wyliczyć ile podawać CO2,co o tym sądzicie?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Wszystko zależy od oczekiwań, bo i dyfuzor spełnia swoją rolę (gaz co prawda nie rozpuszcza się cały, ale niektórym na tym zależy). Jeśli podłączasz gaz, to do wlotu filtra, by gaz miał jak najdłuższy kontakt z wodą oraz drobinki gazu zostały rozbite przez turbinę filtra. Czasem słychać, jak łopatki turbiny rozbijają większe bańki gazu (tak słychać, jak się powietrze dostanie do filtra).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

A ile czasu dziennie się podaje CO2? Gdy nie mamy komputera oczywiście. Wyczytałem różnie na forum i po necie,rozbieżności są ogromne,chyba że nie ma na to konkretnej odpowiedzi. Bo piszą różnie,że 24h,że tylko tyle ile swiecisz,lub np.godzine.przed załączeniem światła i pół godziny przed wyłączeniem. Więc?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ja mam umieszczony dyfuzor pod roslina H. Diformis, skutecznie przytrzymuje babelki i tak juz drobne, ktore wychodza z kostki lipowej. Dziala to jak mini dzwon bo szerokie i geste liscie tworza swego rodzaju parasol.

Osobiscie uwazam ze suplementacja carbo jest niezbedna, bo nie kazde ziele lubi CO2 rozpuszczone/nierozpuszczone w wodzie. Jesli podajemy tylko CO2 to moze byc tak ze niektore rosliny nie beda dobrze rosly, natomiast podawanie samego carbo bez CO2 sprawi ze inne rosliny beda cierpialy. Polaczenie carbo i CO2 ma bardzo dobry wplyw na rosliny przy odpowiednim mocnym swietle.

Uwazam ze KH w okolicach 7 do 8 jest najlepsze przy pH 7 i mamy bardzo dobra rozpuszczalnosc CO2 w wodzie bo az okolo 30mg/l.

Im wieksze KH tym wyzsze pH i mniej CO2 rozpuszczonego w wodzie. Np mozna miec twarda wode i podawac CO2 przy mocnym swietle, a jednak tego CO2 rozpuszczonego bedzie malo.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

mark_farina pisze: Ja mam umieszczony dyfuzor pod roslina H. Diformis, skutecznie przytrzymuje babelki i tak juz drobne, ktore wychodza z kostki lipowej. Dziala to jak mini dzwon bo szerokie i geste liscie tworza swego rodzaju parasol.

Osobiscie uwazam ze suplementacja carbo jest niezbedna, bo nie kazde ziele lubi CO2 rozpuszczone/nierozpuszczone w wodzie. Jesli podajemy tylko CO2 to moze byc tak ze niektore rosliny nie beda dobrze rosly, natomiast podawanie samego carbo bez CO2 sprawi ze inne rosliny beda cierpialy. Polaczenie carbo i CO2 ma bardzo dobry wplyw na rosliny przy odpowiednim mocnym swietle
Widzisz,jak tak czytam na necie co i jak,ile podawać przy CO2 to jest tyle samo zwolenników soli co i gotowych nawozów. Z tym że w przypadku tych gotowych,każdy podaje co innego,jedni potas i żelazo,drudzy samo carbo. Dlatego mam mętlik.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kross osobiscie uwazam ze trzeba lac nawozy ale z glowa i nie dlatego ze ktos Ci mowi zebys lal Potas, albo zebys mial duzo Zelaza czy tez utrzymywal proporcje/relacje NPK na poziomie 10:1:15. Gdybys sluchal co kazdy ci radzi to zbiornik pewnie by sie zamienil w jeden wielki glon.

Ja np. leje carbo i dozuje CO2 z uwagi na ilosc i roznorodnosc roslin (ponad 20gatunkow) i one na samym CO2 lub na samym carbo by nie rosly. Natomiast niema sensu zeby polecac komus kto ma same anubiasy i krytokoryny zeby lal carbo i dozowal CO2 juz z samego faktu ze jego swiatlo bedzie ponizej 0.5W/L i dozowanie CO2 sie nie oplaca. Mysle ze stad sie biora roznice, bo kazdy doradzi Ci to co jest dobre w jego zbiorniku, a nie koniecznie bedzie dobre w twoim.

Mysle ze powinno sie podchodzic indywidualnie do kazdego zbiornika, na podstawie takich zmiennych jak: swiatlo, rosliny, obsada dobierac podloze i nawozy. Tak mi sie wydaje ze w internecie duzo ludzi powtarza bez przemyslenia cos co ktos kiedys powiedzial.

Np. mozna robic sobie swoje wlasne nawozy uzywajac soli i ukladac proporcje pod wlasny zbiornik, ale te same proporcje nie beda dobre w innym zbiorniku i zaczna sie glony.

Ja wole lac osobno kazdy skladnik makro bo wiem ze mam nad tym kontrole, gotowe zestawy sa wg mnie do kwiatka bo w przypadku kiedy nie potrzebuje Fosforu a gotowy zestaw go zawiera, to narazam sie na niepotrzebny atak powiedzmy np. nitek.

To samo sie tyczy np. kulek z Allegro gdzie mamy NO3 i PO4. ktore zawsze jest w zbiorniku i pochodzi z pokarmu i kup rybich itd wiec dlaczego mam jeszcze sobie podnosic NP tylko dlatego zeby miec cala reszte?

Tak to wlasnie ogarnia moj maly mozg :)
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

mark_farina doskonale wiem,że każdy zbiornik jest inny. Dlatego pytam czy te wykresy KH jak dozować CO2,co są w necie są wiarygodne. Bo przecież musisz od czegoś zacząć a później sam dochodzisz powoli do ładu co i jak.

Tak czytam i czytam,dochodzę do wniosku że właśnie solami mamy najdokładniejsze nawożenie zbiornika. Parę testów, obliczeń i wiesz czego ile dawać,a dawkowanie co tydzień też wygląda całkiem nieźle,jeśli nie chcesz codziennie tego robić lub masz lenia,albo jak brakuje czasu :P

Jestem zdania,że skoro już się dozuje z butli CO2 i masz mocne oświetlenie,to szkoda marnować​ tego potencjału na rośliny mało wymagające.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Kross pisze:Dlatego pytam czy te wykresy KH jak dozować CO2,co są w necie są wiarygodne.
Są w miarę dokładne, bo zależności te są matematyczne, więc ktoś to policzył i wpisał w tabelę.

Kross w temacie zwolenników lania gotowych nawozów, to ja przypuszczam, że zwolennicy to ci, co nie potrafią tego policzyć (lub im się nie chce).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ