Glony???

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Brzanek
Pomocnik
Posty: 451
Rejestracja: 22 lut 2016 12:58
Lokalizacja: Ząbki

Post autor: Brzanek »

Czytam i nie rozumiem dyskusji o barwie.
Przecież Ledy też mają różną barwę światła.
To samo z wodą.
Nie nawożę w ogóle swoich akwariów, fakt, podaje CO2, ale w nieznacznej ilości. Wszystkie rośliny rosną aż za dobrze. Do podmian stosuje samą kranówkę i prosto z kranu - wężem. Nie będę pokazywał swoich szkiełek, musicie mi uwierzyć na słowo.

Ostatnie akwarium uruchomiłem tylko na modułach led o barwie 6500 i 8000.
Ponieważ lubię czasami poeksperymentować, to dałem dwa moduły niebieskie i dwa czerwone.
Rośliny szaleją. Z doświadczenia dodam - barwa poniżej 6000 k, to proszenie się o glony i ciągła walka z nimi.
Ale jak wiadomo, każde akwarium jest inne.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Cytując stronę sklepu "Moduł SUNNY emituje światło zbliżone do światła słonecznego o temperaturze barwowej 6500 K" czyli chyba jest ok.
Tak czytam i czytam i sam już nie wiem co robić.
Z jednej strony jeżeli zbiornik jest w stanie sam dojrzeć to dobrze z drugiej jeżeli mam walczyć z glonami bo nie mam fosforu czy potasu to trochę lipa. Znalazłem preparat Tropical który zawiera między innymi fosfor, potas i azot. Takie cudo kosztuje do 6zł.

Reasumując - z jednej strony fajnie było by chemii nie lać, z drugiej strony troszeczkę eksperymentując sporo się uczę.
Sam już nie wiem.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ucz się na własnych - a nie na naszych - błędach. Eksperymentowanie z akwarium bez ryb (!) nie jest takie złe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Brzanek
Pomocnik
Posty: 451
Rejestracja: 22 lut 2016 12:58
Lokalizacja: Ząbki

Post autor: Brzanek »

Stachu - akwarystyka uczy cierpliwości.
Tutaj efektów nie ma na drugi dzień.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

No tak ale jak bym dodał preparatu który zawiera fosfor, potas i azot to azot przy takim stężeniu NO2 nie wyjdzie mi bokiem? Podniosę jedno a drugim się dobije?
Brzanek Wiem że na efekty trzeba czekać ale glony akurat rosną w oczach. Dzisiaj w nocy podcinałem rośliny a wieczorem mam kolejną porcje.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

stachu108 pisze:Cytując stronę sklepu "Moduł SUNNY emituje światło zbliżone do światła słonecznego o temperaturze barwowej 6500 K" czyli chyba jest ok.
Oj Stachu, za dużo kombinujesz... Jeśli chcesz sprawdzić, jak to jest ze światłem, to nad akwarium daj żarówkę energooszczędną (np. 20W) i zobaczysz, jak ona wpływa na akwarium. LED-y są modne dlatego, że emitują skupiony strumień i mają dużą sprawność (emitują więcej światła z jednostki dostarczonej mocy). Czyli są rzekomo energooszczędne - po prostu przy dużo mniejszej mocy emitują porównywalny strumień światła.
Mało kto zwraca uwagę na widmo emitowanego światła (w dobrych i drogich świetlówkach akwarystycznych na opakowaniu jest nawet narysowane widmo, a przy diodach niestety nie).

Załącz sobie taką żarówkę i poobserwuj co się zmienia :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ