[72] Azja BW

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

[72] Azja BW

Post autor: piotrz23 »

Cześć. Zastanawiam się nad obsadą do mojego zbiornika, poniżej więcej informacji.
Akwarium: 72 litry
Wymiary: 60x30x40
Dekoracje: piach na dnie, mała gałąź, kilka kamieni, liście dębu i szyszki olchy
Filtracja: Multikani 800 z dwoma kanistrami wypełnionymi gąbką, keramzytem i ceramiką
Rośliny: kryptokoryny, limnofilia, mech, microsorium
Ogrzewanie: temperatura 26 st
Oświetlenie: belka oświetleniowa 2x18w, jedna świetlówka 6500k, a druga 10000k
pH-6,8
GH-8
KH-1

Zastanawiam się:
1+2/3 Prętnik Karłowaty
x10 Razbora klinowa/ Hengela

Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Nie wiem jak prętniki z razborami, ale dałbym zamiast razbor cierniooczki (jest piach) i więcej gałęzi. Natomiast dla prętników raczej wskazane jest dać rośliny pływające lub wgłębkę.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

Post autor: piotrz23 »

krzych_100 Dzięki za odzew. Całe życie myślałem, że dla cierniooczków minimum 80x30. :D A gdyby tak zamiast prętników dać jednego bojownika? Razbory chyba nie powinny za bardzo denerwować nawet najbardziej agresywnego osobnika. Co do wystroju. We filtrze używam deszczownicy przez co tafla jest w ciągłym ruchu. Obawiam się, że jakakolwiek roślina pływająca nie miałaby łatwo utrzymać się na tej tafli. Pomyślałem sobie, że nie będę przycinał kryptokoryny i vallisnerii (bo mam :) ) i ich liście będą ładnie pokrywały taflę. A gałęzie jeszcze dołożę, chociaż wciapałem tyle liści, że dna nie widać.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Hmm, z założenia "im większe, tym lepiej...", to byśmy nigdy nie mieli zbiorników, oczywiście jakieś minimalne wymagania należy spełnić :)
Ja mam takie podejście bardziej staroświeckie - mniej ryb, 2-3 gatunki góra, za to starać się urządzić tak warunki, aby rozmnożyć ryby uchodzące za trudne.
Miałem co prawda gurami w taki samym jak Twoje akwarium, rozmnażały się dosyć "obficie" i też akwarium było z założenia za małe (wtedy nie odchowywałem narybku).
Poczekajmy na opinię innych użytkowników.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Ciernioczkom może być jednak za ciasno, lubią czasem poszaleć ;)
Pierwsza obsada wydaje się dobra, choć chyba z cierniooczkami byłoby ciekawiej :)
Nurzaniec będzie robił cień, ale lepsze byłyby jakieś "pierzaste" rośliny jak np. Limofilia, czy jezierza.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dla cierniooczków minimalna długość akwarium to 80cm. Przy podanych przez Ciebie wymiarach mocno nie poszalejesz. Możesz dać kiryski panda na dno, w toń wody kilka razbor i jednego bojownika. Oczywiście pamiętając o zapewnieniu mu roślin pływających.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Kiryski pandowate z razborami i bojownikami...?
barttsw
Posty: 25
Rejestracja: 14 lip 2016 12:45

Post autor: barttsw »

BARA pisze:Dla cierniooczków minimalna długość akwarium to 80cm. Przy podanych przez Ciebie wymiarach mocno nie poszalejesz. Możesz dać kiryski panda na dno, w toń wody kilka razbor i jednego bojownika. Oczywiście pamiętając o zapewnieniu mu roślin pływających.
a jak to niby chcesz pogodzic?
Ryby mają się dobrze, dopóki nie chorują - a gdy to się dzieje, to wina nie może przecież leżeć po stronie akwarysty, bo miały się dobrze!
piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

Post autor: piotrz23 »

malachio Cierniooczki to moim zdaniem jedne z najatrakcyjniejszych rybek akwariowych, ale, według różnych źródeł w necie, potrafią osiągnąć do 12 cm. 60 cm akwa to chyba dla nich trochę za mało. Limnofilię też mam :) i też nie będę jej przycinał, więc położy się na tafli.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Macie rację, zapędziłam się. Kirysek panda wymaga chłodniejszej wody niż bojownik. Autora tematu przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

Post autor: piotrz23 »

W tej chwili najbliżej jestem, aby zdecydować się na Razbory i Bojownika. Nasuwają mi pytania: co najpierw wpuścić - bojownika czy razbory. I drugie pytanie. Ile razbor? 6? 8? a może mogę sobie pozwolić na 10 sztuk?
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Najpierw razbory. Co do ilości to im mniejszy gatunek tym więcej możesz wpuścić. Klinowych bym do 10-12 sztuk wpuścił.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

Post autor: piotrz23 »

Cześć. Szperając po necie natrafiłem na ciekawe rybki. Na myśli ma skrzeczyki karłowate lub pręgowane. Czy ktoś z Was hodował te rybki? Nadają się do 60x30? Na chwilę obecną najbliższy jestem do:
10x razbora espei
1+2 skrzeczyk karłowaty/pręgowany
ewentulanie krewtki Caridina cf. babaulti
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Jak pręgowany to 1+1, jak karłowaty, to grupa ;)
ODPOWIEDZ