Zakup akwarium 72 lub 112l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Ok,
jutro zamawiam zestaw:
- akwarium 112l 80x35x40 lub 126l 80x35x45
- filtr Aquael Turbo 1000
- grzałka z termostatem 100W
- termometr słupkowy
- pokrywa T5 2x24W
- odbłyśniki
- kostka lipowa JBL jako dyfuzor do bimbrowni
- silikon akwarystyczny
- kulki gliniano-torfowe
- podłoże żwirek kwarcowy czarny 2mm<
- podłoże żwirek kwarcowy jasny 2mm<
- korzeń mangrowca 50x30x25
- skorupa kokosowa
- programator czasowy
- wężyki
- przyssawki
- odmulacz
- Zoolek Aquacid 250ml
- Zoolek Aquatest pH


Czy coś jeszcze będzie potrzebne?
Chce kupić jakieś kamienie. Mają się nie pienić od octu (gdzieś czytałem). Polecacie coś co fajnie wygląda?

Jaka roślina na trawnik będzie najmniej wymagająca?

Ile +- litrów/kg żwiru potrzeba na takie akwarium? Główny żwir będzie czarny.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

http://pomoce.akwahobby.com/kalk_podloza.php

kamienie o zaokrąglonych kształtach, co by się ryby nie poraniły- sprawdzać jak już wiesz, chyba że właśnie masz zamiar mieć twardą wodę....poczytaj o kamykach i sam szybko będziesz wiedział...
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Ile +- litrów/kg żwiru potrzeba na takie akwarium?
Liczysz tak samo jak objętość akwarium. Czyli załóżmy że chcesz 10cm podłoża,a więc jeśli masz to 112 l akwarium(80*35*40) liczysz tak: 8*3,5*1=28 kg podłoża. 8cm podłoża to mnozysz x0.8 itd.

Tak,kamienie które polewasz octem i się pienią,będą zmieniać Ci parametry wody w różny sposób. Zazwyczaj zatwardzają wodę i najczęściej to kamienie wapienne.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Malina107 pisze:Chce kupić jakieś kamienie.
W sklepach zoologicznych można dostać sortowane otoczaki Filtus. Sortowane są pod kątem wielkości, koloru i są także niektóre polerowane. Koszt woreczka to ok. 13-15zł - to kiedy nie chce się zbierać.
Jak chcesz pozbierać, a nie jesteś pewien, czy kamienie wpływają na twardość i odczyn wody, to kamień zanurzyć w:
- occie i obserwować , czy coś się nie pieni/wydziela itp,
- wodzie demineralizowanej i zmierzyć po dłuższym czasie twardości i odczyn takiej wody.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Malina107 pisze:Jaka roślina na trawnik będzie najmniej wymagająca?.
Mysle ze przy tym swietle duzy heniek (Hemianthus Micranthemoides) sobie poradzi dobrze, dosyc szybko sie zagesci, a potem mozna go kosic jak trawe.

To dosyc prosta w hodowli roslina trawnikowa wiec na poczatek powinno sie udac, takze to bym polecil na poczatek. Sagittaria karlowata tez moze byc ale zagesci sie tylko przy bogatym podlozu, np przy ziemi, inaczej bedzie rosla bardziej luzno niz gesto.

Moge jeszcze polecic Staurogyne Repens, to tez fajna roslina trawnikowa ale lubi bogate podloze. Jesli swiatlo bedzie slabe to pojdzie do gory, natomiast przy mocnym zacznie sie plozyc i zrobi piekny gesty trawnik.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Zamówiłem już zestaw i zacząłem zastanawiać się nad kulkami glinianymi.

Zamówiłem konkretnie

Kod: Zaznacz cały

Blue-Line Kulki Gliniano-Torfowe;
Kulki Blue-Line zawierają NO3, K, Mg, Fe, Mu, Cu, U, Bo, Mo.
Czy NO3 w skałdzie nie będzie problemem?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Malina107 pisze:Czy NO3 w skałdzie nie będzie problemem?
Jesli bedzie dobra filtracja biologiczna, akwarium nie przerybione oraz umiarkowanie karmione ryby to nie powinno byc problemu. Na poczatku moze byc niestabilnie z uwagi na dojrzewajace akwarium oraz proces nitrifikacji ale pozniej sie poprawi. I w tym momencie wazne beda podmiany wody w celu redukcji NO3, oczywiscie gdyby sie pojawila taka potrzeba.

Dla przykladu kulki G/T z firmy JBL nie zawieraja NO3 ani PO4.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Malina107 pisze:Nie wiem czemu, ale usunął się mój ostatni post, piszę jeszcze raz:...
Nie skasował się- przejrzyj nowe tematy- Bara przenosła Twoje pytanie jako oddzielny temat...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Twój post o roślinach przeniosłam jako osobny temat do Działu Rośliny.
Wystarczyło sprawdzić w opcji "zobacz swoje posty".

Proszę zakładaj tematy z pytaniami w odpowiednich działach.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

BARA pisze:Twój post o roślinach przeniosłam jako osobny temat do Działu Rośliny.
Wystarczyło sprawdzić w opcji "zobacz swoje posty".

Proszę zakładaj tematy z pytaniami w odpowiednich działach.
Ok, nie zauważyłem, że post został przeniesiony.
Niemniej jednak, jak mamy się już siebie czepiać - mój nick to Malina107 a nie Michalina107, więc proszę o zmianę, tak jak należy..

Dodatkowo założyłem ten temat w sprawie zakładania przeze mnie nowego zbiornika (pierwszy raz) i jak widać w poprzednich postach, są tu różne moje pytania, które nie dotyczą jedynie sprzętu akwarystycznego.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

W sobotę w końcu startuję z akwarium i w związku z tym mam już konkretne pytania (jeżeli powinny znaleźć się w innym dziale, to proszę o informacje).

Po ustawieniu wszystkiego jak należy, zalaniu wodą i posadzeniu roślin muszę od razu użyć Aquacid do obniżenia pH na poziom docelowy i trzymać się potem takiego stanu wody do podmian?

W jaki sposób mam obserwować akwarium, na co zwrócić uwagę, co robić, jak często podmieniać wodę?

Czytałem o dodaniu do wody jakichś "biostarterów" czy amoniaku i bakterii. Ile w tym prawdy?

Jest na tym forum jakaś instrukcja dotycząca startu akwarium? Nie mogę nic takiego znaleźć.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Cześć Malina107
Malina107 pisze:Po ustawieniu wszystkiego jak należy, zalaniu wodą i posadzeniu roślin muszę od razu użyć Aquacid do obniżenia pH na poziom docelowy i trzymać się potem takiego stanu wody do podmian?
Wodę przygotuj poza akwarium i dopiero zalewaj akwarium.
Malina107 pisze:W jaki sposób mam obserwować akwarium, na co zwrócić uwagę, co robić, jak często podmieniać wodę?
Przez min. 3 tygodnie będzie zamykał się cykl azotowy. Obserwować to możesz robiąc testy NO2 co jakiś czas. Wodę możesz w tym czasie podmieniać (ok. 10%). Podmienianą wodę przygotowuj również pod względem założonego pH. W pierwszym okresie może pojawić się kilka niepokojących dla Ciebie rzeczy:
- zmętnienie wody (pierwotniaki) - samo minie po kilku dniach,
- atak okrzemek - też należy przeczekać, częsta przypadłość nowego zbiornika,
- śluz na korzeniach (jeżeli są) - minie samo, albo jakiś ślimak przyspieszy oczyszczanie.
Malina107 pisze: Czytałem o dodaniu do wody jakichś "biostarterów" czy amoniaku i bakterii. Ile w tym prawdy?
Nie ma takiej potrzeby.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Neurochirurg pisze:Przez min. 3 tygodnie będzie zamykał się cykl azotowy. Obserwować to możesz robiąc testy NO2 co jakiś czas. Wodę możesz w tym czasie podmieniać (ok. 10%). Podmienianą wodę przygotowuj również pod względem założonego pH. W pierwszym okresie może pojawić się kilka niepokojących dla Ciebie rzeczy:
- zmętnienie wody (pierwotniaki) - samo minie po kilku dniach,
- atak okrzemek - też należy przeczekać, częsta przypadłość nowego zbiornika,
- śluz na korzeniach (jeżeli są) - minie samo, albo jakiś ślimak przyspieszy oczyszczanie.
Jak często podmieniać wodę? Raz w tygodniu?





Mam jeszcze jedno pytanie:
chcę zakupić ładne kamienie/skałki do akwarium. W sklepach akwarystycznych taki materiał jest niesamowicie drogi. Widziałem worki z kamieniami/skałkami/grysem grubym w sieciówkach budowlanych za o wiele niższą cenę. Można użyć coś takiego?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Tak, raz w tygodniu.
Co do kamieni stos małą ilość i je sprawdź:
- podlewanie octem - jak się pieni to się nie nadaje
- włożyć do wody demineralizowanej i sprawdzić po jakimś czasie czy nie podniosły twardości
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

A jeżeli chodzi o piasek na zrobienie plaży, to może być piasek do piaskownicy z takiego sklepu?
ODPOWIEDZ