[60l] 40x40x40 Zestaw startowy. Jakie ruby do mojej kostki ?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Booz, zdecyduj się na rybę wiodącą i jej trzymaj, a resztę dobierz o takich samych potrzebach. Przy pH <7,5 możesz trzymać bojownika, ale np. jako towarzystwo ani otoski, ani kiryski nie pasują - to ryby wód dużo chłodniejszych. Krewetki tak samo lepiej trzymać w niższych temperaturach, no i mogą posłużyć za karmę dla bojka.

Ryby generalnie potrzebują kilku określonych parametrów - temepratury, twardości, odczynu. Dla wielu znaczenie ma również ilość światła docierająca do zbiornika i prąd wody. Im więcej z tych czynników zaniedbasz, tym większa szansa na choroby. Sprawdzaj, czytaj, kombinuj, ale przede wszystkim znajdź rybę, na której chcesz sie skupić ;)
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

Zdecydowałem się. Bojownik jako ryba wiodąca. co polecacie za towarzystwo jemu?
W mojej książce "Ryby od A do Z akwariowe", Urlich Schliewen, wydawnictwo Delta. Pisze aby go łączyć z Brzankami i rybami przydennymi.
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Połączenie bojownika i brzanek to kiepski pomysł ze względu na to, że brzanki lubią podgryzać rybki z długimi pletwami - efektem mógłbyś mieć "łysego" bojownika skinheada :)

Ja swego czasu miałam bojownika z razborami klinowymi i dobrze to że sobą żyło.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Zejdź z pH do 6,8 to będziesz mógł pomyśleć o razborach z gatunku Boraras. W tej wodzie w 40cm długości akwarium to raczej samce Endlerów :P
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

A jakie są sposoby zejścia pH o parę stopni w dół? Wymień wszystkie. Jeśli możesz.

Czy są krewetki ciepłolubne?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

woda demineralizowana, woda z filtra odwróconej osmozy, suche liście dębu, szyszki olchy, korzenie drzew, chemia specjalistyczna z zoologów, kwas...poczytaj temat:
viewtopic.php?t=12225
ale nie wiem, czy polecać Ci bawić się kwasem, sprawiasz wrażenie trochę nieorgarniętego- wybacz nie chce urazić.... :roll:
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

to prawda trafiłeś w 10. Nie obraziłem się :lol: :lol: :aniolek :aniolek
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

Ok, wiec rybą przewodnią jest u mnie Bojownik, kupie około 5 razboz z gatunku Boraras. Jakie rybki i zwierzęta mogę jeszcze umieścić w baniaku?
Mogę kupić z 5 gupików Endlera?
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Daj z 8-10 razbor Hengela, albo espei i wiecej żadnych innych gatunków w toń wody.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Post autor: Certyfikat »

Endlery i borarasy preferują inną wodę, te pierwsze to woda zasadowa i twarda, te drugie wolą wode kwaśną i miękką.
Trudno dobrać sensowną obsadę jako towarzystwo dla bojownika, znam to z autopsji. Sam trzymam bojownika w towarzystwie danio margartitatus, ale boję sie doradzać Ci taki duet, bo mi się za takie zestawienie na tym forum oberwało :wink: Może spróbuj zestawienia bojownik plus endlery?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przypominam, że akwarium ma tylko 40cm długości...

Razbory potrzebują przestrzeni do pływania.

Moim zdaniem bojownik i kilka samców (tylko!) Endlera to maks.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ